Sayfa 3/204 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 1628 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Mustafa Kemal ATATURK

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    809

Esas

Gözlerimden yaş gelerek okudum.

Koltuğumda yaslanıp böyle bir insanı kafamda canlandırmaya çalıştım,sığmadı.

Etrafındaki o dönemin çok sınırlı eğitim ve kültür ortamında büyük çoğunluğu ortaçağı yaşayan Türkiyesinde o yüksek dehası ile ne yaman çelişkiler,hayal kırıklıkları ve deprasyon yaşadığı da muhakkak.

Sanırım birazda bundan ötürü sürekli sigara ve içki içiyordu.

Türkiye Cumhuriyetinin bir çeşit kuruluş ve işleyiş el kitabı olarak hazırladığı sanırım 2 ciltlik bir eseri var,geçenlerde bir proğramda emekli bir general bahsetti.Danıştay,yargıtay,sayıştay v.s. gibi bu günün çoğu devlet kurumlarını kapsayan,kuruluş amaçı ve yapılanmaları v.s. gibi bilgileri detaylı tarif eden bir eser.

Bugün bile buna benzer bir eseri tek bir insanın düşünüp yazabilmesi buna benzer konuda senelerce ihtisaslaşmamışsa mümkün değil.

pasadena Guest

Esas

Alıntı Originally Posted by kygnad
    Vatan Haini - Nazım Hikmet

"Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
    Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet.
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."
    Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne,
    kapkara haykıran puntolarla,
    bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un
    66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali
    Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.
    "Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ."
    Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz,
    ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim.
    Vatan çiftliklerinizse,
    kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
    vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
    vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
    fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
    vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
    vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
    ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
    vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
    vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
    ben vatan hainiyim.
    Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :
    Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

28.7.962
    Sn Kygnad,

Nazım Hikmet'in öykündüğü sistem çökeli 15 seneyi geçti.Ve o sistemde insanlar 70 yıldan fazla zaman daha çok karşılıksız çalıştılar,daha çok soğuktan titrediler,daha çok baskı gördüler;velhasılı çok daha fazla suiistimal edildiler.

Başta 'Kurtuluş Savaşı Destanı' olmak üzere belki de modern Türkçe'yi en iyi kullanan şair olduğu konusunda hemfikir olsam da, ben yine de kendisini rahmetli önderimiz Atatürk'le aynı karede değerlendirmekte zorluk çekiyorum.Lütfen kişisel almayınız.Naçizane fikrimdir.Saygılarımla...

PS:Uzun olduğu kadar etkili metin için Sn Bb'ye teşekkürler.

Duhul
    Aug 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    149

Esas

Sayın Pasadena,

Bugün daha çok çalışyorlar, bugün daha çok kırılıyorlar ve bugün daha açlar. Her yıl Moskova'da karlar erdikten sonra karların altından 3000 evsizin cesedi çıkıyor. Bunu biliyor muydunuz?
    Ve unutmayınki 20 milyon ölü ve 40 milyon yaralı kaybıyla Hitleri durduran bu "açlar ordusu" ydu. Buda benim düşüncem lütfen siz yanlış anlamayın.

Saygılar.

Esas

Alıntı Originally Posted by acemi_caylak
    Sayın Pasadena,

Bugün daha çok çalışyorlar, bugün daha çok kırılıyorlar ve bugün daha açlar. Her yıl Moskova'da karlar erdikten sonra karların altından 3000 evsizin cesedi çıkıyor. Bunu biliyor muydunuz?
    Ve unutmayınki 20 milyon ölü ve 40 milyon yaralı kaybıyla Hitleri durduran bu "açlar ordusu" ydu. Buda benim düşüncem lütfen siz yanlış anlamayın.

Saygılar.
    Sahi bu Almanları kim kurtardı 1945 deki can düşmanlarını Ruslar, Fransızlar, İngilizler ve Amerikalıların işgali altında iken, ellerindeki su tabancaları dahi alınmışken ve de Ruslar çok kızgınken.

Nazım Hikmet ise 1925 tarihinde İstiklal mahkemesi tarafından 15 yıl küreğe mahkum edilmişti.Neredeyse bütün ömrü hapiste geçti.

Her şey ne kadar karışık...

Duhul
    Jul 2005
    Gönderi
    12,182
    Blog Yazıları
    8

Esas

Efendim Burada konu Atatürk'ün liderliği ve eşsizliğidir. Nazım Hikmet'in şiir veya vatan sevgisi ile Komünizmin ne olduğu değil. Lütfen ilgisiz mesajları buraya yollamayın. Nazım Hikmeti veya Komünizmi tartışmak istiyorsanız ayrı bir başlık açarak tartışabilirsiniz. Emin olun ki o başlıkta Atatürk tartışılmaya başlanırsa aynı tepkiyi gösteririm.

Esas

Sarışın bir kurda benziyordu.
    Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
    Yürüdü uçurumun başına kadar,
    eğildi, durdu.
    Bıraksalar
    ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak
    ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
    Kocatepe'den Afyon Ovası'na atlıyacaktı.
    =================================================

Sn.REDKİT,
    bu açılan ATATÜRK'le ilgili güzel sayfaya fikirlerini sevsekte sevmesekte dünyada en büyük türk şairi olan nazım hikmetin yukarıda ATATÜRK'ün kurtuluş savaşında eşsiz bir şekilde anlattıldığı satırları ve KURTULUŞ SAVAŞINI destanlaştırdığı için aktardım..
    burada nazım'ın propagandasını falan yapma gibi bir niyetim yok..
    kusura bakmayın;VATAN HAİNİ şiirini buraya eklemem gereksizdi,kabul ediyorum..isterseniz silebilirsiniz..
    saygılar..

pasadena Guest

Esas

Alıntı Originally Posted by acemi_caylak
    Sayın Pasadena,

Saygılar.
    Ne diyeyim,Allah herkesin gönlüne göre versin sevgili arkadaşım

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,394
    Blog Yazıları
    6

Esas

Alıntı Originally Posted by Red Kit
    Efendim Burada konu Atatürk'ün liderliği ve eşsizliğidir.
    .................................................. ...........................
    .
    Sayin Red Kit,
    Bir eski bankaci olarak, ve yine eski bir borsaci olarak, ve de meslegim icabi, Mustafa Kemal Ataturkumuzun 1919 yilindan vefat ettigi 1938 yilina kadar Turk Parasinin tedavuldeki miktarini (19 yil icerisinde) %8 oraninda artacak sekilde tuttugunu bilmiyordum?
    Savas alanlarindaki, cephelerdeki, devrimlerindeki basarilarinin ustune ekonomide de cok isabetli kararlar aldigini yeni ogrendim.
    50 yasinda, yuksek tahsilli bir Turk vatandasi olarak da bu durumdan HiCAP (utanc) duydum. Konu ile ilgili yerinde mudahaleniz icin de ayrica size TESEKKUR ederim.

Alıntı Originally Posted by pej
    Gözlerimden yaş gelerek okudum.
    Koltuğumda yaslanıp böyle bir insanı kafamda canlandırmaya çalıştım,sığmadı.

Etrafındaki o dönemin çok sınırlı eğitim ve kültür ortamında büyük çoğunluğu ortaçağı yaşayan Türkiyesinde o yüksek dehası ile ne yaman çelişkiler,hayal kırıklıkları ve deprasyon yaşadığı da muhakkak.

Sanırım birazda bundan ötürü sürekli sigara ve içki içiyordu.

Türkiye Cumhuriyetinin bir çeşit kuruluş ve işleyiş el kitabı olarak hazırladığı sanırım 2 ciltlik bir eseri var,geçenlerde bir proğramda emekli bir general bahsetti.Danıştay,yargıtay,sayıştay v.s. gibi bu günün çoğu devlet kurumlarını kapsayan,kuruluş amaçı ve yapılanmaları v.s. gibi bilgileri detaylı tarif eden bir eser.

Bugün bile buna benzer bir eseri tek bir insanın düşünüp yazabilmesi buna benzer konuda senelerce ihtisaslaşmamışsa mümkün değil.
    Sayin Pej,

Sizinle hemen hemen ayni duygular icerisinde okudum bu yazilanlari, ve aynen sizin gibi gozumden YAS gelerekten.
    Mustafa Kemal Ataturku, Yaptiklarini, icraatlarini anlamak, ogrenmek ve de anlayabilmek icin, 10 Kasimlari, 18 Mart lari beklemememiz lazim!!
    Butun DUNYA liderlerinin gerektiginde cekinmeden 21 Yuzyila damgasini vurdugunu soyledikleri ATATURKUMUZU anlamak icin nerede ne yaptigini okumamiz, neden ve nicin sorulari ile yapilanlari irdelememiz gerektigi kanaatindeyim.

Alıntı Originally Posted by bikmisbroker
    ATATÜRK’ün ekonomi ile de ilgili ne görüşleri var acaba, ve bunun üzerine oturdum, Maliye arşivine indim, Maliye arşivini incelememde ATATÜRK’ün ekonomide en önem verdiği şey ne biliyor musunuz? Türk parasının değerini korumak. Peki, 1919’a baktım Türk parası Sterlin karşısında, o zaman dolar yok, Sterlin karşısında 605 kuruş. Ha bir savaş yapıldı, ülke yıkıldı tekrar yapıldı. Peki 1938’de kaç kuruş biliyor musunuz? 19 sene sonra inanılmaz bir şey, 616 kuruş. Buna gerçekten inanmaya imkan yok. Peki dedimki herhalde yanlış okudum banknot artış hacmine baktım, banknot artış hacmi 1919 dan 1938 son dört ayına kadar, son dört ayı ilgilenemiyor sağlığından dolayı, son dört ayına kadar 19 sene sadece %8, bu çok büyük bir başarı. Peki son dört ayda ne oldu diye baktım, gülüyorsunuz tahmin ettiniz mi? %15. 19 senede %8. Bari ölümünü bekleseymişiz...
    1960 Yilindan sonra iktidara gelen Liderlerimizin, "Benim Iscim Benim Koylum" nutuklari atarak, KOLTUK ugruna, Tedavuldeki Turk Parasinin miktarini keyfi olarak ayarladiklari yakin donemi hepimiz yasadik, yasiyoruz...
    Yukardaki satir aralarindan cikardigim 1919 dan 1938 yilina kadar ekonomik olarak TC devletinin parasini Dunya standartlarinda degerli kilan politikayi, o devirdeki pek cok EKONOMiST'in bile dusunebilecegini zannetmiyorum.

3 Parca halinde buraya tasidigim metin icerisinde her konuda o kadar guzel detaylar verilmiski, her Turk genci okumali, cevresindekilere de okutmalidir.

Kendimizi tanimanin, Ulkemizi tanimanin, Nasil Muassir medeniyetler seviyesine gelebilecegimizi ANLAYIP-UYGULAMANIN yolu, Mustafa Kemal Ataturkumuzu anlamaktan gecer.

Sayfa 3/204 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •