Sayfa 2/11 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 82 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Varantlarda İşlem

Esas

Evet gördüm vadaa madaa geliyomuş, endeks varantları harici takip etmiyorum ben, garantinin endeksin yönüne ters hareket ettiğini gördüğüm günler vardı 4 alım 4 satım,
    OZDB-L-M-N-N
    OZDT-R-S-T-U

1-2 hafta pişedursun bunlar

Duhul
    Apr 2006
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    375

Esas

Mevzuyu anlamak için bir sorum olacak. Diyelim ki 30 Mart 2012 vadeli Ekgyo Alım varantı aldım. Kullanım fiyatı 2,20 TL. 30 MArt tarihi geldiğinde varantın dayanak varlığı olan EKGYO hisse senedi fiyatı 2,30 TL oldu. Ben bu senedi 2,20 TL den alma hakkı kazanmıyor muyum? Bu işin sağlıklı bir yatırım aracı olabilmesi için böyle olması lazım. Ya 2,20 den alım hakkımı kullanacağım ya da fiyat düşmüşse de paramı sıfırlayacağım. Böyle değil mi?

3. Esas

varant dayanak varlığına orantılı olarak düşüp cıkan bir ara eleman . şöyleki siz diyelim br alım varantını aldınız söz gelimi şuan varantın ederi 0,5 olsun dayanak varlığının şuanki fiyatıda diyelimki 2 lira olsun vade sonumuzda mart 31 de dayanak varlığın hedef fiyatı söz gelimi 2,5 olsun sizin ayın 31 den önce dayanak varlık ve varantınızın toplam fyatı 2,5+0,5 =3 liradan yukarı olacakki siz para kazanabilesiniz . eğer son gün veya son haftalarda dayanak varlık ve varantın ikisinin toplam ederi 3 lira altında olursa paranız sıfırlar zaten son gün 31 martta 3 lira ve altında kaldığında varantın fiyatı 0 olacaktır . buradaki amacımız şu : bizim bir hedefimiz var ve bizim bu hedeften daha yüksek bir fiyata cıktığımız anda para kazanmaya başlaacağız anlamı taşır . ancak vade yaklaştıkca gün ve hedef fiyata olan yaklaşma veya uzaklaşma orantılı şekilde değişeceğinden mesela bugün varant ve dayanak varlık ikisi 2,5 lira hedefe var 30 gün günlük ortalama ne kadar artması lazım misal 0,1 lira o zaman birgün sonra yani yarın dayanak varlık ve varantın toplam ederi 2,6 ve üzeri olmalıki siz kar elde edebilesiniz diyelim bir sonraki gün hedefe gittikce yaklaşacağımız için varant + dayanak varlığın fyatının otomatik olarak artması gerekecek söz gelimi bir sonraki gün0,05 olacak 3 hedefine ulaşmak için artım o zaman sizin dayanak varlık ve varantın ederi 2,6+0,05=2,65 ve üzeri olmalıki o varantta para kazanabilesiniz .aynı düşünce satım varantında gecerli sadece satım olduğu için bu sefer hedef tersinden düşünmek gerekecek .varantın ve dayanak varlığın günlük minimum volalitede artması gereken orandan daha fazla artarsa alım varantından kazanırsınız . tam tersi dayanak varlığın günlük minimum azalması gereken volaliteden daha cok azalırsada bu sefer satım varantından para kazanırsın .şin kısa özü budur umarım acıklayıcı olabilmişimdir

4. Esas

burada herkesin kacırdığı bir handikap var . misal alım varantında alış 1 lira siz 1 liraya alış girdiniz eger 1 liradan satan olmazsa alamazsınız sizde diyelimki 1,10 girdiniz ve varant size geldi kafadan %10 zarardasınız ve sizin varantınız enaz 1,10 ve üzeri olmalıki para kazanabilesiniz . varantımızı aldık mutluyuz ve sıra satmaya geldi bizim varantın fiyatı 1,1 lira olsun ve bu fiyata satış yazdık ancak alan olmazsa ise bu fiyattan satamayacağız ne yapacağız o zaman fiyatımızı aşağı çekeceğizki alıcı cıksın .diyelimki varantın o anki alım fiyatı 1,1 lira ama siz satışa koydunuz 1,1 alıcı olmazsa satamazsınız . yani varant kısaca şudur hem alımda hemde satımda alıcı ve satıcı olmalıdır ve sizin bir hedefiniz var ve o hedefin üzerine cıkarak varantınıza alıcı bulmaya calışıyorsunuz amaç budur . son olarak varantlardaki alış satış fiyatları sanaldır gercek fiyat ise sizin aldığınız ve satabildiniz fiyattır ki bu sebepten dolayı varanttan uzak duran birisiyimdir .

Esas

Alıntı Originally Posted by kızılırmak Yazıyı Oku
    burada herkesin kacırdığı bir handikap var . misal alım varantında alış 1 lira siz 1 liraya alış girdiniz eger 1 liradan satan olmazsa alamazsınız sizde diyelimki 1,10 girdiniz ve varant size geldi kafadan %10 zarardasınız ve sizin varantınız enaz 1,10 ve üzeri olmalıki para kazanabilesiniz . varantımızı aldık mutluyuz ve sıra satmaya geldi bizim varantın fiyatı 1,1 lira olsun ve bu fiyata satış yazdık ancak alan olmazsa ise bu fiyattan satamayacağız ne yapacağız o zaman fiyatımızı aşağı çekeceğizki alıcı cıksın .diyelimki varantın o anki alım fiyatı 1,1 lira ama siz satışa koydunuz 1,1 alıcı olmazsa satamazsınız . yani varant kısaca şudur hem alımda hemde satımda alıcı ve satıcı olmalıdır ve sizin bir hedefiniz var ve o hedefin üzerine cıkarak varantınıza alıcı bulmaya calışıyorsunuz amaç budur . son olarak varantlardaki alış satış fiyatları sanaldır gercek fiyat ise sizin aldığınız ve satabildiniz fiyattır ki bu sebepten dolayı varanttan uzak duran birisiyimdir .

üzülerek söylüyorum ki, tamamen yanlış bilgi,
    Varantlarda arz-talep olayı yoktur, istediğiniz an alıp satabilirsiniz, şimdilik bu kadar söyleyim, uzun açıklamasını fırsat buldukça yapmaya çalışacam..

6. Esas

varantlarda alıcı da satıcı da piyasa yapıcı yani deutsche ile işbankdır. Benim sattığım varantı başka bir bireysel yatırımcının alması sözkonusu değil. Varant gerçekten çok riskli bir enstrümandır ve işi bilmeyenlerin uzak durmasında fayda vardır.

7. Esas

varantı istediğiniz zaman alıp satabilirsiniz belki ancak o anki alım satım fiyatından alıp satmanız cok cok zor . isteyen cok cüzi miktarlarla deneme yanılma yapabilir.

Esas

varantı istediğiniz zaman alıp satabilirsiniz belki ancak o anki alım satım fiyatından alıp satmanız cok cok zor . isteyen cok cüzi miktarlarla deneme yanılma yapabilir.
    Yok öyle birşey, o anki işlem fiyatından alıp satarsınız, ben binlerce deneme yaptım bugüne kadar..

Sayfa 2/11 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •