Sayfa 1/11 123 ... SonSon
Arama sonucu : 82 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Varantlarda İşlem

Post Varantlarda İşlem

Sayfanın üzerinde durduğu varantlar neymiş biraz bahsedelim;

1.1 Nedir varant?
    -Teknik tanımı kullanım amacımızdan biraz farklı, örneklendirerek açıklamak daha uygun olacak, misal olarak garanti bankasının hisselerini ele alalım, elimizde 1000lot 6liradan garanti hisseleri var, 6000liralık yani.. Önümüzde piyasada dalgalı bir süreç var ve biz bu süreçte başka işlerle meşgulüz, bu durumda 1000lot satım varantı alırsak, ve atıyorum garantinin fiyatı 5.8lira oldu, o aldığımız varantlar öyle değer kazanır ki aradaki zararı karşılar,,, bunu yapabilmek için spotta elimizde dayanak varlık olmalı, bu uygulamayı aklınızdan çıkarın, çünkü hiç kimse varantlarda bu amaçla işlem yapmıyor.. Şimdi diyorsunuz, e ne yapılıyor bu varantlarda.. geliyoruz,,

-Varantlar hisse senedi gibi, aktif seans saatlerinde işlem yapılabilen yatırım araçlarıdır, ama varantları hisse senetleriyle karıştırmamalıyız, hisse senetlerinin taban fiyatları vardır, ama varantlarda taban fiyat 0'dır.. Bu ne demek tüm paranız sıfırlanabilir.

-Varantlarda hem düşen piyasada, hem yükselen piyasada kâr yapılabilir, Kaldıraç etkisi çok büyük, Arz-Talep meselesi yok, varantın fiyatını ihraç eden kurum belirler, İhraç eden kurum fiyatı neye göre belirliyor peki? Varantın dayanak varlık fiyatı,

1.2 Varant Çeşitleri
    - Varantların çeşitlerine ve dayanak varlıkları inceleyelim, İki çeşit varant var alım(call) ve satım(put) varantları,
    *Alım varantı: Dayanak varlığın fiyatı artarken, değer kazanır.
    *Satım varantı: Dayanak varlığın fiyatı düşerken, değer kazanır. Tam tersleri de geçerlidir.
    Varantları alım mı, satım mı nerden bilecez, o da şu şekilde oluyor;

İlk iki hane Dayanak varlığın cinsini belirler;
    OZ=Endeks Varantları,
    GA=Garanti Bankası
    IS= İş Bankası
    KC= Koç holding,
    TC= Turkcell
    TH= Türk Hava Yolları
    YK= Yapı Kredi
    EK= Emlak GYO
    AK= Akbank
    ER= Eregli
    HA= Halk bank
    TU= Tupras

Son hane V, varant olduğunu belirtmek için kullanılır.
    Dayanak varlık simgesinden sonraki "D" ayırma birimi gibi düşünün.

Ayırma biriminden sonraki ilk harf "A" "B" "C" ise alım
    Ayırma biriminden sonraki ilk harf "P" "R" "S" ise satım varantları
    Örnekler:
    ozdAG,ozdBH,gadAN,kcdAH alım varantları
    ozdPR,ozdSYi,gadRV,kcdPZ satım varantları

Şunu açıkça belirteyim, Endeks ve Garanti hariç hiçbir varantla işlem yapmıyorum, bana göre bu diğer dayanak varlıklar bu işi beceremiyorlar,
    Nasıl yani; bunu ilerleyen konularda örneklerle açıklayacağım.

‎1.3 Varantlarda İşlemler

- İlk konuda söylediğim gibi, varantlarda normal hisse senetlerinde olduğu gibi alınıp satılabilir, SÜREKLİ aktif satış vardır. Ama dikkat edilmesi gereken konu varantın makas aralığı yani alış ve satış fiyatı arasındaki fark.. Bazen 3-4-5 kademeye kadar ulaşabiliyor bu aralık, endeks varantlarında o kadar sık rastlanan bir durum değil.

- Varant işlemi tüm aracı kurumlarda, bildiğim kadarıyla bankaların hepsinde de
    yapılabiliyor, banka üzerinden yapacaksanız ayrıca şubenize gidip açtırmanız gerekebilir.

- Varantlarda açığa satış yoktur.
    - Emir iptali, emir iyileştirme yapılabilir.
    - Serbest marj kullanılır, yani alım satım fiyatlarında alt-üst limit yoktur.
    - Varantlar al bekle ürünleri DEĞİLDİR. Vadesi dolan varantların hemen hemen hepsi sıfırlanır, bugüne kadar öyle oldu
    - Şahsım adına en fazla 3 gün tutuyorum elimde, bazen günlük, bazen seanslık, bazen de 3-5 dakikalık bile alım satım yapmaya elverişlidir.

1.4 Varantın Fiyatını Belirleyen Unsurlar

- Varant fiyatını belirleyen en temel unsur Dayanak Varlık fiyatıdır.
    - Bunların yanında, Delta, Teta, Vega, Rho, Omega, Gama gibi değerler de var.

Delta: Varantın Dayanak varlığının fiyat hareketlerine karşı duyarlılığını ifade eder
    Teta: Varantın vadesine bağlı olarak günlük kaybettiği değeri ifade eder.
    Vega: Dayanak varlığın fiyatının oynaklığına varantın verdiği tepkiyi ifade eder.
    Gama: Delta'yı belirleyen faktörlerden birisi, tekniği biraz karışık..
    Rho: Faiz oranlarındaki değişikliğin varantı ne oranda etkileyeceğini belirler.

Açık konuşmak gerekirse; varantlarda işlem yaparken bunların hiçbirisine ihtiyacınız yok (: İyi ama neden bilmemiz gerekiyor, doğru varantı seçmek için tabi ki...
    Neden ihtiyacımız yok diyorum, varantı al bekle yapmıyoruz sonuçta, kârda da zararda da gün sonunda elden çıkarmayı amaç ediniyoruz, tetası vegası vs bizi ilgilendirmiyor bu sebeble..

1.5 Varant Seçimi

- İyi varanta gelince, Deltası yüksek Teta'sı düşük, vadesine en az 1-1.5 ay olan varantlar bana göre, fiyatı da 0.23-1.00 lira arası olanlar..

- Doğru varantı seçmek bu işin en can alıcı noktası; en önemli kural ise bir varanta bağlı kalmamak, en çok yapılan hatalardan birisidir.

- Varantı seçmek için,

I- Deutsche Bank(DB) 'ın yayınladığı günlük bültenlere bakın, gün sonunda en çok değişim yaşayan varantları not alın,
    II- Sonra o varantların fiyatlarını kontrol edin, 0.14'den ucuz olanları eleyin,
    III- Vade sonu tarilerine bakın, 1 aydan az kalanları eleyin,
    IV- Delta'larına bakın, en yüksek 3 taneyi işaretleyin.
    V- Sonraki bir iki gün o varantları takip edin..

1.6 Varantlarda İşlem Yaparken

- İlk kural; tamamen gözden çıkardığınız parayla işlem yapın, yani gözden çıkarın bir kere o parayı.. Portföyünüzün en fazla %10 %20'sini yatırın..

- İkinci kural aç gözlü olmamaktan geçiyor, birkaç kez kâr yaptıktan sonra hemen bu işin uzmanı oldum sanılıyor ve birden hepsini geri veriyoruz.

- Seans içi karar vermekten mümkün olduğunca kaçının, zararda kol kesmekten çekinmeyin, satmak istediğiniz fiyatın kademe aralığı kadar zarar ettiyseniz, çekinmeden satın..
    Örnek vermeliyim (:
    0.30 liradan 3000 lot OZXYZ aldık diyelim 900TL'ye, satış için bir fiyat belirliyoruz almadan, 0.33 kuruş olsun satış fiyatımız(ben 2-3 kademe işlem yapıyorum tek seferde), yani ne olacak 33 kuruştan satınca paramız 990TL, haa oldu ki işler umduğumuz gibi gitmedi, 0.27 stop-loss'umuzdur, kaldı 810TL..

- Dördüncü kural; KESİNLİKLE, KESİNLİKLE varantlarda maliyet düşürmeye çalışmayın,geri dönüşü olmayan bir yola girebilirsiniz..

Kulağa küpe olarak da son bir şey ekliyorum bu konuya;
    100 liranız var, %50 zarar ettiniz, kalır 50 liranız,
    Zarar çıkarmaya çalışıyorsunuz, bir kâr yaptınız, %50, ne kadarınız oldu, 75TL...
    Demek ki yaptığınız hatayı telafi etmek için, hatanızdan daha büyük telafiler gerekiyor..

HER BİRİ ŞAHSİ FİKRİM OLUP, KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!..
    yorumlarınızı dikkate alarak devamını getirmeyi düşünüyorum,
    saygılar

Kaynak1: Varantçılar Kıraathanesi

Kaynak2: Varantçı Baba

2. Esas

Yazınızın tamamına katılıyorum, katılıyorum derken, kendi hatalarımı gördüm, kendi yaptığım işlemlere benzer işlemler yaptığınızı gördüm, bunların yanında kriterleriniz ile bilgimi artırdım

saygılar.

Tavsiye, Herkese: Sisteminize bağlı kalın. Akıllılık yapmayın
    Son düzenleme : White Knight; 29-11-2011 saat: 11:47.

Esas

Alıntı Originally Posted by White Knight Yazıyı Oku
    Yazınızın tamamına katılıyorum, katılıyorum derken, kendi hatalarımı gördüm, kendi yaptığım işlemlere benzer işlemler yaptığınızı gördüm, bunların yanında kriterleriniz ile bilgimi artırdım

saygılar.

Tavsiye, Herkese: Sisteminize bağlı kalın. Akıllılık yapmayın
    size bilgi katabildiysem ne mutlu bana
    teşekkür ederim

1.7 İncelenmesi Gereken Kaynaklar

- Varantlarlara yeni başlıyorsanız hiç işlem yapmadan önce en az 1-1.5 ay araştırma yapın.
    - http://www.varant.db.com sayfasının mail grubuna üye bu linkten üye olun.
    - Vade sonu ne zaman, deltası, tetası hepsi burada mevcut.
    - Günlük bültenler, Teknik Bültenler, Varant Bültenlerini dikkate alınız.
    - Sayfada Araçlar sekmesinde varant hesap makinesi var, seans içi sonuçları başarılı, ama 1-2 günlükte çok yanılıyor, sebebi; ilk başta belirttiğimiz teta,vega,omega,rho,gama hepsine bağlı işlem yapıyor, 1-2 gün sonra da hepsi değişiyor.
    - 6K 4R isimli bir varant bülteni var, buna çok dikkat edilmeli,

6 kriter 4 renk anlamına geliyor, varantları 6 kritere bağlı olaraktan 4 renk ile gösteriyor

Kriterler:
    1. Vadeye kalan gün (takvim günü):
    2. Spot fiyatın kullanım fiyatına yüzdesel uzaklığı:
    3. Etkin kaldıraç:
    4. Delta (dayanak varlık duyarlılık göstergesi):
    5. Teta (günlük zaman değeri kaybı):
    6. Fiyat adımının yüzdesel büyüklüğü:

Renkler
    Kırmızı: Tehlikeli uzak durun
    Sarı: Alınabilir ama bazı kriterlerde kırmızıya dönme ihtimali olabilir
    Yeşil: Güvenli yatırım yapılabilir (beklentinize uygun varantı secin)
    Mavi: Yeşile dönme ihtimali var, yatırım yapılabilir

Dikkate alın dediğim konu KIRMIZI varantlar, uzak durmanız faydanıza olacaktır. Diğerlerini dikkate alıp almamak size kalmış bir şey.

1.8 Varantlarda Vade Sonları

- Deutsche Bank çalışanı olmadığım için size işi anlayacağınız şekilde anlatıyorum,

- Vade sonu gelmiş bir varant %99 0’lanır. %1 boşluk bıraktım gözden kaçan olmuş olabilir. Bu ne demek oluyor, varantı alınca vade sonuna kadar beklememek gerekiyor, beklerseniz paranız sıfırlanır.

Birkaç senaryo örneği verelim,
    Varantın vade sonuna 1.5 ay var diyelim, fiyat 0.65’den maliyetlendik, birinci gün düştü endeks, oldu fiyat 0.57, ertesi gün çıkacak dedik bir baktık fiyat 0.45 olmuş, hemen hesap yaptık..
    0.65x 1000lot = 650 lira
    0.45x 1000lot = 450 lira

200TL içerdeyiz, çıkar diye ümit edip bekliyoruz bekliyoruz, çıkmıyor lanet olası şey, varant bülteni açıklanıyor bizim varant kırmızı olmuş, vade sonu yaklaşmış, fiyat 0.20’lerde…450TL içerdeyiz… bu işte böyle batılıyor işte…

- Batmamak için ne yapmalı Bkz. 1.6 Varantlarda İşlemler
    - Stop-loss çok iyi belirlenmeli, belirlediğiniz fiyata gelince gözünüzü kırpmadan satın.
    - Oldu ki satmadınız varant elinizde ve vade sonu yaklaşmış;

Vade sonu yaklaşan varanta ne oluyor kısaca göz atalım,
    Deltası düşer, Tetası yükselir.
    Yani dayanak varlık fiyatına olan bağlılığı azalır, diğer varantlar %20-25 tepki verirken bizim varantımız %6-8 artar.
    Tetası yükselir, durduğu yerde varant zarar yazar, bu tüm varantlarda var, ama tablolara bakarsak vade sonuna uzun süre kalanların tetası düşük, vade sonu yaklaştıkça yüksektir.

Şimdi gelelim burdan ne çıkarıyoruz, varantımızın fiyatı 0.10 kuruş, endeks %0.5 çıktı, diğer endeks varantları %10-15 karda.. bizim varantımızın fiyatı 0.10 kuruştu, bir kademe artması %10 prim anlamına gelir, ama bu varantın günlük kaybı zaten %5, yani %15’lik bir değişim gerekli.. kabataslak böyle bir hesap var.

- Diyorsanız ki varant elimde, elimde ama yön belli, endeks çıkacak elimdeki alım varantı, ne yapmalı, korkmadan satın elinizdekini, madem yükseleceğine eminsiniz, daha iyi tepki veren varant alın aynı paraya, en azından iflas etmezsiniz.

Zaten batma olasılığımız yok, nedenmiş o;
    - Önceki derslerde ne demiştik, portföyün en fazla %10-20’sini varanta yatırmıştık.
    - Açgözlü olmayıp, 2-3 kademeye razı olacaktık, 2-3 kademe düşerse satacaktık.

HER BİRİ ŞAHSİ FİKRİM OLUP, KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR!..
    yorumlarınızı dikkate alarak devamını getirmeyi düşünüyorum,
    saygılar

Kaynak1: Varantçılar Kıraathanesi

Kaynak2: Varantçı Baba

Esas

güzel konu olmuş ve açıklamalar gayet açık ve net.

teşekkür ederiz.

1.9 Varantlarda Geçmiş Vade Sonları

- İçimizde varantlarla yeni işlem yapmaya başlayan birçok arkadaşımın olduğunun farkındayım gelen mesajlardan, bende geçmişteki vadesi dolan varantların nasıl kapandığını göstermek için birkaç resim ekliyorum.

- Önceki bölümlerde söylediğim gibi, db’nin varant bültenlerine üye olun ve bilgileri aklınızın bir köşesine atın..

- Herneyse ben size küçük bir kıyak geçeyim, 13 Ekim tarihindeki 6k 4r klavuzu ve o günkü fiyatlara bakın, daha sonra 29 Ekim’deki vade sonu senaryolarına, sonra da kapanışlara..

- Yukarıdaki tablo vade sonu fiyatlarından bir gün önceki db’nin bülteninden. Bir tek GADAF’ı işaretledim çünkü vade sadece onun fiyatı hedef fiyattan uzak kaldı. Bu varantın mazisi geniştir bu sebeple paylaştım.

- Yukarı da tablo da bir gün sonra kapanış fiyatları.

- Sakın aklınızdan çıkarmayın, bu varantlar ihraç olduğunda 1,00 2,00 liradan işleme başlıyor.

- Buyrun size birkaç da grafik ekleyelim, doğma büyüme ve ölme ((:

- Son grafiklere çok dikkatli bakın, kaldıraçlı piyasa, varant dedikleri bu oluyor işte, işin sonunda sıfıra gidiyor birçoğu, hemfikiriz artık.

- Güzel diyorsun, hoş diyorsun da sonunda sıfırlanacak şeyi niye alalım, sonu bizi ilgilendirmiyor ki!.. Biz varantın verimli olduğu zamanı bulup birkaç hafta işlem yapıp, sonra daha yeni daha güzelleriyle değiştirerek işlem yapıyoruz.

- Grafikler aylık grafikler arkadaşlar, büyütüp incelemenizde fayda var.

- Benim penceremden OZDRS eylül ayında çok uygunmuş mesela, OZDAL da aynı şekilde, zıt çalışan varantlar tabi ki, yönü iyi kestirirseniz 2-3 günde %100 %150 kar bırakabilirdi, %70 %80 zarar da

- Bakın hemen amacımızın dışına çıkıyoruz, amacımız günde %50-60 kar yapmak değildi, neydi küçük küçük toplamak..

- Hesap makinesini elimize alıyoruz, mühendislerin, bakkalların ve borsacıların can dostu (:

- 100 liranız var, 4 defa üst üste %15 kar yaptınız, paramız 175 lira oldu, son işlemde %25 zarar ettik 131 liramız kaldı, sonuç itibariyle 3-4 günde %30 kar yaptık, borsada iyi para bence

- 100 liranız var, 2 defa %40 kazandınız 196lira temiz para, ertesi gün %50 kaybettiniz. 104 liranız kaldı (:
    - Yukarıdaki iki senaryo pembe gözlüklerin ardındaki senaryolardı arkadaşlar, varantlarda iflas etmeyin yeter, iflas etmiyorsanız kazanırsınız.

7. Esas

varantlardan anlamam ama bu yazılarınız benim gibileri bilgilendiriyor,devam etmenizi dilerim çok teşekurler

8. Esas

Yeni varantlar geliyormus vakifbank icin vadaa lar falan. Bu arada 2B muhabbetine mi yoksa mevsiminden mi costu GYO lar. EKGYO %7.5 vay be

Sayfa 1/11 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •