Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
Arama sonucu : 31 madde; 25 - 31 arası.

Konu: Elektrik faturalarında , canımızı ne kadar yakıyorlar...

Duhul
    Dec 2009
    İkamet
    Orman+Köy
    Gönderi
    6,525
    Blog Yazıları
    20

Esas

Alıntı Originally Posted by merlin Yazıyı Oku
    Ha şunu da soyleyeyim. Aslında bu fatura olayı çok abartıldı.
    Fatura şeffaf hale getirildi ,sorun bu.
    Yoksa tüm maliyet unsurlarını ve diğer kalemleri gider diye gosterip 56 lirayı sizden alabilirlerdi. O zaman ruhumuz bile duymazdı. Pek çok şeyde bunu yapıyorlar mesela.

Sigara örneğin, üstüne iskelet, morgdaki adam, hastanedeki hasta fotosu koyacağına fatura benzeri indeks koysalar sanırım her sigara içişimizde birilerini anarız.
    Şu an ödediğimiz fatıra için ŞEFFAF diyorsun ya... Ben de şark uyanıklığı diyorum...

Bütün kalemleri tek tek gösterdik diyerek birim Fiyata bilmem kaç yılda sadece %15 zam yaptık demek işin uyanıklığı değil mi?

Benden kestikleri ile ne halt işledikleri hiç umurumda değil... Sanki Aldıkları vergi YOL-SU -ELEKTRİK olarak mı geri geliyor...

Yandaşa PEŞKEŞ - ARSA - İHALE olarak gidiyor... O yüzden bana met olsunlar...

Elektriğin Birim fiyatını 0,16 değil 0,27 yapsınlar... 200 kw için 54 TL alsınlar %8 de vergi desinler 58,60 parayı yine ödeyeyim.

Ama bunlar ne yaptılar Elektriğin birim fiyatı 0,14 dü ben 34 TL civarı ödüyordum.
    Şimdi bizim birim fiyata hiç zam yapmadık diyorlar neredeyse... Ama altına eklemişlerde eklemişler...

Baktığında birim fiat çok artmamış gibi görünüyor ama, hergün yeni birşey ekliyorlar.

Bakkaldan veya sucudan su aldığınızda gelen faturada 1 ADET EKMEK veya 1 ADET SU mu yazıyor...

Yoksa Ekmek 0,40 krş , Fırıncıdan bakkala taşıma maliyeti 0,10 krş - Rafa Dizme maliyeti 0,05 krş zart vergisi 0,10 - zurt vergisi 0,05 krş... KDV sadece %1 gibi komik bir açıklama mı ???

Kısacası BİRİM FİYATA zam yapmadıkları sürece aşağıda daha çok açıklama görürüz biz...

Acı olan başka bir şey de şu.... BEN TRT ye neden pay vereyim ya... NEREDE BADEM BIYIKLI kılıksız tip var çıkmış program yapıyor. Samanyolu TV den bir farkı kalmamış... Bütün halkı kucaklamaktan uzak FETOŞ un yan kolları olmuşlar... Bir de bunun için benden para istiyorlar...

Zorla bizleri de KAÇAĞA teşvik ediyorlar...

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Ankara
    Gönderi
    760

Esas

o zaman diğer vergileri niye veriyoruz? hani yol su elektrik oluyordu.
    her türlü vergiyi kaldırsınlar bizde neyi tüketiyorsak onun vergisini verelim.
    eğitim parasız derler ondan sonra karne parası badana parası tebeşir parası toplarlar.parasız deme o zaman niye insanları kandırıyorlar?

Kayıp kaçak bedeli , kaçak kullananların size faturalanması değil.
    Kayıp ayrı kaçak ayrı zaten.
    Enerji nakil hatları yapısı gereği tasıdığı elektriği tüm şebeke boyunca tasıyamaz. Barajdan çıkan enerjinin iyimser ihtimalle `-70 i ancak meskenlere ulasır.
    Bu bir maliyet unsuru ve faturaya yansıtılması doğal. Kaçak kullananların bedelinin kullanmayanlara faturalnması ise bir nevi piskinlik.
    100 000 kişinin aslı astarı olmayan şekilde tutuklandığı ülkemizde kaçak elektrik kullananların ödüllendirilmesi. Buyrun kullanın , biz kerizlerden alırız mantığı.

Dağıtım Bedeli : TEDAŞ ve diğer dağıtım şirketleri malum, elektrik satmak için şebeke yapmak, var olan şebekeyi bakıma tabi tutmak zorunda. Enerji yapısı gereği çok yüksek bedelli bir yatırım. 10km lik bir hattın maliyeti 2-3 milyon dolar(kamulastırması dahil). Bu yatırımı maliyete eklemek zorundalar. Bu da normal.

Diğer kalemler ise kelle vergisi. Osmanlının aldığı kelle vergisi.

Birim fiyat ise daha karısık. Dağıtım şirketlerinin maliyetinin bir kısmı da içerir. Yani baska bir anlatımla, TEDAş ve dağıtım şirketleri elektriği TEİAŞ tan satın alır. 33 liralık sizin faturada mesela muhtemelen 20 lirası alım maliyeti.
    Kar ? 56 lirada muhtemelen 10-15 lira. Personel gideri, açılan binlerce tazminat davası, iş kazaları, tesis maliyeti ve sair giderler. Çok karlı bir iş değil.

Her şeye rağmen elektrik şu an ucuz. Doğalgazla kıyaslanamayacak kadar ucuz. Benzinle kıyaslanamayacak kadar ucuz.
    Ama özelleştirme bitince bu faturanın kısa sürede aylık 120-150 lira olacağını göreceksiniz.
    Şöyle diyeyim , benzin masarafın aylık ortalama 250-300 TL.
    Doğalgaz maliyetim aylık ortalama 150 lira.
    ADSL nin ve hiç kullanmadığım ev telefonunun maliyeti 60 lira.
    Cep telefonumun faturası aylık 66 lira.
    Elektrik ortalama 50 lira.

Açıkçası hepsini bir şekilde hallederim. Ama elektriksiz bir saat duramam.
    O yüzden pek sorun değil benim için bu fiyat. Normal yani. Ama özelleşme tamamlandığında elektrik piyasasından devlet çekilmis olacak ve şu anki fiyatlar çok kısa sürede 2-3 misline çıkacak. O kesin.

Yapacak bir şey yok, YETMEZ AMA EVET.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

Ha şunu da soyleyeyim. Aslında bu fatura olayı çok abartıldı.
    Fatura şeffaf hale getirildi ,sorun bu.
    Yoksa tüm maliyet unsurlarını ve diğer kalemleri gider diye gosterip 56 lirayı sizden alabilirlerdi. O zaman ruhumuz bile duymazdı. Pek çok şeyde bunu yapıyorlar mesela.

Sigara örneğin, üstüne iskelet, morgdaki adam, hastanedeki hasta fotosu koyacağına fatura benzeri indeks koysalar sanırım her sigara içişimizde birilerini anarız.
    Bizi saf yerine koymayın sayın merlin.
    kaç kw yaktığımız belli, elektriğin fiyatı belli, şeffaf olsa ne olacak, olmasa ne olacak?

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

Denizli'li kaçak elektrik kullanırsa ve yakalanırsa nasıl bir yaptırımla karşılaşır? Mardinli neden bu yaptırımlardan muaf?
    Bu sorunun yanıtını bulamamış liboş kafası, neden hala emperyalist saldırının reklamasyon promosyon kampanyasına su taşır?
    Habur'a kurulan seyyar mahkeme ve anında karar veren salıveren mahkememin silivri toplama kampında kurulamamasının bu elektirik faturasına etkisi var mı, yok mu?

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

ONUNCU BÖLÜM:MALVARLIĞINA KARŞI SUÇLAR:

HIRSIZLIK

Madde 141 - (1) Zilyedinin rızası olmadan başkasına ait taşınır bir malı, kendisine veya başkasına bir yarar sağlamak maksadıyla bulunduğu yerden alan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.
    (2) Ekonomik bir değer taşıyan her türlü enerji de, taşınır mal sayılır.
    NİTELİKLİ HIRSIZLIK
    Madde 142 - (1) Hırsızlık suçunun;
    a) Kime ait olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında veya ibadete ayrılmış yerlerde bulunan ya da kamu yararına veya hizmetine tahsis edilen eşya hakkında,
    b) Herkesin girebileceği bir yerde bırakılmakla birlikte kilitlenmek suretiyle ya da bina veya eklentileri içinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında,
    c) Halkın yararlanmasına sunulmuş ulaşım aracı içinde veya bunların belli varış veya kalkış yerlerinde bulunan eşya hakkında,
    d) Bir afet veya genel bir felâketin meydana getirebileceği zararları önlemek veya hafifletmek maksadıyla hazırlanan eşya hakkında,
    e) Adet veya tahsis veya kullanımları gereği açıkta bırakılmış eşya hakkında,
    f) Elektrik enerjisi hakkında,
    İşlenmesi hâlinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Duhul
    Oct 2008
    İkamet
    Aizanoi
    Gönderi
    1,493

Esas

benim de aklıma takılan şu;

tüketim bedeli denilen şey elektriğin üretim maliyeti midir? eğer öyleyse tüketim bedeli haricindeki kalemlere biraz daha anlayışla bakabilirim..maliyetine satacak hali yok derim..ama eğer birim fiyat denilen şey zaten üretim maliyetinin üzerine kar konularak tüketiciye sunulan haliyse o zaman bu işte problem var..

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •