Sayfa 20/20 İlkİlk ... 10181920
Arama sonucu : 158 madde; 153 - 158 arası.

Konu: Hukuk Bölümü

1. Esas

Merhaba değerli forumcular benim sorum şu;

Kuzenimin babasının vefatı sonucu yarım kalmış ihtiyaç kredileri mevcut. Bunların 24 aylık olanının 15 taksiti ödenmiş; diğer 24 aylık kredinin de ilk ayı ödenebilmiş. İkisinin de hayat sigortası var.
    Bir arkadaşımın söylediğine göre bu krediler ölüm halinde borçlar hayat sigortası tarafından karşılanıyormuş. (benim de bilgim bu yönde) ama bir de ek olarak; o güne kadar yatırılan parayı da mirasçılara iade olarak verilmesi gerektiğini hatta kendisinin de yakın bir arkadaşının bu yolla ödenen parayı geri aldığını bildirdi. Bu konu hakkında detaylı bilgisi olan bir arkadaş varsa; bizi aydınlatabilir ise çok sevinirim.
    Saygılar...

Duhul
    Jan 2005
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,016

Esas

geçen yıl benim cep telefonumu çalmışlardı daha sonra polis yakaladı hırsızı... telefonu geri aldım ve karakolda şikayetçi oldum...aradan bir yıl geçti ve bana dava celbi geldi...davaya katılmak istemiyorum ve şikayetimi geri almak istiyorum.. şikayet nasıl geri alınır...avukat mı tutmalıyım......davaya katılmassam zorla götürüleceğim yazıyor...davaya katılmamak için ne yapmalıyım... yol gösterirseniz çok sevinirim...hiç hayatımda karakolda mahkemede işim olmadı...bu konularda cahil sayılırım...yardım ederseniz sevinirim...

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Gelin benzer bir durumdaki birinin durumuna kulak misafiri olalım:
    A:
    Arkadaslar beni dolandıran birinden şikayetci olmuştum bi 7 ay önce. sonra işte bana eve kağıt geldi bununla mahkememiz varmış. mahkeme 10 gün sonra.
    Acaba ben mahkeme gününden önce gitsem ve şikayetimi geri almsam oluyormu? böyle bi şansım varmı? lütfen bilen biri bana yardımcı olsun nolur kafam cok karısık....
    B:
    Sizi dolandırdığını söylediğiniz kişi hakkında açılan kamu davası, şayet takibi şikayete tabi olmayan bir suçtan açılmışsa şikayetten vazgeçseniz de kamu davası kendiliğinden yürür; dava açılan kişi ya da kişilerin üzerlerine atılı olan suçu işledikleri yapılan yargılama sonucunda sabit olursa mahkeme mahkumiyet kararı verir. Kamu davası, soru başlığında ifade ettiğiniz gibi, 5237 Sayılı TCK.nın 157. maddesinde tarif edilen ''Dolandırıcılık'' suçundan açılmışsa, şikayetinizden vazgeçseniz bile kamu davası yargılaması devam eder. Ama, dava , 5237 Sayılı TCK.nın 155/1. maddesinde açıklanan ''Güveni Kötüye Kullanma'' suçundan açılmışsa, işte o zaman bu suçun takibi şikayete bağlı olduğundan, şikayetinizden vazgeçmeniz durumunda mahkeme kamu davasının düşürülmesine karar verecektir. Sorunuzda, Sanık hakkında kamu davasının hangi suçtan dolayı açıldığını belirtse idiniz, daha somut bir cevap verme imkanı olabilirdi.
    A:
    öncelikle msjaıma cvbınızdan ve ilginizden dolayı size cook tşk ederim. inanın sabahtan beri bakıp duruyordum ama cvp gelmişmi diye. ben öğretmenim.
    Bu şikayetci olduğum kişi benim dışımda bir kişiyi daha dolandırmış yani tek şikayetci olan ben değilim. ama ben ne mahkemeye gitmek nede davalarla uğrasmak istemiyorum.buyüzden de mahkeme gününe 10 gün varken gidip şikayetimi geri almak istiyorum. lanet olsun giden para olsun artık dedim uğrasmak istemıyorum.
    merak ettiğim şey şu ben yarın adliyeye gidip dilekçe yazıp şikayetımı geri alma gibi bir hakkım varmı? yoksa mahkemeye günü davaya katılmak zorundamıyım? eve mahkeme kağıdıda geldi. beni bu konuda aydınlatırsanız cok sevinirm. bide ben şikayetimi geri aldıktan sonra artık mahkeme devam etse bile beni artık davalara cağırmazlar değilmi?
    cvbını sabırsızlıkla beklıyorum cok tşk ederim tekrar.
    B:
    Yukarıda beyan ettiğim gibi, şikayetinizden vazgeçmeniz, takibi şikayete bağlı olmayan bir suçtan kamu davasının açılmış olması halinde davayı sona erdirmez. Takibi şikayete bağlı bir suçtan dolayı kamu davası açılmışsa şikayetten vazgeçmeniz durumunda kamu davası düşürülmesi yönünde karar verilir.

Siz, anladığım kadarıyla, mahkemeye giderek zamanınızı harcamak istemediğiniz için böyle bir yol düşündünüz.Bu durumda, takibi şikayete bağlı olsun ya da olmasın kamu davasında şikayetinizden vazgeçtiğinizi her durumda mahkemeye dilekçe ile veya bizzat duruşma günü mahkemeye giderek ifade edebilirsiniz.Bunun hukuki sonucu şudur: Kamu davasında şikayetten vazgeçtiğiniz için mahkeme tarafından sanık hakkında verilen kararı doğru bulmazsanız kanun yoluna başvurma hakkınız olmaz. Ama, 10 gün sonra mahkemenin duruşmasına gider ve sanıktan şikayetçi olduğunuzu beyan ederseniz, hakim size ''Kamu davasına katılmak isteyip istemediğinizi'' soracaktır.Kamu davasına katılmak istediğinizi söylemeniz halinde kamu davasına ''Katılan'' sıfatı ile kabulünüze karar verilecek, böylece mahkemece sanık hakkında verilecek karara karşı temyiz ya da itiraz yoluna başvurma hakkınız olacaktır. Kamu davasına ''Katılan'' sıfatıyla kabul edilmeniz demek, mahkemenin her duruşmasına gelmeniz demek değildir. ''Katılan'' sıfatıyla davaya kabulünüz ardından mahkemenin hiç bir duruşmasına katılmasanız bile , mahkemenin gerekçeli kararı, bildirdiğiniz adresinize tebliğ edilir ve tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde temyiz veya itiraz yoluna başvurabilirsiniz.

Mahkemenin gönderdiği davetiyeye hiç icabet etmeyip duruşma günü mahkemeye gitmeyebilirsiniz de...Bu durumda , şayet, davanın aydınlatılması için mahkeme ifadenizi zaruri önemde görmezse bir daha çağrılmazsınız. Böylece, karar verildiğinde davaya katılma talebiniz olmadığından , verilen karara karşı kanun yoluna da başvuramazsınız. Ama, davetiye ile çağrıldığınız duruşmaya gitmezseniz ve fakat, kamu davasının aydınlatılması için mahkeme ifade vermenizi zaruri önemde görürse o zaman sizin bir sonraki celseye getirilmeniz için ''Zorla Getirme'' kararı verecektir. Zorla getirildiğiniz duruşma celsesinde , mahkemenin verdiği karara karşı kanun yoluna gitmeyi düşünmüyorsanız, şikayetçi olmadığınızı beyan edebilir ve bu beyanınızı zapta geçirtebilirsiniz.Bundan sonra hiç bir şekilde mahkemeye çağrılmazsınız.
    A:
    ekrem bey bana okadar yardımcı oldunuzki cook tşk ederim gercekten cok tşk ederim. inanın ben bu mahkemlerden davalardan cok korkuyorum adı bile beni ürkütüyor, dediğiniz gibi zaman da harcamak istemıyorum. uykum kacıyordu bunu düşünmekten. cok sağolun bana yardımcı oldunuz. ben ozaman yarın adliyeye gidip dilekçe yazcam şikayetci olmadığım konusunda...
    B:
    Mahkemeye dilekçe vererek şikayetçi olmadığınızı beyan etmek sizin hakkınızdır.Ancak, unutmamalı ki, dilekçe verseniz dahi, size gönderilen davetiye tarihinde duruşmaya gitmediğiniz takdirde, mahkeme bir sonraki celsede duruşmaya zorla getirilmeniz yönünde karar verebilir. Şayet, böyle bir durum ortaya çıkarsa, duruşmada da sanıktan şikayetçi olmadığınızı beyan etmeniz gerekecektir.İşte bundan sonra mahkemeye çağrılmayacağınızı düşünüyorum.

Halk arasında darb-ı mesel hükmüne geçmiş dualardandır ki ; ''Allah hiç kimseyi adliye kapılarına düşürmesin !'' denir. Gerçekten de adliyelerimiz hala, insanların rahatlıkla haklarını arayıp gecikmeden kavuşabildikleri mekanlar olma özelliğini kazanabilmiş değildir.Bununla birlikte, adliyelerimiz, korkulacak, çekinilecek yerlerden de değildir.Ayrıca, bahsini ettiğiniz kamu davasında şikayetçi durumunda bulunduğunuz için, sizin korkmanız ve çekinmeniz kanaatimce yersizdir.Hatta, sanıktan şikayetçi olursanız, mahkemenin gerekçeli kararı size tebliğ edilecek, kararı hatalı veya yanlış bulmanız halinde, yasal süresi içinde kanun yollarına başvurabileceksiniz. Fakat, muhakkak ki, şikayetçi olup olmama konusunda tercih hakkı size aittir.Geçmiş olsun...
    A:
    ekrem bey size iyi bir haberim var ben bu sabah adliyeye gittim şikayetci değilim konusunda dilekçe yazdım. sonra asliye ceza kaleme götürdüm onlarda hakime göster dediler,sanırım hakimin de bi onaylaması falan gerekiyormuş.
    işte dilekceyi götürdüm hakime hanım da görevliye daha durusma gününe 10gün var ama isterse şimdi gelsin ifadesini alayım onu dinleyeyim demiş. ben dısarda kapıda korkudan tir tir titrerken görevli adam gelip beni duruşma salonuna aldı aman ALLAHım o ne ürkütücü bi ortam. dilekcemdeki herseyi bide benden dinledi hakime hanım, sonra maddi zararına rağman şikayetci değilmisin dedi bende evet dedim. onayladı kağıdı tamam işte bukadar senın işin bitti dedi.
    ayyyy günlerdir mideme sancılar giriyordu korkudan, zaten benm korkum o durusma salonuna girip birine hesap vermekti.O da oldu) şuan üzerimden büyük bir yük kalktı. size cok ama cok tşk ederim yani ilgilenip bana vakit ayırdınız sorularıma cvp verdiniz cok sağolun,gercekten size ALLAH razı olsun. Dediğiniz gibi ALLAH kimseyi mahkeme kapılarına düşürmesin..amin.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    KOCAELİ
    Gönderi
    42

Esas

Herkese Merhaba;
    2014 yılında cezalı geçiş yaptığım HGS borcum var.
    2015 yılı sonunda biliyorsunuz ki hükümet cezaları yağdırdı ve 2016 ocak ayı içerisinde yaklaşık 950 TL lik (10 katı eklenmiş) bir borcu ödedim.
    Şimdi yeni kanunda;
    OGS VE HGS CEZALARINA SON

Kunun tasarısına göre; Karayolları Genel Müdürlüğünün işletimindeki otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayolları için belirlenen geçiş ücretlerini ödemeden geçtiği tespit edilen araç sahiplerine verilen idari para cezalarında yapılan indirime ilişkin düzenlemenin uygulamaya konulduğu tarihinden önce yapılan ödemesiz geçişlere de uygulanacak.

10 KATI CEZA KALKTI

"Ödemeden geçiş yaptığı tespit edilen araç sahiplerine geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin on katı tutarında idari para cezası verilir" hükmü uygulanmayacak.

ibareleri yer almakta.
    Aklıma gelen soru şu; ödemiş olduğum cezanın 10 katı ilave edilmiş halini geri alabilirmiyim.
    Bildiğim kadarı ile bu cezaları henüz ödemeyenler cezalandırılmış geçiş ücretini sadece ödüyorlar yani toplamda 1000 liralık ceza var ise 100 TL sini ödeyecekler.
    Ben devlete ödediğim cezayı nasıl geri alabilirim.
    yardımcı olurmusunuz?

Duhul
    Aug 2009
    İkamet
    KOCAELİ
    Gönderi
    42

Esas

Konu ile ilgilenen birisi yok sanırım.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan flaş "Ücretsiz seyahat" kararı
    KDK, "65 yaş ve üzeri vatandaşların şehir içi toplu taşıma hizmetinden ücretsiz olarak yararlanmaları için nüfus cüzdanı yeterli" dedi.
    ......................................
    Geçenlerde bir belediye otobüsünde şahit olduğum hukuksuzluğa el atılmış.
    ~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Sayfa 20/20 İlkİlk ... 10181920

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •