Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 14 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Kademelere basmak... (zor soru galiba)

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,051

Esas Kademelere basmak... (zor soru galiba)

Arkadaşlar herkese selamlar....

Satış esnasında veya alış esnasında, hangi tür emir girerek tüm kademeleri sildirebiliriz?

Mesela ilk 5 kademesi benim malımı karşlicak şekilde bi derinlik var diye düşünelim...

Ama banka'nın websitesinden satış emri girerken sadece 1 kademedeki fiyata giriş yapıyoruz. Bu yüzden de 1 kademede ne kadar alış varsa o karşılamış oluyor emri.

Atıyorum 10bin lot basmak istediğimde;

1.02'de 7bin lot
    1.01'de 5bin lot varsa, 1.02den sattığımda 3bin lot satış birikmiş oluyor. Yani 1.01'den devam etmiyor...

Özellikle bazı tahtalarda seans sonu kademe süpürülürken hepsi birden temizleniyor. Öyle ki bazen yerine koyamıyor...

Bunun özel bir adı var mı? Bu emrin adı nedir?

Umarım anlatabilmişimdir...

Teşekkürler

Esas

emrin adı serbest emir...sen tüm malını satmak istediğin satış fiyatı olarak 1,01 girersin,sistem önce 1,02 de bekleyenlere verir malı.kalanı kadarını da (3000 lotu) 1,01 e verir.malı bitirir

Esas

gerçi bu bahsettiğim serbest emir değil.serbest için sanırım fiyat kısmına sıfır giriliyor.ben hiç kullanmadığım için detayını bilmiyorum.yukarıda bahsettiğim emir yine de şartlı emir sayılır çünkü fiyat şartın 1,01 ve üzeri oluyor.

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,051

Esas

işte problem o... serbest emir boş oluyor mesela serbest diyince o an kademe nerdeyse ordan basıyor..

zincir emir dicem ama onu oturup hesap makinesiyle mi hesaplicam, orda kafa karışıyor işte

Duhul
    Dec 2007
    İkamet
    Eskişehir
    Gönderi
    10,339

Esas

Satış esnasında veya alış esnasında, hangi tür emir girerek tüm kademeleri sildirebiliriz?
    tavan veya taban fiyatlı emir gönderirsin lot isteğine kalmış paranın veya hisse sayının yettiği kadar dediğini yapar.

Mesela ilk 5 kademesi benim malımı karşlicak şekilde bi derinlik var diye düşünelim...

Ama banka'nın websitesinden satış emri girerken sadece 1 kademedeki fiyata giriş yapıyoruz. Bu yüzden de 1 kademede ne kadar alış varsa o karşılamış oluyor emri.

1.02'de 7bin lot
    1.01'de 5bin lot varsa, 1.02den sattığımda 3bin lot satış birikmiş oluyor. Yani 1.01'den devam etmiyor...
    emri 1.02 yerine 1.01 olarak yollarsan

ilk önce 7000*1.02 ye kalan 3000*1,01 e verir 10.000 i tamamlar.

aktif emir.

Duhul
    Jan 2009
    İkamet
    Sokaklarda!!!
    Gönderi
    4,316
    Blog Yazıları
    2

Esas

Alıntı Originally Posted by F430 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar herkese selamlar....

1.02'de 7bin lot

Özellikle bazı tahtalarda seans sonu kademe süpürülürken hepsi birden temizleniyor. Öyle ki bazen yerine koyamıyor...

Umarım anlatabilmişimdir...

Teşekkürler
    Örnek için söylüyorum...

Eğer 1,01'den 10.000 lot satış emri verirseniz ; önce 1,02'den 7000 lot satar ve daha sonra 1,01'den 3.000 lot satar...

Duhul
    Jul 2009
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,051

Esas

Alıntı Originally Posted by Bear_Bull Yazıyı Oku
    tavan veya taban fiyatlı emir gönderirsin lot isteğine kalmış paranın veya hisse sayının yettiği kadar dediğini yapar.

emri 1.02 yerine 1.01 olarak yollarsan

ilk önce 7000*1.02 ye kalan 3000*1,01 e verir 10.000 i tamamlar.

aktif emir.
    Teşekkür ederim,

Peki bir kademe alttan satış yaparken, yaptığımız satış emri kaydolup beklemeye girmez mi? Mesela 1,02 de 7000 lotumu karşılicaklar... ben 1,01'den satış verirsem 1.02'yi görmezden gelip 1.01'e satış kaydolmaz mı?

Sonuçta ben emri 1.01'den satılsın diye veriyorum....

Aynı mantıkta 1.02-1.03 olan an'da 1.04den alış girersem ben o sıraya adımı kaydettirmiş olmazmıyım? yoksa 1.03den alır mı? artanı da 1.04den?

Teşekkürler tekrar...

sn cezve, sizin mesajınız için de teşekkür ederim.... aynı soruyu size de sormam da sakınca yoktur umarım tekrar teşekkürler...

Duhul
    Dec 2007
    İkamet
    Eskişehir
    Gönderi
    10,339

Esas

Peki bir kademe alttan satış yaparken, yaptığımız satış emri kaydolup beklemeye girmez mi? Mesela 1,02 de 7000 lotumu karşılicaklar... ben 1,01'den satış verirsem 1.02'yi görmezden gelip 1.01'e satış kaydolmaz mı?
    görür görür, kaybolmaz.

emir önünde ne bulursa gerçekleşir hatta sizin emir borsaya ulaşana kadar (1.01 satışta gönderseniz) tahtada 1,03 alışa sizin emirden önce gelirse emriniz 1,03 ten bile gerçekleşir.

Aynı mantıkta 1.02-1.03 olan an'da 1.04den alış girersem ben o sıraya adımı kaydettirmiş olmazmıyım? yoksa 1.03den alır mı? artanı da 1.04den?
    buda yukarıdakinin tersi .

yolladığınız emir hemen gerçekleşir sıraya filan girmez.
    Aktif gerçekleşir.

sıraya yazılmak için pasif emir göndermiş olmanız gerekir.
    alış 1.01 ---- 1.02 satış
    tahtasına

0.99 alış veya 1.05 satış yazmak gibi. o zaman sıraya yazılmış olursunuz.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •