Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 35 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Gayrİmenkul Hukuku

Esas TeŞekkÜr

Alıntı Originally Posted by PIERCE Yazıyı Oku
    Bu tarz karton aslanlarla bende cok karsilastim biraz zoru gorunce kedi gibi olan egosu gelismis ancak kisiligi o kadar gelismemis adamciklardir..
    Sn. Pierce
    Sırf sorunumu çözmekle kalmadınız, aynı zamanda içimin yağlarını da erittiniz.Sağolun, varolun.
    Zaten gücüme giden bu tür 'karton aslanların' karşısında haklılığımızı savunmaktansa kolaycılığa kaçıp VER-KURTUL şeklinde düşünmek, meydanı onların insafına terk etmek her neyse.. iyi akşamlar.

Esas

Benimde bir sorum olacak apartmandaki kısıtlı arabanın girebileceği kapalı garajdan akşamları dükkan sahipleri faydalanabilirmi?

Esas

Alıntı Originally Posted by kazimbb Yazıyı Oku
    Sayın kentuf benim sorum işyeri olarak kiraya verdiğim dükkan daki kiracım geçen ay kirayı ödiyemedi bu ayda henüz ödemedi. iki yıl dan fazla kiracım ama şimdi alacaklarını tahsil edemediğini bu yüzden ödeyemediğini ama bana vermiş olduğu depezito olduğunu (bu yaklaşık 1,5 aylık kira bedeli) yani beni idare et param geldiğinde ödiyeceğim diyor,yıl başinda sözleşme süresi doluyor.
    Bu arada telefon görüşmemde beni sıkıştırma zaten birşeyde yapamazsın diyor,
    sizce ne yapmam doğru olur.İlk noter ihtarnamesini çekeyimmi ? yoksa siz ne dersiniz.
    Teşekkük ederim.
    Sayın pierce ninde belirtmiş olduğu gibi .
    Hiçbir süretle kontratta aksi bir madde yok ise depozito bedeli kira niyetine sayılmaz . Depozito bir teminattır .

Sizin durum karşısında yapmanız gereken notere gidip kirayı ödememiş olduğundan birinci haklı ihtarnamesi çekmek olmalıdır .Siz ne olur ne olmaz protestonuzu kontratda bulunan adrese ,kontrat yoksa direk müesese adresine yollayın .Bir ay akabinde baktınız kiralar gelmedi [B]eğer kira kontratınızda muacceliyet maddesi var ise direk mahkemeya verebilirsiniz yok ise ikinci haklı ihtarnameyi çekip borçlarınız ödemesini istersiniz./B].Eğer gene gelmemiş ise yapmanız gereken şey kiracınızı mahkemeye verip tahliye ettirmek olmalı .

İlk noter ihtarnamesini çekiniz .

Esas

Alıntı Originally Posted by tugay007 Yazıyı Oku
    sn. kentuf

Sorunum oturduğum sitenin müdürü ile ilgili.
    kat maliki/ortak malik olduğum, aidatımı da düzenli olarak ödediğim halde garaj kumandam olmadığı için site otaparkını kullanamamakla tehdit ediliyorum.

Bu adamı dövsem bana yakışmaz.O zaman sorunun belediye nezdinde vs. şikayet mercii yada hukuksal bir çözümü var mıdır?

ilgine şimdiden teşekkürler.
    Eğer sizinde onayınız olan toplu bir yönetim karari ile garaja kumanda alındı ise bişey yapamazsınız .Ama yok keyfi bir süret ile siz haklarınızdan mahrum ediliyorsanız iki seçenek var bence evvela hır çıkarıp durumun normalde nasıl olması gerektiğini konusunda uyarınız ve Olmadı kanuni yönden işlemleri başlatağınızı ve masrafları fazlası ile sizden tahsil edileceğini söyleyin ..Azcık dayağıda hak ediyormuş ama olsun .Olmadı sonuç alamadınız hukuki işlem yapmaktan başka çare yok .

Esas

Alıntı Originally Posted by Ballıkcı Yazıyı Oku
    Benimde bir sorum olacak apartmandaki kısıtlı arabanın girebileceği kapalı garajdan akşamları dükkan sahipleri faydalanabilirmi?
    Apartmanda bulunan bağımsız bölümlerin her biri kat mülkiyeti kanunu çerçevesinde ;ister dükkan ,ister ev ,ister ofis olsun arsa paylarına göre müşterek tüm masraf ve haklara sahiptirler. Adamın arsa payına göre orda bir hakkı olduğundan tabiki faydalanma hakkı var .

Burda çok önemli bir nokta var yanlış bilinen .Dükkan ların aidatlara katılmaması ,yok ısınmasının olmaması,kapıcının çöpünü almaması,gündüz açık olması ,otoparkı işgal edemez gibi kavramların hepsi yanlıştır.Dükkan lar genelde aidat vermez ,onu binanın içindeki bakım ve servisler ilgilendirmez gibi açıklamalar ve uygulamalar yanlıştır.Genelde bu şekildede uygulanmaktadır .Bu gibi durumlarda apartman karar defterine eğer dükkan sahiplerine normal hakları dışında farklı bir muamele yapılacak ise bu belirtilmelidir.Yani adam otoparkı kullanıyor ama aidat ödemiyorsa burda çelişki ve yanlış bir uygulama oluyor demektir.

Esas

2 ay önce yeni taşındığım kendi evimde apartman yöneticiliğini yapmak zorunda kaldım.çünkü kimse yönetici olmak istemiyordu.34 daireli bir apartman.
    kat maliklerinden biri son 5 yıldır ortalıkta yok. kaçıp gitmiş.yaptığım araştırma sonucu bu malikin ölmüş olduğunu ve mirasçılarının da isviçrede yaşadığını öğrendim.fakat tebligat adreslerini öğrenemedim.defterleri incelediğimde bu malik nasıl olsa aidat ödemiyor diye hiç makbuz kesmemişler.sorum şu. şimdi benim bu malike makbuz kesip ödemediği makbuz asıllarını bir dosyada mı tutmalıyım ,yoksa nasıl olsa ödemiyor diye makbuz kesmeyecekmiyim.birde ocak ayında yapacağımız kat malikleri olağan toplantısında işletme bütçesini bütün kat maliklerine tebliğ etmem gerekiyormuş.binada 14 dairede kiracı oturuyor.ev sahiplerinin adreslerini bilmiyorum.panoya yazı asmama rağmen adresleri bildirilmedi.bu tebligatları kiracılara yapabilirmiyim.yurt dışında oturup daireyi boş tutan ve adresleri belli olmayan kat maliklerine işletme bütçesini nasıl tebliğ edicem.çünkü bu tebliğ yapılmazsa daha sonra itiraz edebiliyorlarmış.bize tebligat yapılmadı diye.yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Duhul
    May 2004
    İkamet
    Balıkesir-Edremit
    Gönderi
    1,222

Esas

Öncelikle topiği açan sn.kentuf arkadaşımıza teşekkür ederim.Gerekli bir topik bence.Sn adnanfd 'nin tersi bir durum yaşıyorum.Kiracıyım ve yönetici ne apartman girişine ne de kiracılara hiçbir tebligat, duyuru vs.yapmıyor.İki yıl aksatmadan aidat ödedim.Ekimden beri ödemiyorum.Ekimde toplantı yapıldı.Kiracı olarak ne bir davet ne de toplantı sonucuna dair
    belge verilmedi.Ev sahiplerinden aidat dışı para toplanmadan apt. kapısı lüks bir kapıyla değiştirildi.Kumandalı garaj kapısı yapıldı.Anlaşılıyor ki aid at fazla toplanıp bu harcamalar yapıldı.Yöneticiden bilanço ve harcama belgelerini (sözlü olarak)istedim.Vermiyor.Ben de aidat vermiyorum 2aydan beri.Yasal yola başvurması halinde bilançoyu incelettirip fazla alınan aidat miktarını geri alabilir miyim?Eğer bu konuyla ilgili yasa maddesi bilen varsa lütfen yazarsa memnun olurum.Teşekkürler.

8. Esas

yasa maddesine gerek yok.siz zaten konuyu biliyorsunuz.hakkınızda icra takibi başladığında itiraz edersiniz.itirazınızın kaldırılması veya iptali için yapılan yargılamada bu hususları savunmanızda bildirirsiniz.

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •