Sayfa 283/285 İlkİlk ... 183233273281282283284285 SonSon
Arama sonucu : 2280 madde; 2,257 - 2,264 arası.

Konu: Batı Kürdistan da Tamam, Sıra Kuzeyde.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    Onuncu Köy
    Gönderi
    7,869
    Blog Yazıları
    57

Esas

Türk halkının başı sağolsun. Hainler, 3 ton bombayla 4 Kasım 2016 Cuma günü saldırdı 11 vatandaşımızı öldürdü. Öldürülen polis Semih Turgut'un sayfasında yayımladığı şiir.

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    TÜRKİYE
    Gönderi
    2,278
    Blog Yazıları
    20

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    TÜRKİYE
    Gönderi
    2,278
    Blog Yazıları
    20

Esas

Bu başlık 2012'de açılmıştı. Başlığın adından da anlaşılacağı gibi Suriye'nin karıştırılmasının böyle sonuçlarının olacağı, yanlış olduğu savunuluyor. Ha! bu sonuçların doğacağını sadece bu başlık öngörmedi. Birçok vatansever bunun böyle olacağı konusunda uyarıyordu. Ama ülkeyi yönetenler ve yandaş basın o sırada başka telden çalıyordu... Şimdi PKK'nın yanına bir de IŞİD eklendi.

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    TÜRKİYE
    Gönderi
    2,278
    Blog Yazıları
    20

Esas

Alıntılayamadığım için kopyala yapıştır yaptığım bir yazı(Yaklaşık dört yıl önce yazmıştım. "Suriye'ye bir müdahale bizi nasıl etkiler"" başlığında):

Sn. Abartin;
    "Masada yer alabilmek için bu sürecin içinde olmalıyız" şeklinde özetleyebildiğim genel görüşünüze katılmıyorum. Fakat, samimi düşüncelerinizi yansıttığına inandığım için yazınızın her cümlesini dikkatle okudum.

Bu düşüncelerinize niçin katılmadığımı tarihten bir örnek vererek kısaca özetlemeye çalışayım:

Hepimizin çok iyi bildiği gibi, ülkemizdeki geniş kesimler İttihat Terakki Partisini Osmanlıyı savaşa sokup yıkmakla suçlar. Bunun doğruluk payı vardır.
    Şöyle ki; Eğer Osmanlı İmparatorluğu o savaşa katılmasaydı ve bir 30 sene daha dayanabilseydi bırakın yıkılmayı elindeki petrol yatakları sayesinde süper güç olabilirdi(Tabi ki eğitim, siyaset, ekonomi vb. toplumsal hayatı yeniden düzenleyecek reformları yapmak kaydıyla süper güç olabilirdi.).

Fakat, doğruluk payı olmasına rağmen, o suçlama o zamanki realiteye(1 dünya savaşının nedenleri) aykırıdır.

Çünkü; Osmanlı'nın o savaşa girmemek ya da İngilizlerin yanında girmek gibi bir şansı yoktu.
    Çünkü; o savaşın çıkış nedeni Osmanlı topraklarını paylaşmaktı ve savaştan önce İngiltere ile müttefik olabilmek için Osmanlı yetkilileri İngilizlere adeta yalvarmıştı. Ama, İngilizler kabul etmemişti.

Normal olanı da kabul etmemeleriydi zaten. İngilizler, topraklarına el koyacakları Osmanlı ile nasıl müttefik olabilirlerdi ki.

Neyse... Sonuçta o savaşa girildi ve bütün o topraklar kaybedildi. Keşke bir şekilde o savaşa girmemeyi başarabilseydik ve en az zararla atlatabilseydik. Ama olmadı.

Gelelim Ortadoğu ve Suriye'deki gelişmelere.

Bu gelişmeler, 1. dünya savaşı öncesi gelişmelere çok benziyor. Nasıl ki 1. dünya savaşında Osmanlı, Kafkaslar Ortadoğu ve Kuzey Afrika gerçekte hedef idiyse; şimdi de Türkiye, Kafkaslar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu aynı şekilde hedeftir. Bu nedenle bir şekilde bizi bu sürece dahil etmeye çalışıyorlar. Bunu başarabilirlerse, kaybedeceğimiz çok şey olur.
    Çok tehlikeli bir süreçten geçiyoruz.
    Bana göre önümüzdeki 15 yıl boyunca yapabileceğimiz en iyi şey, tarafsız kalıp bu süreci en az zararla atlatmaya çalışmak olur.
    Eğer bu sürece dahil olursak, şimdi İttihatçılara yöneltilen suçlamaları 80 sene sonra torunlarımız bize yöneltir. Tabi, hayatta kalan torunumuz olursa...
    Son düzenleme : asagir; 08-01-2017 saat: 00:40.

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    TÜRKİYE
    Gönderi
    2,278
    Blog Yazıları
    20

Esas

"Suriye'ye müdahale bizi olumlu etkiler"di mi Sn. Aero123... 11/04/2012'deki başka bir yazışma "Suriye'ye bir müdahale bizi nasıl etkiler?" başlığından..
    .................................................. .................................................. ..................................................
    Alıntı Originally Posted by Aero123 Yazıyı Oku
    sn asagir sabahtan beri o kadar çok şey eklediniz ki hiçbirine katılmıyorum desem......sadece siz değil forum halkı da aynı şekilde...

neyse tekrar edeyim...suriyeye müdahale bizi olumlu etkiler.....definito....
    .................................................. .................................................. ......................
    Asagir:
    Katılıp katılmadığınızı sormadım. Benim yazdıklarım yanlışsa, doğruları nedir dedim.

Ama siz yine demogojiyi seçmişsiniz. Çünkü; eleştirilerin haklı olduğunu biliyorsunuz. Savunduğunuz şeylerin yanlış olduğunu biliyorsunuz.
    Durumunuz çok zor. Bir insanın inanmadığı şeyleri savunmaya çalışması gerçekten çok zor.
    Allah yardımcınız olsun.

Neyse...
    Son düzenleme : asagir; 08-01-2017 saat: 00:54.

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    TÜRKİYE
    Gönderi
    2,278
    Blog Yazıları
    20

Esas

"Suriye'ye bir müdahale bizi nasıl etkiler?" başlığından başka bir yazı.. Tarih:20.03.2012
    .................................................. .................................................. .....................................
    Başlığın konusuna gelecek olursak:
    Savaşlar sadece silah ihraç eden gelişmiş ülkelere yarar. Bizim gibi ülkelere ise felaket getirir.
    Hele bir komşumuzla savaşa girersek, o savaş orta vadede bizim de sonumuz olur.
    Komşularımızla savaşmak, Afganistan'a asker göndermeye benzemez.

Bir de bu komşumuz Arap milliyetçiliğinin merkezlerinden Suriye ise; hiç benzemez...

Bugün bazılarının "Sünni kardeşlerimiz" dedikleri insanlar yarın canlı bomba olarak sokaklarımızda terör estirir.
    Arap milliyetçiliği ne Sünni ne de Şii kardeşliği tanır.

Kaldı ki;
    Suriye'nin yıkılması demek, büyük Kürdistan'ın kurulması demektir.

Varsa bunun aksini iddia eden, eğer Suriye bölünürse 20-30 yıl sonra Türkiye'nin başına gelecekleri izlesin...

Bu arada, 20-30 yıl iyimser tahmin. Gerçek tahminim Suriye bölündükten sonra 4-5 sene...

Duhul
    Sep 2005
    İkamet
    TÜRKİYE
    Gönderi
    2,278
    Blog Yazıları
    20

Esas

Bunları "Ben demiştim" demek için alıntılamıyorum. Benden başka birçok forumdaşımız da benzer şeyler yazmışlardı. Tabi Sn. Abardin ve Sn Aero123 gibi iktidar sempatizanı forumdaşlar da tam tersini savundu. O dönem nasıl bir siyasi iklimde yaşadığımızı hatırlamak için alıntılıyorum.
    Son düzenleme : asagir; 08-01-2017 saat: 01:21.

Sayfa 283/285 İlkİlk ... 183233273281282283284285 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •