Sayfa 2/415 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 3313 madde; 9 - 16 arası.

Konu: UYUM - Uyum Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Esas

goo uyum go uyum go yavrum.

2. Esas

Alıntı Originally Posted by columbus Yazıyı Oku
    Uyum da kimseler kalmamış eskilerden . Milleti iyi döktüler. Bugün aha geri döndü geliyor diye çok korktum. Bunun arkasında var bir haber hadi hayırlısı
    KESİNLİKLE KATILIYORUM.
    Uyum Gıda satılıyor mu?

Perakende devi Tesco Uyum Gıda’ya talip oldu

3.7.2012 - 07:25

Perakende sektörünün önemli oyuncularından Uyum Gıda, Tesco ile flört ediyor. 2003 yılında Kipa’yı alarak Türkiye’ye adım atan Tesco, şimdi de 2011’de hisselerinin yüzde 30’u halka arz edilen Uyum Gıda’nın çoğunluk hisselerini alarak sektörde güçlü bir hamle yapmayı hedefliyor. Uyum Gıda’nın Türkiye genelinde 50’nin üzerinde mağazası bulunuyor.

Yıllık iznimin bir kısmını kullanmak için eşimle Çeşme’ye geldik. Yola çıkarken “Ohh! İş stresinden uzak 1 hafta beni bekliyor” düşüncesindeydim. Otele girip, sahile inene kadar da aynı duygular hakimdi. Ta ki tanıdık bir yüzün yüzme aktivitesinden sonra şezlonguna ilerdiğini gördüğüm ana kadar. Onu görünce ilk aklıma gelen şu oldu: “Yandık! Tatilde de çalışacağım galiba...”

Çünkü gördüğüm kişi, uzun yıllar tanıdığım ve bana çok güzel haberler veren bir ağabeyimdi.

Biraz havadan sudan konuşup bir el tavla attıktan sonra konu uzmanlığı olan perakende sektörüne geldi. Carrefour CEO’su Georges Plassat’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye’den çıkış sinyali verdiğini hatırlattım. Plassat, Haziran ayı ortasında Türkiye’deki faaliyetleri yönetmek için en iyi konumda olmadıklarını söylemişti. CarrefourSA’daki ortaklıktan Sabancı Holding tarafı da memnun değildi. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul da bu yıl yaptığı açıklamada, “CarrefourSA’daki mevcut durumu değiştirmek istiyoruz” demişti.

Haber kaynağım bunun üzerine CarrefourSA’daki ortaklığın kesin değişeceğinin üstüne basarak, “Ok yaydan çoktan çıktı. Benim tahminim Carrefour’un paylarını Sabancı tarafının alacağı yönünde. Ama ondan sonra hissedarlık yapısında yeni değişiklikler de olabilir. Zaten perakende sektöründe bu tür değişikliklere hazırlıklı olmakta yarar var” dedi.

Son cümlesi ağızından çıkarkenki imalı gülümsemesi bende “Yeni bir haber geliyor” hissini oluşturdu. “Acaba söyleyeceklerini tatil dönüşü mü yazsam?” diye düşünürken otelde yalnız olmadığımı farkettim. Benim dışında başka ekonomi gazetecileri de vardı. Eee su uyur, ‘şirket doktoru’ uyumaz! Neyse... “Sektörde yeni bir gelişme mi var?” sorum üzerine “Evet” yanıtını aldım. Sektördeki önemli oyunculardan Uyum Gıda yabancı bir şirket ile flört halindeymiş.

2011’de hisselerinin yüzde 30’u halka arz edilen Uyum Gıda (piyasa değeri 161.4 milyon TL), geçen yıl Ağustos ayında, finansal ve operasyonel konumuna katkı sağlayacağına inandığı yabancı bir yatırım fonu ile çeşitli potansiyel opsiyonların analiz edilebilmesi amacıyla 12 ay süreli gizlilik sözleşmesi imzaladığını açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından Avrupalı yatırım fonu Permira’nın adı geçmişti. Ancak şimdi görüşmelerin son aşamaya geldiği şirket Tesco’ymuş.

2003 yılında Kipa’yı alarak Türkiye’ye adım atan Tesco’nun yetkilileri her ortamda Türkiye’de büyümek istediklerini dile getiriyor. Tesco, 50 civarında mağazası bulunan Uyum Gıda’nın çoğunluk hissesini alarak sektörde güçlü bir hamle yapmak istiyormuş.

Perakende sektöründe önümüzdeki dönemde gelenleriyle gidenleriyle çok hareketli günlerin yaşanacağı kaçınılmaz gözüküyor. Ufuk Korcan - Vatan

3. Esas

Baha dostum o haberi yeniymiş gibi başlığa da yapıştırdın ya helal olsun.Hem Tesco hemde Uyum dan yalanlama geldi.Ama haberi yazan sayın gazeteciden tık açıklama gelmedi.

4. Esas

Alıntı Originally Posted by eflanili__ Yazıyı Oku
    Baha dostum o haberi yeniymiş gibi başlığa da yapıştırdın ya helal olsun.Hem Tesco hemde Uyum dan yalanlama geldi.Ama haberi yazan sayın gazeteciden tık açıklama gelmedi.
    arkadaşım ark niyetle koyduğum bi yazı değil.Yalanlamadan haberim yok.Sadece gezinirken gördüm paylaştım.Eğer öyleyse benimde haberim olmuş oldu

Esas

Deniz yatırımda uyum ile ilgili güzel bir analiz var bilgilerinize
    Son düzenleme : resot; 10-08-2012 saat: 11:46. Sebep: Hatalı yazım

Esas

para lazım oldu defteri kapattık ancak yolu var gibi hala kıyamadım satmaya kalanlara bol kazanclı tavanlı günler..

7. Esas

Alıntı Originally Posted by resot Yazıyı Oku
    Deniz yatırımda uyum ile ilgili güzel bir analiz var bilgilerinize
    resot nasıl bir analiz söz konusu paylaşırmısın?

Esas

Uyum Gıda için hedef fiyatımızı 30% yükselterek, PİYASA ÜZERİNDE GETİRİ beklentimizi sürdürüyoruz. Raporumuzda şirketin gizli kalmış değerlerine vurgu yaparken, bu değerle- rin ortaya çıkma vaktinin geldiğine inandığımızı belirttik. Şirket gayrimenkullerinin satım potansiyeli ve önümüzdeki 5 yıl için 22%’lik ciro ve 75%’lik FAVOK YBBO beklentisi, şirke- tin perakende sektörü içinde en hızlı büyüme potansiyeli taşıdığını göstermektedir. 4.30’luk hedef fiyatımız, 0.7x’lik FD/Satış çarpanına denk gelmektedir ki sektör ortalaması da 0.7x seviyelerindedir. FAVÖK’ü azalan ve büyüme hızı yavaşlayan Şok’a kıyasla güçlü büyüme potansiyeli ve operasyonel kaldıraçtan faydalanmaya başlaması açısından Uyum Gida’nin Şok’un satış çarpanı 0.5x ve şu anki seviyesi olan 0.6x’lik FD/Satış çarpanından çok daha yüksek seviyeleri hak ettiğini düşünüyoruz.
    Yeni bir şirket olmasına istinaden Türk perakendecilik sektörü içinde en agresif oyuncu olarak göze çarpmaktadır. Haziran sonunda 5 yeni satış noktası daha açan firmanın 2012 sonuna kadar satış alanlarında 50% oranında artış öngörüyoruz. Ayrıca firmanın gelişmeye müsait olan küçük yapısıyla orta vadede güçlü büyüme potansiyeli taşıdığını düşünüyoruz. Bunlara ek olarak inşaat sektörüne olan talebin hızla artması Uyum’un yeni konutlaşan bölgelere yatırım yapmasını hızlandıracaktır. Uyum’un satış noktalarının şehir merkezin- den uzak, proje sitelerde daha yaygın olması, bölgede Uyum’un hakimiyetini ve satışlarını arttırmakta. Ayrıca, Uyum satış verimliliği (Satış Gelirleri/Metrekare) açısından, lokasyon stratejisinin verdiği avantajla, sektörde Bim’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Uyum’un yaklaşık 36 milyon TL’lik gayrimenkule sahip olduğu dikkatlerden kaçmış gibi gözükmektedir ki bu değer şirketin hedef piyasa değerinin yaklaşık 14%’une tekabül etmektedir. İnşaat firmalarının varlıklarını elden çıkarmayı tercih etmeleri nedeniyle Uyum Gıda, zaman zaman satış noktalarını kiralamak yerine satın alma yoluna gitmekte- dir. Fakat şirket, elindeki duran varlıkları satıp kiralama yoluna giderek, gelecekteki proje- leri için finansman kaynağı yaratmak istemektedir. Bu noktada 31 Temmuz’da Uyum’un Kayaşehir’deki satış mağazasını 10 milyon TL’ye sattığını hatırlamakta fayda var. Şirketin elinde buna benzer 5 tane daha gayrimenkul bulunmaktadır ve bu gayrimenkuller gele- cekte doğabilecek finansman ihtiyacını karşılamak için satılmaya aday varlıklar olarak göze çarpıyor.
    Satın alma ve birleşme hikâyelerine açık. Uyum’u 1) büyük perakendeciler İstanbul paza- rına daha etkin girebilmek için 2) yabancı fonlar Türkiye’de hızla büyümekte olan organize gıda perakendeciliğinden faydalanmak için 3) girişim sermayesi şirketleri ise büyüyen bir varlığa yatırım yapabilmek açısından çekici bulmaktadır. Bu nedenle Uyum Gıda’nın birçok firmanın radarında olduğunu ve önümüzdeki dönemlerde olası birleşme ve satın almalar açısından güçlü bir aday olarak durduğunu söyleyebiliriz. Şirketin Ağustos 2011’de Permi- ra ile yaptığı gizlilik sözleşmesini ve Tesco’ya satış ihtimalinin basında yer almaya başlama- sı da bu düşüncelerimizi desteklemektedir.
    Riskler: Mağaza açılışlarının gecikmesi ve olası bir satın alma & birleşme durumunda çeki- ci olmayan bir fiyatın belirlenmesi ana riskler olarak sıralanabilir. Deniz yatırımda araştırma raporları kısmında yayinlanmistir alıntı kaynağı orasıdir ytd
    Son düzenleme : resot; 10-08-2012 saat: 20:20. Sebep: İlave

Sayfa 2/415 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •