Sayfa 3/18 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 142 madde; 17 - 24 arası.

Konu: konuşma - yazma hataları

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    gaia
    Gönderi
    2,517

Esas

Alıntı Originally Posted by KMX Yazıyı Oku
    'Konsantrasyonum bozuldu.' yerine konsantrem bozuldu en çok spor camiasında kullanılır.
    "konsantrasyonum bozuldu"yu tam çevirmek gerekirse "yoğunluğum bozuldu" ya da "yoğunlaşmamı yitirdim" dememiz gerekir. ama "dikkatim dağıldı" ifadesi daha doğrudur. ama "dikkatim dağıldı" ifadesi edilgen (kitap okuma, film izlemi, birisini dinleme gibi) durumlar için kullanıldığından, hareketli durumlarda için kullanılmaz. böylece de, pek de sevmediğimiz kimya dersinden dilimize geçtiğini sandığım, "konsantre" sözcügüne taklalar attırıyoruz.

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    gaia
    Gönderi
    2,517

Esas

yanılgı -> yanlış

yalın -> yalnız

Esas

Esnaf kelimesi zaten çoğul iken esnaflar demek yanlıştır.

KMX

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

En komiği geri iade.
    Geri yolluyorsunuz, oda size geri yolluyor.

Duhul
    Oct 2004
    İkamet
    34147
    Gönderi
    12,883
    Blog Yazıları
    158

Esas

Babıali kapısından mürur ıle geçerken yek bir atlı suvariye tesadüfen rastgeldim.

Bab=kapı
    mürur=geçmek
    yek=bir
    atlı=süvari
    tesadüf etmek=rastlamak

Cümledeki bütün kelimeler gereksiz olarak çift kullanılmış.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    ev:Istanbul/suadiye iş: marmaraereğlisi
    Gönderi
    2,405

Esas

Alıntı Originally Posted by ally_mcbeal Yazıyı Oku
    muallak yerine muallakta denmesi de sık rastladığım hatalardan.

muallak; boşlukta anlamına gelir, muallakta deyince boşluktata kaldı gibi oluyor.

bir de yanlız değil, yalnız olucak.
    olucak mı, olacak mı? Kafam karıştı şimdi...

Bir de, eğer bir gün, Sultanhamam'da birisi "pardesü" yüzünden dayak yemiş diye duyarsanız, bilin ki o benim... Bütün pardesü satıcılarının bütün ayakçıları aynı şekilde "pardüse var pardüse" diye müşteri avlamaya çalışıyor... İçimden hep pardüse değil pardesü diyorum kızgınlıkla, ama, bir gün bunu yüksek sesle bağırarak söyleyeceğim ve o zaman siz de yukarıdaki haberi okuyacaksınız...

Smile

bir de vob işlemleri için,

sözleşme almak (teknik olarak doğrusu alış sözleşmesi almak)

yerine

longlamak

sözleşme satmak (teknik olarak doğrusu satış sözleşmesi almak)

yerine

şortlamak diyenler var

bu konunun yeri burasıymış..

nick'im de gavurcadır, hemen netleştireyim, konuyla alakası olduğunu düşünenler için...

Duhul
    Dec 2005
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    1,832
    Blog Yazıları
    1

Esas olacak

Alıntı Originally Posted by misilak Yazıyı Oku
    olucak mı, olacak mı? Kafam karıştı şimdi...

Bir de, eğer bir gün, Sultanhamam'da birisi "pardesü" yüzünden dayak yemiş diye duyarsanız, bilin ki o benim... Bütün pardesü satıcılarının bütün ayakçıları aynı şekilde "pardüse var pardüse" diye müşteri avlamaya çalışıyor... İçimden hep pardüse değil pardesü diyorum kızgınlıkla, ama, bir gün bunu yüksek sesle bağırarak söyleyeceğim ve o zaman siz de yukarıdaki haberi okuyacaksınız...

sn misilak
    düzgün ifadeleri tartışırken belki daha dikkatli yazmalıydım ama benimki bilinçli hata.
    hissenet ve platodata forumlarında yazılarımı yazarken genelde konuşma dili kullanıyorum. hatalı türkçe kullanmak ile bunun biraz farklı olduğunu sanıyorum.
    küçük-büyük harfe dikkat etmek te zor geliyor, ne de olsa profesyonel yazarlık niyetinde deiliz? (değil yerine de deil demişim )
    şimdi hatırladım diğer hatam da çok fazla devrik cümle kurmam galiba... eğer bu hataysa yani...

Sayfa 3/18 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •