Sayfa 3/279 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 2227 madde; 17 - 24 arası.

Konu: ISBIR - İşbir Holding A.Ş.

Hamsilos Guest

Esas

Bu gunün en çok düşen hissesi. 1.215 TL.
    100 TL'ye doğru yolculuk başladı galiba
    Hayırlı isler.

2. Esas

Arkadaslar sakin almayin daha cok net soyluyorum en az 500 e kadar araliksiz duser bu hisse ondan sonra hacime bakin sonra 250 altinada inecektir

Hamsilos Guest

Esas

Alıntı Originally Posted by skycaptain06 Yazıyı Oku
    Arkadaslar sakin almayin daha cok net soyluyorum en az 500 e kadar araliksiz duser bu hisse ondan sonra hacime bakin sonra 250 altinada inecektir
    Sn. Skycaptain06 Sizin bu işlerden iyi anladığınız anlaşılıyor.

Bu hissenin 250 Liranın altına geleceğini söylüyorsunuz. Bizi aydınlatırsanız seviniriz. Bilen birisinden destek almak her zaman iyidir.

Ben Size bazı bilgileri aşağıda veriyorum:

1. İşbir Holding'in internet sitesi, yatırımcı ilişkileri bölümü: http://www.isbir.com.tr/tr/Yatirimci.../Anasayfa.aspx
    2. Faaliyet Raporu : http://www.isbir.com.tr/admin/tiny_m...yet_raporu.pdf
    3. 1991'den beri her yıl temettü dağıtmış: http://www.isbir.com.tr/tr/Yatirimci...6demeleri.aspx
    4. 3 tane yavru şirketi var:
    İşbir Sentetik (İSO 500'DE
    http://www.iso.org.tr/tr/web/BesYuzB...sonuclari.html

390 290 Çamlı Yem Besicilik San. ve Tic. A.Ş.Ege Bölgesi - 380 198.108.639
    391 357 İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. Balıkesir - 381 197.966.806
    392 487 Şa-Ra Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş. Ankara - 382 197.770.736

İşbir Yatak (İstanbul Sanayi Odası İkinci 500'de):
    http://www.iso.org.tr/tr/web/BesYuzB...sonuclari.html

101 30 Yurtbay Seramik San. ve Tic. A.Ş. Çaycuma - 101 132.184.384
    102 72 İşbir Sünger Sanayi A.Ş. Ankara - 102 131.894.112
    103 - UNMAŞ Unlu Mamüller San. ve Tic. A.Ş. İstanbul 103 131.802.893

Diğer önemli iştiraki de İşbir Optik. Bu şirket de yıllık ortalama 10 milyon TL kar ediyor ve % 70'i İşbir Holdinge ait. Fabrika hemen Ankara Esenboğa Havalimanının yanında. Bu şirket de satılıyor. 2-3 aya kadar da sonuçlandırırlar her halde. Çünkü Cuma günü İşbir Optik'te kısmı bölünme için genel kurul yapılacaktı.

İşbir optikte İşbir Holding, işbir sünger ve İşbir sentetik hisse senetleri varmış. Bir de gayrimenkulleri devretmek istemeyebilirler. Bunları satıştan ayrı tutmak için ayrı bir şirket kuracaklar ve sadece yılda 10 milyon TL para kazanan gözlük faaliyetlerini satacaklar herhalde. Bu arada optikte kayıt dışı var mı yok mu ben bilmiyorum. Gözlük işinden anlamam. Kayıt dışı varsa, satarken pazarlıklar ona yapılacaktır muhakkak. Kimse malını ucuza satmak istemez.

Şimdi diyelim ki İşbir optik karının 10 katına satıldı. O zaman İşbir Holding’in kasasına 100 milyon TL’nin % 70’i olan 70 milyon TL para girer. 20 katına satılırsa da kasaya girecek para 140 milyon TL ediyor.

Biz on katla gidelim. İşbir Holding’in sermayesi 635 bin TL. Ancak bu sermayenin % 20’si zaten kendisinde. Bu yüzde 20’yi çıkarsak sermaye 500 bin TL’ye düşer. İşbir optik satışından da (karı n 10 katı ile) hisse başına 70.000.000/500.000 = 140 TL düşer. 20 katına satılırsa da hisse başıan 240 TL düşecek. Bu arada bölünen satılmayan Şirkette de İşbir Holding’in % 70 payı devam edecek.

İşbir Yatak 3-4 yıldır sürekli reklam yapıyor ve ciroya yansıması yeni yeni başladı. 5-6 ay önce Bu şirkete de Avrupa’dan talipliler olduğunu; ancak, hızlı bir büyüme bekledikleri için, yeterli büyüklüğe ulaşmadan satmayacaklarını basına açıklamışlardı diye hatırlıyorum. http://www.isbiryatak.com/

İşbir Sentetik ise geçen yıl zarar etmiş. Bu şirketin de son 3-4 yılda çok büyük yatırım yaptığı söyleniyor. Fabrika da internet sitesinde muhteşem görünüyor.( http://www.isbirbigbag.com/BigBag-tr.asp ) Zararlı bilançolar belki bu yatırımlardan kaynaklanıyordur. Bilemiyorum.

SN SKYCAPTAIN06 kardeş. Siz Ankara’da yaşıyorsunuz sanıyorum. Ya da bağlantılarınız var. 06 var ya hani. Ondan. Bizi aydınlatın lutfen. Almayın demesi kolay da. Ya hisse senedi uygun fiyatlara gelir de kaçırırsak. Yazık olmaz mı. Bir daha değerlendirin lutfen hepsini bir toptan. Kaç liradan girilebilir bu hisseye?

Bir sürü zıddırı vıddıt Şirket var İMKB’de. Birisi İSO 500, Birisi İSO İkinci 500’de yer alan 2 şirketi bulunan ve birsi de Vision Art markası ile Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük göslük camı ve lens üreticisi olan İşbir Optik olmak üzere 3 önemli şirketi bulunan böyle bir İşbir Holding hisse senedine uygun bir fiyattan yatırım ne yapmanın ne sakıncası olabilir ki?

Çok teşekkür ederim aydınlatıcı yorumlarınız için.

4. Esas

Sayin hamsilos bugun ki fiyati not edin 1225 sakin almayin bu hafta 1000in alyina dusmesi gerekir dusecektir bu kadar net soyluyorum.. Bu fiyatlar uygun fiyatlar degil henuz zamani var sipe yeni cikan kagitlar yuksekten acip cok dustu hissi verip halka arzi o sekilde yapiyorlar ayni oyun oynanacak dikmatli olun 1000 liranin ustunde alanlar vay halinize zaman bakalim kimi hakli cikaracak..

Esas

şimdi bide ISBIR çıktı ... artık uzun bi süre enfazla düşenler kısmını işgal eder ...

Duhul
    Sep 2010
    Gönderi
    1,984
    Blog Yazıları
    1

Esas

Kabaca defter degeri 56 lira. 3-4 pd/dd dersek (iyimser ya da kotumser) 150-225 arasi fiyatlanabilir.

Hamsilos Guest

Esas

Alıntı Originally Posted by kaucuk Yazıyı Oku
    Kabaca defter degeri 56 lira. 3-4 pd/dd dersek (iyimser ya da kotumser) 150-225 arasi fiyatlanabilir.
    Defter değerini nasıl hesapladınız Sn kaucuk?

Hamsilos Guest

Esas

Bir hisse senedinin defter değeri özkaynaklarının (ödenmiş ya da çıkarılmış sermaye + sermaye yedekleri + dağıtılmamış karlar + net dönem karı + varsa değer artış fonları toplamının) hisse sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanmaktadır. İMKB açısından bakarsak 1 Lot hisse senedi 1 TL nominal değerdeki hisse senedi toplamını ifade etmektedir. Bu nedenle çok basit olarak Hisse senedi İMKB'de işlem gören şirketlerde defter değeri özkaynaklar toplamının doğrudan sermaye rakamına bölünmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

Peki bu özkaynaklar hangi bilanço esas alınarak hesaplanacaktır? Holding özelliği olan şirketlerde Sermaye Piyasası Mevzuatı gereğince konsolide mali tablo düzenleme zorunluluğu vardır. Anlaşılabilir bir ifade ile konsolide mali tablolar, bir holding topluluğu içerisinde yer alan şirketlerini mali tablolarının mevzuat ile düzenlenmiş kurallar çerçevesinde bir arada toplanması, yani birleştirilmesi suretiyle hazırlanmaktadır.

İşbir Holding de 7-8 tane yavru şirketi olan bir holding şirketidir. Sermaye Piyasası Mevzuatı uyarınca İşbir Holding'in konsolide mali tablo yükümlülüğü bulunmamaktaydı bu güne kadar. Ancak, hisse senetleri İMKB'DE İŞLEM GÖRMEYE BAŞLAYINCA konsolide mali tablolarını üstelik de UFRS'ye (uluslararası finansal raporlama standarlarına) göre hazırlamak zorunda kalacak. İlk UFRS konsolide mali tablolarını da Aralık ayı sonuna kadar Kap'ta yayımlamak zorunda.

İşbir holding için defter değeri hesaplamak, UFRS'ye hazırlanmış bu konsolide mali tablolar hazırlanmadan ne yazık mümkün değildir.

Böyle bir bilgiye, eğer sözkonusu mali tablolar ellerine ulaşmamış ise, İşbir Holding Yönetim Kurulu Üyelerinin dahi sahip olmadığını düşünüyorum.

Bu nedenle İşbir Optik'in satış bedeli ile, İşbir Holding'in konsolide mali tabloları yayımlanmadan hisseyi uzaktan takip etmek, özellikle elinde hisse senedi olup da satmayı düşünen yatırımcılar için akılcı (rasyonel) bir davranış olacaktır.

Bırakalım Şirket hisse senedinin doğru fiyatlanması için biraz daha şeffaf bilgileri kamu oyu ile paylaşsın.

AL-SAT-TUT TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Sayfa 3/279 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •