Sayfa 3/168 İlkİlk 123451353103 ... SonSon
Arama sonucu : 1341 madde; 17 - 24 arası.

Konu: ISFIN - İş Finansal Kiralama A.Ş.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,401

Esas

ISFIN vergi amaçlı finansalları yayınladı, biraz karışık geldi ama vergi için verdiği rakam 29M TL. Esas bilançoda göreceğiz, bakalım ne olacak. 29M TL'den düşün olmaz bu durumda. YTD.

Esas

arkadaşlar gedik yatırımın raporunu ekledim...YTD....
    İŞ FİNANSAL KİRALAMA

İş Bankası ile yaratılan sinerji vasıtasıyla, İş Finansal Kiralama
    Banka’nın geniş müşteri ağında yer alan şirketlerle uzun yıllara
    dayanan güven ilişkisi geliştirebilme imkanına sahip olması ayrıca
    hizmet sunduğu sektör sayısını artırarak hedef kitlesini sürekli
    olarak genişletmesiyle sektörde olumlu ayrışmaktadır.
    İş Finansal Kiralama, iç ve dış ortamdaki ekonomik, politik
    dalgalanmalar ve doğal felaketlerin olumsuz etkisine rağmen
    2011 yılında iş hacmini%54 artırmıştır.
    Sektöre ilişkin yasal uygulamaların onaylanması ile sektörde cazip
    piyasa çarpanlara sahip olan ISFIN olumlu etkilenecektir.
    2011'de gelirlerini %35 artıran şirketin net esas faaliyet karının
    %39 artmasını olumlu bulmakla beraber, 2012'de daha da iyi
    performans göstermesini bekliyoruz.
    2012’de Kobi kredilerinde beklediğimiz büyümeye paralel, iş
    hacminin 1 milyon TL’nin üstüne çıkacağını öngörüyoruz.

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,401

Esas

Rapor için teşekkürler, son 3 aydır ISFIN'i öneriyor Gedik. Bakalım bu ay 1'in üzerine atabilecek mi?
    İşlem hacmi olmasına rağmen pek hareket edemiyor, satış kademeleri dolu. Daha yüksek hacimle alımların gelmesi lazım, yine de borsanın düşüşüne iyi dayandı. Son 2 gündür daha iyi duruyor. YTD.

Esas

sn.edalcove 0.97 den mal almak istiyorlar gibi ..........YTD...

Duhul
    Sep 2010
    İkamet
    Boşlukta
    Gönderi
    10,783

Esas

TBMM'de Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinde 'sahte oyla yasa çıkarıldığı' iddia ediliyor.
    Meclis Genel Kurulu’nda Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu Tasarısı’nın görüşmeleri tartışmalı geçti.
    http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=78

İŞFİN DE DE BİR İŞFİN ALANA BİR FACTORİNG BEDAVA KAMPANYASI SÖNÜK GEÇTİ..

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,401

Esas

Kanun ne getiriyor biraz incelemeye çalıştım. Aşağıda alıntı yazıda koyu harflerle göstermeye çalıştığım bayi
    /stok finansmanı ana konu gibi, bu da işlerin önünü açacak ve satışları arttıracak bir etken diye düşünüyorum.

Fakat FONFN'ye baktım orada da bir hareket yok, yani genele pek etkisi onmayabilir...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.ozdogrular.com/content/view/18961/

Son dönemde basında tekrar gündeme gelen ve 2012 yılının ilk yarısında yasalaşması beklenen “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanun Tasarısı” için geriye sayım devam etmekte.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye’de kurulu finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini tek bir kanun altında toplamak ve kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması için hazırladığı “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanun Tasarısı” 2009 yılının Mayıs ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmişti. Son olarak, Meclis arşivinde hükümsüz olarak yer almakta olan Kanun Tasarısı ile ilgili Başbakan tarafından 23 Mart 2012 tarihinde Meclis Başkanlığı’na gönderilen yazı ile Tasarı’nın yenilenmesi Bakanlar Kurulunca uygun görülmüştür.

Bu yazıda, Türkiye’de sektörün gelişimini amaçlayan kanun tasarısına vurgu yapılması, bu kanun ile getirilecek yeni uygulamaların neler olacağına dair bir özet sunulması ve özellikle finansman şirketleri için büyük anlam taşıyan “stock financing”, bayi/stok finansmanı uygulamasının mümkün olup olmayacağına ilişkin değerlendirmelerimize yer verilmesi amaçlanmıştır.

Yeni Kanun neler getirecek?

Öncelikle, şunu belirtmek gerekir ki, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmiş olan kanun tasarısından özellikle bu kanun kapsamındaki şirketlerin arzu etmiş olduğu (karşılıklar, leasing işleminde feshe konu edilen sözleşmeler ile ilgili maddeler gibi) bazı önemli hususların çıkarıldığını hatırlatmak yerinde olacaktır.

Komisyonda tekrar görüşülerek yasalaşması beklenen taslak kanun ile yürürlüğe girecek olan düzenlemelerden bazılarını ana hatları ile aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

• Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyetleri tek bir kanun çatısı altında düzenlenmekte ve şirketlerin sahip olmaları gereken asgari ödenmiş sermayeleri günün koşullarına uygun hale getirilmektedir.

• Şirketlerin etkin gözetim ve denetimleri için gerekli yasal altyapı tesis etmeyi öngören taslak kanun, şirketlerin işlemlerinden kaynaklanan alacaklarından doğmuş veya doğması beklenen zararlarını karşılamak amacıyla şirketlere karşılık ayırma zorunluluğu getirmektedir. Söz konusu taslak kanunun genel gerekçesinde ayrılan karşılıkların kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınabileceği ifadesine yer verilmiştir. Buna karşın kanun tasarısında söz konusu karşılıkların tamamının, ayrıldıkları yılda kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edileceğine ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır.

• Kanun tasarısına göre, leasing şirketlerinin üst düzey yöneticileri için mesleki tecrübe şartı aranacaktır. Tüzel kişiliği haiz ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu olan Finansal Kiralama Şirketleri Birliği, Faktoring Şirketleri Birliği ve Finansman Şirketleri Birliği kurulacak ve bu birliklere üye olma zorunluluğu getirilecektir.

• Faktoring Şirketleri Birliği’ne bağlı olarak fatura merkezi kayıt sistemi kurulması ve bu sayede faktoring işlemi faturalarının sisteme kaydedilerek mükerrer kullanımın önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

• Tasarıyla, finansal kiralama işleminin tanımı uluslararası standartlarla uyumlu hale getirilerek operasyonel kiralama, alt kiralama, yazılımların kiralanması, “selland lease back” (sat-geri kiralama) gibi konularda uygulamanın önünü açacak hükümler getirilmektedir.

• Tasarıda yer alan diğer bir konu da, finansal kiralamaya konu taşınır ya da taşınmaz ile birlikte yatırımın bütünleyici parçası veya eklentisi haline gelen malların, ilgili finansal kiralama sözleşmesinin konusu olabilmesine yönelik düzenlemelerdir.

• Kanun Tasarısı ile leasing işlemlerine getirilen diğer bir yenilik de sözleşmede hüküm bulunmak kaydıyla, sözleşme konusu mal henüz imal edilmemiş veya kiracıya teslim edilmemiş olsa dahi, sözleşme tarihinden başlamak üzere kira bedelleri tahsiline imkân tanınmasıdır.

Finansman Şirketleri bayi/stok finansmanı yapabilir mi?

Şu an yürürlükte olan BDDK’ nın yayımlamış olduğu “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik”in “Finansman şirketlerinin genel sözleşme zorunluluğu” başlıklı 20. Maddesinde; “…finansman şirketlerinin kredilendirecekleri mal ve hizmetleri temin eden satıcılarla önceden genel bir sözleşme yaptıkları ve bu şirketlerce açılan kredilerin ise genel sözleşmedeki esaslara göre tüketicinin nam ve hesabına mal veya hizmetin teslim ve temini ile birlikte, doğrudan satıcıya ödeneceği” ifadesi yer almaktadır.

Buradaki “genel sözleşmedeki esaslara göre tüketicinin nam ve hesabına” ifadesi ile yönetmelikteki tüketici tanımına referans verilmekte, dolayısıyla tam örtüşmese de Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a atıf yapılmaktadır.

Halihazırdaki mevzuata göre finansman şirketleri kullandırdıkları kredileri mal vehizmeti satın alan tüketicinin nam ve hesabına mal ve hizmetin teslim ve temini iledoğrudan satıcıya ödemektedir. Finansman şirketlerinin bu işleyiş ve dışına çıkarak kullandırdıkları krediyi mal ve hizmet satışı olmaksızın bu malları satan bayilere kullandırmaları mümkün değildir.

Oysa Kanun Tasarısı’nın 39. maddesi ile sözleşme tanımından “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik”in 20. Maddesinde yer alan “tüketici” ifadesinin çıkarıldığı görülmektedir. Tanımdaki tüketici ifadesinin çıkarılmış olması finansman şirketlerinin bayilere stok/bayi finansman kredisi kullandırmasının mümkün olacağı şeklinde yorumlanabilecektir.

Dolayısıyla, mal ve hizmet satan bayilere bugüne kadar tüketici olmadıkları için kullandırılamayan krediler, kanunun yasalaşması ile bayilere kullandırılmaya başlanacaktır.Özellikle otomotiv ve diğer tüketim malları satan bayiler için önemli bir finansman alternatifi getirecek olan bu düzenleme sayesinde bayiler henüz tüketiciye satış işlemini gerçekleştirmedikleri mallar için finansman şirketlerinden kredi kullanabilecek duruma gelecektir.

Kanun tasarısının yasalaşması halinde finansman şirketlerince kullandırılacak kredi işlemlerinde de “stock financing” uygulamaları sayesinde artış görüleceğini tahmin etmek yerinde olacaktır.

Sonuç olarak kanun tasarısı rekabetçi bir dünyada alternatif bir finansman kaynağı sağlama işlevi gören finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin mevcut yapılarının iyileştirilmesine yönelik birçok değişiklik içermektedir. Bunların en önemlilerinden biri de finansman şirketlerinin bayi/stok finansmanı uygulamasını gerçekleştirecek olmasıdır.

Hakan Güzeloğlu/KPMG

Esas

arkadaşlar ,sizlerle son 2 senedir, borsada kendimce uygulamakta olduğum bir taktiğimi paylaşmak istiyorum. 1998 den itibaren borsadayım.daima patronu sağlam ,temettü veren temel ve teknik olarak uygun senetlerde alım satım yaptım.yalnız son iki senedir takaslardan emekli fonlarını (yatırm fonlarını değil=bunlar aldatıcı olabiliyor ) takip ederek gerçekten kendi performansım üzerinde para kazandım. Başlangıçta tesadüf felan herhalde dedim ama sonraları doğru yolda olduğuma kanaat getirdim....burada sadece bu bilgimi paylaşmak istedim.belki borsayı oyun-kumar -hırs üçgeninden ayrı gören bazı yatırımcı arkadaşlara faydalı olabilir diye paylaşmak istedim.aşağıda emekli fonlarının son 3 ayda ençok aldığı İŞFİN dir, ve birinci sıradadır. bilgilendirme amaçlı olup ,kesinlikle YTD dir........................
    SıraNo Senet Takasbank Son % GünF HaftaF AyF ÜçAyF
    Toplam 630.784.868,94 630.784.868,94 3.103.843,00 8.759.548,00 -4.301.280,91 9.670.889,97
    1 ISFIN 35.393.286,33 35.393.286,33 5,61 -85.866,00 -15.615,00 3.388.337,81 15.477.386,15
    2 ASYAB 37.417.881,00 37.417.881,00 5,93 166.484,00 2.240.984,00 2.013.431,00 11.144.130,00
    3 ISGYO 19.526.695,27 19.526.695,27 3,10 1.000,00 -125.707,00 -931.171,00 10.952.639,00

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    2,401

Esas

Sn. Karamamba,

Analiz yönetimizinin doğru olduğunu düşünüyorum fakat 2 noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Yüksek miktarda alınan emeklilik fonları hissenin veya sektörün veya ikisinin birden orta ve uzun vadede (6ay ve üzeri) iyi getiri sağlayacağı hesabına göre yapılır genelde bu nedenle bazı zamanlarda uzun süre bekletebilir. sanırım siz de orta vadede işlem yapmayı seviyorsunuz, kısa vadeciler için çok sıkıcı olabilir. Diğer yandan bu tür fonlar her durumda yatırım yapmak zorundadırlar, bir süredir ana trend hep yukarı olduğundan henüz aşağı trendde nasıl davranacaklarını ben de kestiremiyorum, bazen betası çok düşük hisselere geçip orada bekliyorlar, düşüşlerden en az düzeyde kayıpla çıkmak için.

Açıkçası ben de emeklilik fonlarına güvendiğim için hala tutuyorum hisseyi. 1'den geri dönmesi ve 0.95-96larda seyretmesi beni çoktan vazgeçirebilirdi. Bu ay içinde 1'in üzerine atacağını düşünüyorum, bu kadar çok alımla nasıl ve nezaman çıkacaklarını kestiremesemde hedefim 1.35 civarı umarım ulaşırız hepberaber.

Paylaşım için teşekkürler. Bazı firmalarda emeklilik fonları takaslarda gözükmüyor, siz hangisini kullanıyorsunuz belirtirseniz sevinirim.

Sayfa 3/168 İlkİlk 123451353103 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •