Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 13 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Balıkçılık

Esas Balıkçılık

BALIKESİR - Su tutulmaya başlandığı 2009 yılında balıkçılığın gelişmesi adına sazan yavrusu bırakılan Manyas Barajı'nda girişimci bir çift de alabalık üretimine başladı.

Manyas Ovası'nın sulanması yolunda yürütülen çalışmalar kapsamında ilk olarak Manyas Barajı hayata geçirildi.
    Sulama, taşkın koruma, enerji ve çevre amaçlarıyla 1993 yılında Kocaçay üzerine kurulmaya başlanan Manyas Barajı, DSİ'nin özellikle son yıllarda yaptığı yoğun çalışmayla 2009'da tamamlandı.
    Yaklaşık 400 milyon metreküp su tutma kapasiteli olan 74 metre yüksekliğindeki baraj, yılda 46,5 GWh elektrik üretecek ancak bölge çiftçisini yakından ilgilendiren yönüyle 35 bin hektarlık alanı sulayacak.
    Yapımının tamamlanmasının ardından barajda 2009 yılında su tutulmaya başlandı. O yıllarda barajda balıkçılığın gelişmesi adına sazan yavrusu bırakıldı.
    Sazanlar bugüne kadar büyüdü, üredi ve çoğaldı. Salur ve Çevre Köyler Su Ürünleri Kooperatifi, sazan balıkçılığı için Manyas Barajı'nı 3 yıllığına kiraladı ve üyeleri, bu yıl içinde tekne ve kayıklarla açılarak balık avlamaya başlayacak.

Manyas Barajı'nda alabalık üretimi yapılacak

Muğlalı girişimci bir çift de Manyas Barajı'nda alabalık üretimi için çiftlik kurdu. Belma ve Tuncar Keser, alabalık üretimi için DSİ'den yıllığı 20 bin lira olmak üzere 10 yıllığına bir bölüm kiraladı.
    Tuncar Keser, 20 metre çap ve 8 metre derinliğe sahip 30 alabalık kafesini baraja yerleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
    ''Baraj gölünde yıllık alabalık üretimimizi, 3 bin tonun üzerinde planladık. Bu, yılda 3 milyondan fazla alabalık anlamına geliyor. Amacımız, baraj gölünde alabalık üretimini geliştirmek. Manyas Barajı, alabalık üretimi için çok uygun, biz de bunu değerlendirmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Yeni barajın ilk alabalığını biz üreteceğiz. Sofralara ulaşan alabalıkların 3 milyonu bu barajdan gidecek.''

http://www.dunya.com/manyas-barajind...ek-177206h.htm

Esas

Almanya'dan Türk su ürünlerine yoğun ilgi var.

Türkiye Su Ürünleri Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Almanya'ya 2012'de 67,5 milyon dolar olan su ürünleri ihracatının 2013'de 78,4 milyon dolara ulaştığını belirterek, bu ülkeden Türk su ürünlerine yoğun ilginin olduğunu bildirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin ihracatta yıldız sektörlerinden olan su ürünleri, en büyük ihracat pazarlarının başında gelen Almanya'ya 2014 yılında 100 milyon dolar ihracat hedefi belirledi.

Almanya'nın Bremen şehrinde düzenlenen Bremen Su Ürünleri Fuarı'na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), Türk balıklarını pişirerek 2 bin 500 fuar ziyaretçisine ikram etti. STG, standı fuarın en yoğun ilgi gören standı oldu.

Türkiye Su Ürünleri Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Bremen Su Ürünleri Fuarı'na 3. kez katıldıklarını, Almanya'da 4 milyonun üzerinde Türk'ün yaşadığını belirtti.

Türkiye'nin su ürünleri ihracatının yüzde 14'lük diliminin Almanya'ya gerçekleştirildiğini ifade eden Kızıltan, başta Türkler olmak üzere Almanya'dan Türk balığına yoğun ilginin olduğunu dile getirdi.

Kızıltan, "Avrupalılar temizlenmiş, ısıl işlem görmüş, tüketime hazır halde balık talep ediyor. Türk balığına olan bu ilgi sayesinde Almanya'ya 2012 yılında 67,5 milyon dolarlık su ürünleri ihraç ederken, 2013 yılında ihracatımız yüzde 16'lık artışla 78,4 milyon dolara ulaştı. Özellikle füme alabalık, taze/dondurulmuş alabalık, ayrıca levrek ve çipuraya yoğun ilgi var" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ek...ina-yogun-ilgi

Esas

Balık avlamayı seviyorum
    olta ile saatlerce beklesem de çok zevkli

Esas

Balik avlamak çok güzel bir hobidir.. Çocukluğumdan beri olta , tiriviri , ağ, kanal kurutma hatta av tüfeğiyle bile balik vurdum...hepsinde farklı bir haz var... Son yillarda bunlar pek sarmaz oldu... 2007 yilinda kibrisa gittim cok farkli bir sualti dunyasi var...balik suruleri arasinda dolasmak cok guzel oluyor...farklı bir uğraş olarak zipkin ile avlamaya basladim...gecen yaz Tekirdağ kumbag a gittim çok verimli geçmedi ama yinede güzeldi... Gecen yaz yine burgazadaya gittim orayi sevdim....yine rumeli fenerinde eski limana gittim orasi iyi bir mera...güzel yerler var kismet olursa bu yaz niyetin bozcaada ya gitmek...zevkle yaptigim tek uğraş diyebilirim...varsa balik maceraları olan forumdaslar paylasirsa sevinirim....

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Papatyanın hışırdamadığı, hapşurmadığı, kokmadığı
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Hayat bazen çok cimridir.
    İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Esas

~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

İnsanın yeni bir duygu tatmaksızın günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçirdiği olur.

Esas

Duhul
    Jun 2008
    İkamet
    Gönderi
    9,983
    Blog Yazıları
    7

Exclamation

Samsun'da Vezirköprü Altınkaya Barajı'nda sazan avına çıkan balıkçılar, 2,5 metre uzunluğunda, 210 kilogram ağırlığında yayın balığı yakaladı.

Vezirköprü ilçesinde Cemal Başkan, Yaşar Koca ve Mahmut Düzköylü, Kızılırmak üzerindeki Altınkaya Barajı'nda sabaha karşı sazan ağı serdi.

Balıkçıların sazan takılması beklenen ağlarına 2,5 metre uzunluğunda, 210 kilogram ağırlığında yayın balığı takıldı. Balığı güçlükle kayığa çeken balıkçılar, 210 kilogram ağırlığındaki yayın balığını tezgahta sergiliyor. Balığı gören vatandaşlar ise şaşkınlık yaşıyor.

Balıkçılardan Yaşar Koca, son 4 ay içinde Altınkaya Barajı'nda yaklaşık 30'a yakın yayın balığı yakaladıklarını belirterek, "Baraja sazan avına gitmiştik. Ağlarımıza 210 kilogram ağırlığındaki yayın balığı takıldı. Bu kadar büyük olduğunu tahmin etmiyorduk. Uzun bir süre balığı kayığa çekmeye çalıştık. Birkaç gün tezgahta balığı sergileyeceğiz. Daha sonra kilogramını 15 liradan satışa sunacağız" dedi.

Zaman zaman eniştemle balık tutmaya gittiğimiz baraj ama bu kadar büyüğünü görmemiştim.

~ O.K.U. ~
    Forum Kuralları

Sayfa 1/2 12 SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •