Ana sayfa Borsa Piyasalarda Bugün: Gözler FED’in faiz kararında

Piyasalarda Bugün: Gözler FED’in faiz kararında

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Fed Faiz Kararları ve ABD Enflasyon Verileri

2024 yılına yeni girdiğimizde, Fed’in Haziran ayı toplantısında faiz indirimine gitmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak, şu anda faizlerin sabit bırakılması ihtimali %99 oranında fiyatlanıyor. Bugün açıklanacak ABD enflasyon verileri, Fed’in önümüzdeki dönemde nasıl bir politika izleyeceğine dair önemli ipuçları verecek.

New York Fed tarafından gerçekleştirilen Tüketici Beklentileri Anketi’nin Mayıs ayı sonuçlarına göre, ABD’li tüketicilerin gelecek 12 aya ilişkin medyan enflasyon beklentisi %3,2 seviyesinde gerçekleşti. Mevcut dönemde tüketicilerin 3 yıllık medyan enflasyon beklentisi %2,8, 5 yıllık medyan enflasyon beklentisi ise %3,0 olarak belirlendi.

Fed faiz ve enflasyon açıklamalarına göre emtialarda ve amerikan borsasında olabilecek volatil haraketlerden yatırımcının kendisini koruyacağı bir gün olmalı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Euro Bölgesi

ECB Başkanı Christine Lagarde, faiz indirimleriyle ilgili yaptığı açıklamada, “Uygun kararı verdik ancak bu faizlerin doğrusal bir düşüş yolunda olduğu anlamına gelmiyor. Faizleri tekrar sabit tuttuğumuz dönemler olabilir” ifadelerini kullanarak, Haziran ayında yapılan ilk indirimin ardından Temmuz ayında ikinci bir indirim olmayabileceğinin sinyalini verdi.

ECB Başekonomisti Phillip Lane, enflasyonun beklenenden hızlı gerilediğini, ancak yine de hedefe istenilen hızda dönüldüğünden emin olmak istediklerini belirterek, “Politika faizini gerektiği müddetçe yeterince kısıtlayıcı seviyede tutacağız” dedi.

Dünya Bankası Büyüme Tahminleri

Dünya Bankası, 2024 yılı için global ve Türkiye ekonomisine dair yeni büyüme tahminlerini açıkladı. ABD ekonomisinin beklenenden güçlü performansı nedeniyle küresel büyüme tahmini %2,4’ten %2,6’ya revize edildi. Türkiye için ise 2024 büyüme tahmini %3,1’den %3’e düşürüldü.

Dünya Bankasına Göre Türkiye Ekonomisi

Ekonomik Büyüme ve Tahminler

Dünya Bankası’nın tahminlerine göre, 2025 yılında küresel ekonomi %2,7 oranında büyüyecek. Türkiye ekonomisi için ise 2025 büyüme oranı %3,9’dan %3,6’ya indirildi. 2026 yılı için küresel büyüme oranı sabit tutulurken %2,7 olarak öngörüldü, Türkiye’nin büyüme tahmini ise %4,3 olarak belirlendi.

Türkiye Ekonomisine Dair Önemli Notlar

Raporda, Türkiye’deki para politikasındaki sıkılaşmanın ekonominin geneline olumlu yansımalar gösterdiği ve makroekonomik kırılganlıkların azaltılmasına katkı sağladığı belirtildi. Bu durumun, 2024 yılında ekonomik büyümenin %3 seviyesine gerilemesine neden olacağı öngörülüyor. Ancak, güçlü iç talep ve net ihracatın pozitif etkileriyle 2025 ve 2026 yıllarında sırasıyla %3,6 ve %4,3 oranında büyüme bekleniyor.

Enflasyon ve Bütçe Açığı Projeksiyonları

Dünya Bankası, Türkiye’de enflasyonun orta vadede Merkez Bankası’nın hedeflerinin üzerinde seyredeceğini ve 2025 yılında %29 seviyesine düşeceğini öngörüyor. Şubat 2023’teki depremler sonrası artan rehabilitasyon ve yeniden yapılanma maliyetleri nedeniyle Türkiye’nin bütçe açığının yüksek kalmasının beklendiği de raporda belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here