Ana Sayfa Ekonomi Dolarda s400 İyimserliği

Dolarda s400 İyimserliği

1890

Dolar kuru, ABD ile ilişkilerdeki S-400 kaynaklı gerilimin tekrarlanacak İstanbul sonrasına ötelenebileceğinin getirdiği iyimserlikle geriledi. Dolar/TL dün bir kez daha 6 liranın altını test ederken, Güney Afrika’daki kâr realizasyonu da TL’yi pozitif etkiliyor. 30 Mayıs sabahı dolar 6.0154 TL’de, euro ise 6.71’de başladı ve kur 5.88 li seviyelere dek indi. Borsa’da da alıcılı seyir var. Endeks günün ilk saatlerinde yüzde 2’ye yakın primli.

Analistler olumlu havadaki temel nedenin ABD ile ilişkilere dayandırırken, S-400 tesliminin İstanbul yerel seçimleri sonrasına kaldığı senaryoları iyimser karşılanıyor. Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında bir telefon gerçekleşirken, Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız, ulusal güvenliğimizin gereği olarak Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilmesi planlanan S-400 savunma sistemi konusunda ortak bir çalışma grubu kurulması teklifini yinelemişlerdir.” dendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da geçen gün “S-400 teslimatları haziran ayına yetişmeyebilir” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan bankacılar TL’deki değer kazancının bir diğer nedeninin ise Güney Afrika ve Türkiye para birimleri arasındaki ikili işlem önerilerine de bağlıyor.

30 Mayıs sabahı dolar/TL 6.0154 ile başladı ve 5.88 seviyelerine dek indi. Euro da 6.70 altına geriledi. Borsa’da da alıcılı seyir var. Endeks günün ilk saatlerinde yüzde 2’ye yakın primli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.