Ana Sayfa Ekonomi BDDK’nın suç duyurusu üzerine 50 gazeteci ve yazara dava açıldı

BDDK’nın suç duyurusu üzerine 50 gazeteci ve yazara dava açıldı

1313

Bloomberg’te 2018’de yayınlanan ‘ekonomik kriz ve döviz’ haberiyle ilgili aralarında haberi yapan gazeteciler, sanatçı ve ekonomistlerin de olduğu 50 kişi hakkında BDDK’nın suç duyurusu üzerine dava açıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın ekonomik kriz ve dövizdeki dalgalanmalarla ilgili Bloomberg’te yer alan haberlerini yargıya taşıdı. BDDK sadece haberleri yapanlara değil, bu haberler hakkında yorum yapan sanatçı ve ekonomistleri de davaya dahil etti. Dava açılanlar arasında Mustafa Sönmez, Merdan Yanardağ, Gazi Kozanoğlu, Sedef Kabaş Yirmibeşoğlu gibi isimler var.

BDDK, suç duyurusunu 14 Ağustos 2018’de yaptı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da hazırladığı iddianameyi 27 Mayıs 2019’da mahkemeye sundu.

İçerisinde, haberi yapan gazeteciler, sanatçı ve ekonomistlerin de olduğu 50 kişi hakkında devletinin ekonomik düzen ve istikrarını hedef aldıkları gerekçesiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede “Ülkemiz Bankacılık sisteminin 2001 yılından bu yana karşılaştığı en ciddi döviz krizi ile karşı karşıya olduğu. İki bankanın 10.08.2018 tarihinde döviz kabul etmediği, bir bankanın ise 5 bin dolar çekilmesine ilişkin bir müşteri talebini yerine getiremediği, döviz hesaplarından para çekilmesine ilişkin taleplerde önemli artış olduğu, BDDK’nın 11.08.2018 cumartesi günü tüm üst düzey banka yetkililerini toplantıya çağırdığı gibi ülkemiz bankacılık ve finans sisteminin acz içinde olduğu izlenimi vermeye çalışan gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verildiği. Yürütülen soruşturmada, haber siteleri dışında gerçek kişiler tarafından oluşturulan sosyal medya hesapları üzerinden aynı amaca hizmet eder nitelik saldırılarda bulunulduğunun belirlendiği tespit edildi” ifadelerine yer verildi.

Bloomberg’in Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Reto Gregori Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Haber değeri taşıyan olayları adil ve doğru bir şekilde haberleştiren gazetecilere suçlamaları kınıyoruz. Onların yanındayız ve bu sıkıntı boyunca destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, soruşturma hakkında yaptığı açıklamada “Dövizi tırmandırmaya çalışanlar bedelini ağır öder” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.