Ana Sayfa Ekonomi Piyasalarda aşırı oynaklık…

Piyasalarda aşırı oynaklık…

909

Piyasalarda hareketli günlerin yaşandığı hafta bugün kapanıyor. Global finans piyasalarında koronavirüs salgını ve salgının etkileri tek gündem olarak karşımıza çıkıyor. Yurt içinde ise dün Rusya ile yapılan görüşmeler neticesinde gece yarısı İdlib’de başlayan ateşkesin piyasalar üzerindeki etkisi izlenecek.

Oldukça yoğun geçen haftanın son gününde dolar/TL kuru güne 6,11 seviyelerinden başladı. Euro/TL, 6,86’ın üzerinde değerleniyor. Dün ABD borsalarında %3.5 civarı düşüşler görülürken vadeli kontratlar halen %1 den fazla düşüşte.

Altın 1680 dolar seviyesinde.

Koronavirüste hasta sayısının 100 bine dayanması ve salgının piyasalar üzerindeki olumsuz etkisinin her geçen gün daha da fazla hissedilmesi güvenli liman altın fiyatlarında yükselişe neden oluyor. Dünya borsalarındaki aşırı oynaklık ve FED’in faiz hamlesi sonrasında ABD tahvillerinde faizler tarihin en düşük seviyelerine düşmesi altına olan talebi artırıyor.Hafta başında 1580 dolar seviyesindeki spot altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1680 dolar seviyesinde.


ABD borsalarındaki dalgalı hareketler dün de devam etti. Bir gün önce yüzde 4’ü aşan kazanımlar dün geri alındı. S&P 500 yüzde 3,39, Dow Jones yüzde 3,58, Nasdaq ise yüzde 3,1 geriledi. ABD borsalarındaki sert düşüşlerin etkisiyle bu sabah Asya borsalarında da kayıplar yaşanıyor. Çin borsaları yüzde 1 civarında düşerken; Japonya’da Nikkei 225’de eksiler yüzde 3’ü geçti. Güney Kore KOSPI endeksindeki hisse senetleri yüzde 2,5 değer kaybetti.

ABD Senatosu hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti’nin desteğiyle koronavirüse karşı mücadeleye 8,3 milyar dolar kaynak ayrılmasını içeren paketi kabul etti. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, ABD ekonomisinin koronavirüs salgınından darbe alabileceğini, ancak er geç bu zorluğu da geride bırakacaklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.