Ana Sayfa Borsa Borsada panik satışları

Borsada panik satışları

2531

Küresel piyasalarda koronavirüs fırtınası devam ederken dolar/TL kuru 6,26’nın üzerine çıktı. BIST 100 Endeksi’nde ise değer kaybı yüzde 8’i geçti. ECB’nin varlık alım kararı da global piyasaları sakinleştirmeye yeterli olmadı ve Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 8’i buldu.

Dünya borsalarının neredeyse tamamına yakında yaşanan sert satış dalgası Borsa İstanbul’da da yaşanıyor. Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi’nden işlemler yüzde 8’i geçen değer kaybıyla gerçekleştiriliyor.

Saat 16:38 itibarıyla BIST 100 Endeksi, yüzde 8 düşüşle 92.900 puan seviyelerinde bulunuyor. Endeksteki düşüş 8100 puan. Açığa satışın yasak olmasına rağmen düşüşün %8 lere yükselmesi oldukça ekstrem bir durum.

Güne 6,21’den başlayan dolar/TL, 6,27 seviyesine geldi. Euro/TL ise 7,03 seviyelerinde…

ECB’nin hamleleri piyasalardaki tansiyonu düşürmedi

Fed ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının ardından gözlerin çevrildiği Avrupa Merkez Bankası’ndan benzer bir karar gelmedi. Faizleri değiştirmeyen ECB, piyasalara likidite sağlayacak adımlar atmayı tercih etti. Bankaların nakit akışına destek olacak olan LTRO ihaleleri ve 120 milyar euroluk varlık alımı ile ECB, zor durumdaki finansal sisteme nakit akışı sağlayacağı mesajlarını verdi. Bu hamleler bile sert satışların yaşandığı Avrupa borsalarında tansiyonu düşürmeye yetmedi. Saat 16:15 itibarıyla Almanya’da DAX yüzde 7,5, İngiltere’de FTSE yüzde 7; Fransa’da CAC yüzde 8 civarı ekside seyrediyor.

Piyasalarda ‘korku’ tırmanıyor

ABD vadeliler devre kesti

Koronavirüs, dünya borsalarını kasıp kavuruyor. Yönünü aşağıya çeviren hisse senetlerinde, çok geniş fiyat aralıklarındaki dalgalanmalar devam ediyor. ABD borsaları, günü yine yüzde 5’e yakın kayıplarla kapattı. ABD borsalarına paralel bir seyir izleyen Asya’da da benzer kayıplar yaşanıyor. ABD vadelilerde yüzde 5’i aşan düşüşler sonrası sabah saatlerinde devre kesici uygulandı.

Petrol yeniden 33 dolara geriledi

Petrol fiyatları, hafta başındaki yüzde 30’luk kaybın ardından 38 doları aşan düzeltme hareketini sonlandırdı. İki gündür değer kaybeden petrol, bu sabah saatlerinde 33 dolar civarında. Spot altının onsu ise 1625 doların biraz üzerinde.

WHO’nun ‘pandemi’ açıklaması kayıpları artırdı

Koronavirüse ilişkin gelişmelere dün gece Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı ‘pandemi’ açıklaması da eklendi. Birçok ülke salgın ile ilgili yeni tedbirler açıklarken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsü “pandemi” yani küresel salgın olarak ilan edildiğini bildirdi. Bu açıklamanın ardından global piyasalardaki kayıplar hız kazandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.