Ana Sayfa Ekonomi Bankalar aktif rasyosu krizini nasıl aştı

Bankalar aktif rasyosu krizini nasıl aştı

1504

Corona virüsü salgınıyla beraber ekonomik görünümün hızla bozulması hem bankaların kredi verme iştahını hem de kredi talebini olumsuz etkiledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi verme iştahını yeniden arttırma hedefiyle bankalara kaynakları kadar aktiflere sahip olma zorunluluğu getirdi.

Aktif rasyo oranı belirleyen BDDK, uygulama için 1 Mayıs tarihini verdi ve oranı tutturamayan bankalara en az 500 bin TL olmak üzere ceza verileceğini açıkladı. BDDK böylece özel bankaları kredi vermeye zorlamakla birlikte, daha fazla tahvil almaya da teşvik ediyordu.

Kredi riskini göze almak istemeyen özel bankalar önce tahvile hücum etti ve TL cinsi tahvil getirilerinde sert düşüşler görüldü. Hazine tahvillerini tercih eden özel bankalar şimdi ise pozisyon değiştirdi. Bankalar hesabı tutturabilmek için mevduat küçültmeye başladı.

BDDK verileri son iki haftadır yabancı ve yerli özel bankaların ciddi biçimde mevduat azalttıklarını ortaya koyuyor. 30 Nisan ile biten haftada özel bankaların vadeli TL mevduat hesaplarına park eden tasarrufların tutarı 581.3 milyar TL’den 558.1 milyar TL’ye geriledi. Bir haftada gerçek ve tüzel kişilerin vadeli mevduatlarından 23.2 milyar lira çıktı.

Kamu bankalarının zaten kredi hacmi mevduatların çok üzerinde olduğu için aktif rasyo hesabını tutturmakta problem yaşamadığı biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.