Ana Sayfa Ekonomi Enflasyon Ocak’ta beklenti üstü çıktı

Enflasyon Ocak’ta beklenti üstü çıktı

558

Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 14,97 olarak gerçekleşti.

Anketlerde ekonomistlerin ocak ayı tüketici fiyatları aylık tahminler yüzde 1,50 civarında şekillenirken böylece yıllık enflasyonun yüzde 14,80 olması bekleniyordu.

Ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Ocak ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 1,82 artacağını, en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,90 artacağını tahmin etmişti. Ankette 2021 yılsonu enflasyon beklentisi ise yüzde 11 oldu.

Kasım ve Aralık aylarında enflasyon ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Aralık’ta yıllık enflasyon yüzde 14,60 olmuştu.

Enflasyon için öncü göstergelerden biri olarak kabul edilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi sonuçları da Ocak ayı için yükselişe işaret etmişti.

İstanbul’da perakende fiyatlar Ocak’ta yıllık yüzde 15,05 arttı. Böylelikle ilgili veri 2019 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Söz konusu veriler bir önceki ayla kıyaslandığında ise, İstanbul’da Ocak’ta bir önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 1,16, toptan fiyatlar yüzde 1,31 arttı.

Ocak ayında bazı ürünlerin fiyatlarına zam açıklanmıştı. Buna göre ayın ilk gününde elektriğe yüzde 6, doğalgaza da yüzde 1 zam yapılmıştı. Bunların yanında köprü ve otoyol geçiş ücretleri de yüzde 25 oranında zamlanmıştı.

Alkollü içkilerden alınan özel tüketim vergisinde asgari maktu vergi yüzde 17 artırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.