Ana Sayfa Ekonomi Moody’s : “Ağbal’ın Görevden Alınması Portföy Yatırımı Akışını Tersine Çevirebilir”

Moody’s : “Ağbal’ın Görevden Alınması Portföy Yatırımı Akışını Tersine Çevirebilir”

479

Moody’s, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Merkez Bankası Başkanı Naci Agbal’ı politika faizini 200 baz artırarak yüzde 19’a yükseltmesinden yalnızca iki gün sonra görevden almasının, Banka’nın yüksek ve yükselen enflasyonu dizginlemek için attığı ve kredibilitenin yeniden inşa etme yönündeki bu adımın sağlayacağı olumlu gelişmeleri tersine çevirdiğini ve döviz kuru üzerinde yeniden baskı oluşması riskini artırdığını savundu.

Moody’s, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’in sürpriz hamlesi, aynı zamanda Türkiye’deki politika öngörülebilirliğinin tamamen eksik olduğunun bir başka kanıtı ve son birkaç yılda ülkede ciddi kurumsal zayıflamaya ilişkin görüşümüzü doğrulamakta” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’nin notunu B2’ye düşürdüklerini ve ekonomik politikalar değiştirilmezse derinleşen ödemeler dengesi krizi endişesi nedeniyle olumsuz görünümü sürdürdüklerini hatırlatan Moody’s. “Geçtiğimiz birkaç ay içinde, Merkez Bankası Başkanı Agbal’ın daha güvenilir para politikasının bir sonucu olarak, para birimi istikrar kazandı ve yabancı sermaye Türkiye’ye geri döndü. Agbal’ın görevden alınmasıyla, bu sermaye girişleri, özellikle 11,3 milyar dolarlık net portföy girişi, kısa vadede muhtemelen tekrar tersine dönecektir. Aynı zamanda, Türkiye’nin döviz rezervleri geçen yıla göre çok daha düşük bir seviyede, brüt bazda 53 milyar dolar, ancak merkez bankasındaki zorunlu banka rezervleri düşülürse, net bazda negatif 4,5 milyar dolar. Merkez bankasının para biriminde istikrarı sağlama etme yeteneği zayıflayan bir para birimi karşısında, zaten yükselmiş olan enflasyonist baskıları artıracaktır” değerlendirmesini yaptı.

Şubat ayında tüketici fiyatları enflasyonunun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.6 olarak gerçekleştiğini hatırlatan Moody’s, “Yüksek enflasyon, Türk hanehalkı ve şirketlerinin güvenini sarsıyor; ABD doları ve altın cinsinden tutulan mevduatın seviyesi yüksek ve bu durum lira üzerindeki baskıyı daha da artabilir” dedi.

Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesinin, daha fazla faiz artışının artık dikkate alınmayacağına işaret ettiğini savunan Moody’s. bunun yerine, TCMB’nin ekonomik büyümeyi zorlamak için politika faizini tekrar enflasyon seviyesinin altına düşürmeyi seçebileceğine, devam eden güçlü kredi büyümesinin de yeniden teşvik edilebileceğine dikkat çekti.

“Bu politikalar, önümüzdeki çeyrekte özel tüketim ve yatırıma gerçekten destek sağlayabilirken, aynı zamanda daha fazla ithalata ve hafta sonundaki görevden almadan önce beklenenden daha büyük bir cari açıkla sonuçlanacak ve bu cari açığın daha az hoş bir finansman ortamında finanse edilmesi gerekecek” tespitinde bulunan Moody’s, Türkiye’nin büyük dış borç yükünün karşılanması ve yeniden finanse edilmesinin muhtemelen hem daha maliyetli hem de daha zor hale geleceğini vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.