Ana sayfa Analiz Borsa Endeksi Teknik Analizi

Borsa Endeksi Teknik Analizi

BİST100 Endeksini önce uzun vadede inceleyelim. (Resmin üzerine tıklayarak büyük açabilirsiniz)

10 yıllık periyot içerisinde 3 kere büyük düşüş gerçekleşmiş. İlki 2011 yılında, ikincisi 2013 yılında ve üçüncüsü de 2018 yılında olmuş. Her düşüşten önce RSI negatif uyumsuzluk işaretleri vermiş. Yani fiyat tepeleri yükselirken RSI tepeleri daha alçak seviyelerde gerçekleşmiş ve bir kaç ay sonra düşüş başlamış.

Haftalık barlar ile çizilen BİST-100 teknik analizi

Son durumda 2021 Şubat ayından beri RSI negatif uyumsuzluk işaretleri üretmeye başlamış durumda idi ve bunu hissenet’in tweet lerinde ocak 2021 den bu yana bir kaç kez belirtmiştik. Sayfa altında bulabilirsiniz.

Orta vadeli grafikte RSI negatif uyumsuzlukları çok daha rahat izleniyor.

Günlük barlar ile çizilen orta vadeli BİST-100 teknik analizi

RSI uyumsuzlukları bize ilerleyen günlerden neler olacağını gösterebilen güzel bir aygıttır. Öte yandan sadece büyük düşüşleri değil büyük yükselişleri de iyi yakalar. Örneğin Dolar TL 6,90 seviyesinde RSI pozitif uyumsuzluğa işaret ediyordu ve düşüş trendi kırılmasıyla 7,85 seviyeleri görülmüş oldu. Şimdi bu noktada denilebilir ki “şu oldu da düştü bu oldu da yükseldi”. Evet ama gerçekleşen olaylar sadece hareketi hızlandırır ya da yavaşlatır, fiyatlar eninde sonunda gideceği yere varır.

Bundan sonra olacaklar siyasi tahmin yapmaya girer ancak endeksin seviyesi açısından 1280-1320 seviyeleri önemli duruyor. Buralarda endeksin destek bulması orta vadeli yükselen trend açısından önemli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here