Ana sayfa Analiz Doların 20 yıllık hikayesi

Doların 20 yıllık hikayesi

Aşağıdaki grafikte ABD dolarının Türk Lirasına karşı 20 yıldır izlediği yol görülüyor. Görüldüğü iki birbirinden iki farklı dönem var.

İlki 2001-2011 yılları arasındaki 10 yıllık dönem. İkincisi 2012-2021 arasındaki diğer 10 yıllık dönem. Anlaşıldığı gibi iki dönem arasında büyük fark var. İlk dönem Kemal Derviş’in yaptığı ekonomik programla başlıyor. Onun ardından gelen Ali Babacan ve Mehmet Şimşek de bu programı tamamıyla uydular. Zaten o esnada ülke de daha hukuk, ordu, polis gibi kurumlar fetö’nün eline daha geçmemişti, ülke AB’ye tam üyelik için kanun üstüne kanun çıkartıyor ve uyguluyordu.

Ardından yavaş yavaş hukuk bozulmaya başladı, AB’ye üyelik tavsadı, kutuplaşma arttı ve ekonomide farklı şeyler denenmeye başlandı. İşte o zaman dolar yatay seyrinden ayrılıp dikey kanal içinde harekete başladı. 2018 den sonra kanalın üstlerine tırmanmaya başladı. Bugünlerde artık doların seyrini ekonomi yönetimi önemsemediği için iyice kafasına göre takılmaya başladı.

Sanırım herkes şu doların dikey kanalından çıkarak tekrar yataya gireceği bir gelişmeler silsilesi olması gerektiği konusunda hemfikirdir. Önemli olan aklın mantığın bilimin yolunu kullanarak tekrar IMF’ye Derviş’lere muhtaç olmadan kendi içimizde bunu çözebilmekte.

Çok mu zor? Evet. İmkansız mı? Hayır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here