Ana sayfa Ekonomi IMF den çıpa uyarısı

IMF den çıpa uyarısı

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre ‘yükselen enflasyona rağmen gevşetilen para politikası’ nedeniyle Türkiye’nin enflasyon beklentilerinin ‘çıpasını kaybetme’ ihtimali belirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon kasım ayında yüzde 3,51 artarken yıllık bazda yüzde 21,31 olmuştu. Böylelikle enflasyon son üç yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Ancak bağımsız sosyal bilimcilerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) aynı veri tabanıyla 12 aylık enflasyonu yüzde 58,65 olarak hesapladı. Buna göre kasım ayında aylık artış 9,91 oldu.

1 YORUM

  1. Hükümet tuik üzerindeki baskısı ile kimsenin inanmadığı bir oran açıklıyor. Gerçek enflasyon ENAG’ın açıkladığı rakamlardır. Hükümet gerçekçi değil, hakikati gizlediğini zannediyor. Oysa ekonomi fren ve lastiği patlamış bir araç ile sağlıklı yol alamaz. Geçtiğimiz krizler bu gerçeği hep hatırlattı. Ancak, koltuk sevdasına AKP bu tehlikeli oyuna devam ediyor. Böyle giderse partide teşkilatlar peş peşe istifa edecek, AKP toz şeker gibi tamamen dağılacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here