Ana sayfa Borsa Borsada Bugün – 20 Eylül

Borsada Bugün – 20 Eylül

Yapısal reformların yapılmadığı, piyasa ile inatlaşan, bilimsel ekonomik modellerden ayrılan, yatırımcı dostu olmayan, halka açık şirketlere siyasi duruşuna göre ceza kesen ya da el koyan bir ülkede yabancı yatırımcı olması pek beklenemez.

Türkiye’de 2012 yılında yabancı yatırımcı oranı %65 iken bu yatırımcıların hisselerini elinde tutma süresi 389 gün idi. Yani yatırım yapıyorlardı. Bugün ise oran %33’e inmiş elde tutma süresi ise 45 güne düşmüş durumda. Yabancı yatırımcıların çoğunun aslında bıyıklı yabancı yani yerli olduğu bu tablo ile ortaya çıkıyor.

Küçük yatırımcıyı koruyacak önlemlerin yeteri kadar alınamaması, önlemlerde geç kalınması ya da spekülasyonu ve manipülasyonu yapan kişilerin kayırılması ise borsayı tümden bir oyun alanına çevirdi. Biz burada temeli sağlam senetlere uzun vadeli yatırımı savunurken yerlisi yabancısı 3-5 günde vur kaç yapmaya odaklandı. İşte bu nedenle hisse.net’in okuru azaldı, yerliler twitter ve telegram’da “üstat” takibine, 1 koyup 3 almaya odaklandı. Netice olarak bu işlere soyunan herkes gibi (ama herkes, kesinlikle…) parasını kaybetti, borsaya küstü köşesine çekildi.

Uygulanan bilim dışı ekonomik politika neticesi enflasyon azıp faizler düşünce elinde 3-5 kuruşu olan parasını enflasyona karşı ezdirmemek için borsaya koşmaya devam edince saadet zinciri kurulmuş oldu. Ütülenler kenara çekilirken çok daha fazlası borsaya koştu.

Artık borsada verilerin, dış borsalardaki hareketlerin bir önemi kalmadı. Spekülatörlerin elinde oyuncak oldu. Bize düşen sağlam ve ucuz kalmış şirketlere uzun vadeli yatırımda bulunmak. Bunun için de her gün fiyat takibi yapmanın manası yok.

Lafı uzatmayalım… Bu gidişin sonu iyi değil deyip burada bırakalım.

BİST100 Sistem Analizi: StochRSI(-), SOTT(-)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here