AYLIK YÜZDE 4 ENFLASYONDAN ZARAR YAZANLARA İTAF OLUNUR :D DEĞİL ENFLASYON FAİZİ BAZ ALSAK NOLUR?
CHAPTER 1
100 TL'yi yıllık faiz oranlarıyla birlikte hesaplayarak 2022 sonundaki birleşik getiri yüzdesini bulalım.
Faiz Oranları
2018: %8
2019: %24
2020: %11.25
2021: %17
2022: %14
kaynak:
https://tr.tradingeconomics.com/turkey/interest-rate
Her yılın sonunda, o yılki faiz oranı ile elde edilen toplam miktar.
2018:
100×(1+0.08)=100×1.08=108TL
2019:
108×(1+0.24)=108×1.24=133.92TL
2020:
133.92×(1+0.1125)=133.92×1.1125=149.78TL
2021:
149.78×(1+0.17)=149.78×1.17=175.11TL
2022:
175.11×(1+0.14)=175.11×1.14=199.99TL
2022 sonunda elde edilen toplam miktar yaklaşık 199.99 TL.
Birleşik Getiri
Başlangıçta 100 TL yatırdığımız için, birleşik getiri yüzdesini şu şekilde hesaplayabiliriz:
Birlesik Getiri Yuzdesi=((199.99-100)/100)*100= 99.99%
2022 sonunda birleşik getiri yüzdesi yaklaşık %99.99 toplam miktar yaklaşık 199.99 TL.
mevduat faiz oranalrı için durum benzer
kaynak:
https://tr.tradingeconomics.com/turk...-interest-rate
ÜNLÜ DE YAZIYOR Kİ TEMETTÜLER HARİÇ
Ford Otosan Hisse Senedi (FROTO), geçtiğimiz yıllarda sergilediği yükseliş ile yerli ve yabancı yatırımcının odağı haline gelmiştir. Son 5 yılda (2018-2022) kaydedilen hisse artışı %1075 civarında (en az 10 kat değer artışı) olmuştur.
Hisse fiyatındaki bu muazzam yükselişin yanında, FROTO hisselerinden temettü geliri de elde edilmektedir. Hissenin güncel temettü verimini ve diğer finansal oranlarını aşağıdaki tablolarda inceleyebilirsiniz.
KAYNAK:
https://www.unlumenkul.com/hisse-sen...-senedi-froto/
temettüler hariç
Başlangıç Miktarı: 100 TL
TOPLAM Artış Oranı: %1075, bu da 10,75 kat artış demektir.
Toplam Artış
Son Deger=Baslangıc Miktarı×(1+Artıs Oranı)
Son Değer=100×(1+10.75)=100×10.75=1175TL
2018'de 100 TL yatırdığınızda, 2022 yılı sonunda toplam değer 1175 TL olurdu.
2018 de 100 tl faize veya frotoya yatırılsaydı...
faiz vs froto
faiz= 199,99 tl vs froto= 1175 tl (temettüler hariç)
bence (sağlam kağıtlar için) borsa ile yarışabilecek tek yatırım arsadır gerisi teferruattır.
AMA FAİZLER ŞİMDİ YÜZDE 45 ONU NİYE HESABA KATMIYORSUN ? SORUSUNA CEVAP
CHAPTER 2
2018-2024 25 ekime kadar froto % 2.228,52 (temmettüler hariç) 22,2852 kat artış oranı demektir
kaynak:
https://tr.investing.com/equities/fo...istorical-data
Son Deger=Baslangıc Miktarı×(1+Artıs Oranı)
Son Deger=100×(1+22.2852)=100×23.2852
Son Deger=100×23.2852=2328,52 TL
Faiz Oranları
2018: %8
2019: %24
2020: %11.25
2021: %17
2022: %14
2023: %9
2024: %45
2018:
100×(1+0.08)=100×1.08=108TL
2019:
108×(1+0.24)=108×1.24=133.92TL
2020:
133.92×(1+0.1125)=133.92×1.1125=149.78TL
2021:
149.78×(1+0.17)=149.78×1.17 =175.11TL
2022:
175.11×(1+0.14)=175.11×1.14=199.99TL
2023:
199.99×(1+0.09)=199.99×1.09=217.99TL
2024:
217.99×(1+0.45)=217.99×1.45=316.19TL
2024 sonundaki toplam değer yaklaşık 316.19 TL olur.
faiz 316.19 TL (2018-2024 arası 2024 yıl sonu için VE SPOTAJ KESİNTİLERİ HARİÇ YANİ BRÜT GETİRİ NET GETİRİ DEĞİL ) vs
FROTO 2328,52 TL (2018-25 ekim 2024 e kadar TEMETTÜLER HARİÇ YANİ GETİRİYE TEMETTÜLER EKLENMEMİŞ HALİ)
FROTO > faize göre getirisi 2328,52/316.19= 7,3643 kat fazla
YANİ FROTO TEMETTÜLER HARİÇ GETİRİSİ BÜRÜT FAİZ GETİRİSNİ 7,4 E KATLAMIŞ
CHAPTER 3
HEM 2023 HEM 2024 TE YÜZDE 45 FAİZ ALSAN
2023:
199.99×(1+0.45)=199.99×1.45=289.986TL
2024:
289.986×(1+0.45)=289.986×1.45=420.479TL
2023-2024 YÜZDE 45 FAİZ ALINMIŞ SAYILSA DAHİ FROTO > faize göre getirisi 2328,52/420,479= 5,3777 kat fazla
YANİ FROTO TEMETTÜLER HARİÇ GETİRİSİ BÜRÜT FAİZ GETİRİSNİ 5,4 E KATLAMIŞ
Dudu Beye de bir selam çakalım :D :
Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY
not: kontrol ettim ama hesaplama hatasına karşı kontrol edilmesi tavsiye edilir, hatam varsa lütfen bildirin