Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 22 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Palantir

Palantir

Merhabalar. Yaklaşık 10$ ortalama ile bir senedir taşıyorum bu hisseyi. Benim gibi başka yatırımcılar var mı diyerekten bu başlığı açmak istedim. Hem de türkçe konuşacak bir platform olur. Zira bizim alım satım işlerimiz, vergi işleri filan çok daha farklı burada fikir alış verişi yapabiliriz.

Palantir, biyoteknoloji ve ilaç endüstrilerinde siber güvenlik ve veri analizi de dahil olmak üzere taktik ve drone gözetiminin gerçek zamanlı analizini sağlayan, en hızlı büyüyen yapay zeka teknolojisi şirketidir.
    Sen af yolunu tut, bağışla, uygun olanı emret, bilgisizlere aldırış etme.

Sadece o alanlarda değil çok daha fazla müşterisi var. BP, Panasonics, Philips, Ferrari, HP, Fujitsu vs gibi. Aslında Palantir için büyük veri analizinin faydalı olabileceği bütün şirketler birer potansiyel müşteri diyebiliriz.

Voyager Space ve Palantir Technologies, Palantir'in yapay zeka araçlarının Voyager'ın girişimine entegrasyonu yoluyla uzay ve savunma teknolojisi sektörlerini geliştirmeyi amaçlayan stratejik bir ortaklığı duyurdu.

Voyager, savunma çözümlerini, iletişimlerini, askeri araştırma ve geliştirmelerini, istihbarat ve uzay araştırmalarını geliştirmek için Palantir'in yapay zeka yeteneklerini kullanacak.

Bu ortaklık, Voyager'in Uluslararası Uzay İstasyonu ve gelecekteki Starlab ticari uzay istasyonu için şirket içi yük yönetim sistemini geliştirmek amacıyla Palantir'in Foundry ve Yapay Zeka Platformunu (artificial intelligence platform) (AIP) güçlendirecek.

İşbirliği, katı yakıtlı iticilere ilişkin uçuş ve test verilerini optimize etmeyi ve Savunma Bakanlığı müşterileri için optik iletişim sistemleri için gerçek zamanlı sinyal veri işlemeyi ve hedeflemeyi geliştirmeyi amaçlıyor.

kaynak: https://www.stocktitan.net/news/PLTR...3yb967kkn.html
    https://finance.yahoo.com/news/voyag...110000562.html

Aşağıdaki videoda AIP yazılımının kullanılışına dair bir örnek, tutorial tarzıda verilmiş. İngilizce ama ingilizce olmasa da sıkıcı. Merak edip izledim yine de. AIP ile nasıl takımın en iyi kriket oyuncuları seçilebilir anlatıyor. Oyuncuların durumu, sahanın durumu vs. bütün girilen veriler ışığında AIP bir sonuç veriyor. Düşünce bugün bir futbolcu sahada ne kadar koşmuş kaç pas yapmış biliyoruz, bunun gibi bütün verileri düşününce bir insanın yapay zeka gibi bir analiz yapamayacağı çok açık. Bu teknoloji bir şekilde bir gün kullanılacak bana kalırsa. Ama ne zaman bilinmez. Dünyadaki spor takımlarının sayısını düşününce. Ve spor işi bu işin ufak bir kısmı sadece. Pastanın çoğunu palantir mi götürür o da bilinmez devler varken karşısında ama bu işe kalkışmışlar bir kere.
    video linki:
    https://youtu.be/v_P09G4GRY8

Palantir dünden itibaren AIP yazılımının sınırlı bir versiyonunu bedava kullanıma sunmaya başladı. Daha önceden agresif bir pazarlama stratejisi izleyeceklerini söylemişlerdi. Bu hamle de bunun bir parçası olarak yorumlanabilir.

60 milyar dolar market cap ulaştık bugün. Uzun süredir devam eden bir yükseliş trendinde. Bilanço sonucu baya önemli olacak bana kalırsa. Çünkü yüksek P/E oranını haklı çıkarmak için büyüme tahminlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bakalım.

5 Ağustos Pazartesi kapanışın ardından ikinci çeyrek sonuçları açıklanacak. Youtube üzerinden şirketin sonuçları değerlendirdiği yayın izlenebilir. Geçen çeyrek sonuçları açıklandığında bilanço iyi gelmesine rağmen bir düşüş olmuştu. Ben şahsen bir sürpriz beklemiyorum, kimse de beklemiyor gibi. Bir sürpriz olursa da sırf bu yüzden fomo olabilir sanki.

Palantir'in tahmini ikinci çeyrek için 634 milyon dolar gelir, Wallstreet ise 652.1 milyon dolar tahmin verdi.
    Son düzenleme : 5yearplan; 18-07-2024 saat: 11:36.

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •