Alıntı Originally Posted by MATESİS+ Yazıyı Oku
gunaydin size gore temel analizin formulu olur mu?

Temel analize formül yaklaşımı maalesef bana ait değil :

http://www.formulanaliz.com/category/hakkimda/ Ben sadece 20 yıllık borsa hayatımın BAŞINDAN BERİ dönem dönem bu yönteme uygun davransam bile uzaktan izleyicisi oldum.

Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
Bu ve diğer konularda eğitim almak isteyenler için https://www.borfin.com.tr/genel/EgitimSatis.aspx?BID=1 linkteki site hazırlanmış.

Burada soldaki e-Eğitimlerimiz sekmesine tıklayınca gelen listedeki yatırım stratejileri/portföy yönetimi sekmesindeki eğitimler dünyada bu işi yapan Lynch, Templeton, Buffet, Neff, Graham gibi ünlü yatırımcıların formüllerini ve DEĞER YATIRIMI, KALİTELİ ŞİRKETLERE YATIRIM, BÜYÜME YATIRIMI, MOMENTUM YATIRIMI gibi yatırım stratejilerini ve borsamızda uygulanışlarını içermektedir.
yukarıdaki iletimde ise Borsada büyük yatırımcıların da yatırımlarında, en azından bir dönem, formül yatırımını kullandıklarını görebilirsiniz.

Bana göre TEMEL ANALİZ FORMÜLİZE EDİLEBİLİR ve aynen teknik analiz gibi geçmiş verilere/getirilere bakılarak hangi oranların etkili olduğu konusunda başlangıçtan itibaren bir fikir edinilerek kullanma yada kullanmama kararı verilebilir.

Bu yöntem yatırımcıyı da korur, yatırımcı, en azından verilerin, netleştirilmesi konusunda uyanık olabilir :

Örneğin birisi "net karını arttıran, borcu az olan, F/K sı şu olan vb. hisseler kazandırır" diyebilir ; ama akıllı olduğunu iddia eden yatırımcı hemen sormalıdır :"sisteminizin geçmiş 3-5-10 yıllık getirisi nedir? Net kar % kaç artmalı, FK en az/en fazla kaç olmalı, borç/aktif oranı ya da cari oran vb. kaç olmalı (oranları örnek olsun diye yazıyorum)?". Sonrasında programında verileri koyarak geçmiş getirilere bakmalı ve ANCAK BUNDAN SONRA kullanma/kullanmama kararını vermelidir. (yukarıdaki 1286 nolu ileti ve forumun geçmiş sayfalarında böyle hisse alım kriterleri önerenlerle yapılan birkaç yazışma mevcut..)

.....diye düşünüyorum.

verdiğiniz rep puanı için de ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla....