Alıntı Originally Posted by Spartan Yazıyı Oku
http://www.hisse.net/forum/showthrea...=55286&page=72
576 nolu girdi, linke ulasamadim ama ozeti bu girdide var.

Saygilarimla

ytd
bu Döküman daha öncede inceledim önüme getirildi pdfyide okudum. Yine aynı şekilde buradada temettü hisseleri ile bist100 hisselerini almış ve bakın performans daha iyi demiş.

Fakat bunu yaparken atlanan çok fazla şey var.

1- karşılaştırdıkları hisseler birbiri ile denk hisseler değil. Aralarında zarar eden şirketinde oldugu bir endeks ile kar eden bir endeksi alıp temettü endeksi başarılıdır çıkarımı yapmışlar bu pdfde. Bundan 4 sene öncesinde aynı dökümana aynı bu yorumu yapmıştım.

2-Bu analizi eğer gerçekten doğru bir biçimde yapacaklarsa bilancoları ve net karı baz alarak yapmaları lazım.

3-Temettü hisselerinin normal hisselerden daha fazla prim yapması gerçekçi değil ve teorik olarak mumkun değildir. Teoride mumkun olmayan birşey gerçek olamaz.

Şimdi neden teoride mumkun olmasın dediğinizi duyar gibiyim anlatayım....

Bir şirket var ve her yıl 20,000 TL kar etsin ve böyle bir şirket bu karı elde ettiğinde borsada işlem gören hissesi bu kara karşılık %20 yukarı hareket etsin.

Bunda itiraz edilecek herhangibir durum var mı yani 20,000 TL kar eden bir şirketin hisse fiyatı her yıl %20 yukarı gidiyor.

BU şirket herhangibir temettü dağıtmıyor. borç vesaire filanda yapmıyor. her yıl 20,000 TL kar ediyor sabit şekilde.

şimdi bu şirket 5 yıl sonra ben artık temettü dağıtmak istiyorum der.

her yıl 10,000 TLlıkte temettü dağıtmaya başlar. peki ozman hisse fiyatı değişkenini kontrol edelim.

20,000 TL kar acıklar şirket hisse fiyatı o yıl %20 yukarı gider 10,000 Tl sini dağıtır hisse fiyatı %10 Düşürülür.

bir sonrakı sene tekrar 20,000 TL kar edilir hisse fiyatı düşürüldüğü yerden %20 yukarı gider yine 10,000 TL si dağıtılır %10 fiyat düşürlür. bir sonrakı sene tekrar 20,000 TL kar ve vesaire diye gider.

burada bir sorun varmı ? bunu anlamayan var mı?

peki eğer temettü veren hisse senetleri daha performanslı ise aynı örnekte şöyle hareket etmeliydi.

Aynı şirket 20,000 TL kar acıklar o sene hisse fiyatı %20 yukarı gider. 10,000 TL dagıtır hisse fiyatı %10 düşürlür.

Bir sonrakı sene hisse 20,000 TL kar eder fakat hisse fiyat %30 yukarı gitmeli hem temettüyü telafi etmek hemde bir sonrakı karı fiyatlamak için yine 10,000 TL sini dagıtır fiyat %10 düşürülür. bir sonrakı sene yine 20,000 TL kar eder. fakat hisse fiyatı düşürlen yerden %30 yukarı gider. yine temtetü dağıtılır ve vesaire.

verdiğim 3 örnekte aynı şirketin farklı temettü veren vermeyen senaryolarıyla sizlerin ve benim yaklaşımımı temsil etmekte.

Son verdiğim örnekteki Şirket sizede garip gelmedi mi ? 10 Yıl sonunda bu şirketin piyasa değeri elde edilen kara göre çok ucuk olması gerekmiyor mu ?

Peki nasıl olur her yıl kasaya 20,000 Tl giren en ustteki 2 örnekteki şirketi yatırımcılar 20,000 TL kar A karşılık hisseyi %20 yukarı götürerek cevap verdi.

10 yıl sonunda ikiside %20*10 = %200 yukarı gitmiş görünecek.

Fakat son örnekteki şirket ise her yıl 20,000 TL kar etmesine karşın ilk yıl bu %20 yukarı fiyatlama gösterirken diğer yıllar temettü telafı etmeyi varsayımına göre %30 yukarı gidiyor.

Hesaplayalım %30 * 9 + %20 = %290

Toplamda 3 şirkettinde gerek HAKIM ortakları gerekse şirket kasası bakımında 10 yıl sonunda 200,000 TL toplamda para yarattılar.

İlk 2 şirket piyasa değeri bu 200,000 TL doğru şekilde yansıttı ve şirkete buna göre değer biçerken.

Son verdiğim örnekteki şirkette %90 daha pahalı bir değer biçti ?

Sizce bu anlamlı mı ? Doğru mu ? Hangi sebeple %90 daha pahalı görünecek elde edilen kar 200,000 TL iken diğer şirketin piyasa değeri niçin 290,000 Tl görünecek ?