Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
Sn meesut, İBB nin getirisi güzel olmakla beraber içinde hisse olmamasına rağmen, muhtemelen türev araçlarından dolayı borsayla çok paralel getirisi var. Bazen içinde yüzde 20 hisse olan değişkenler bile BIST düşmesine rağmen dusmezken İBB düşüyor. O yüzden BIST düşüşünü hedge etmiyor gibi geliyor bana
O konuda haklısınız ancak HSYF kadar da düşmediğini göreceksiniz. Benim stratejim şöyle;

Kabaca 3-4 yılda bir olacak bir durumu Mart içerisinde yaşayarak gördük, sadece o dönemde elinizde 100.000 TL'lik portföyünüz olduğunu düşünün ve bir tarafra IBB ile girdiğinizi düşünün, diğer tarafta TCD ile.

Tefaştan kontrol edersek, 100.000TL'mi IBB'de değerlendirdiğimi varsayalım, krizin en derin noktasında % 5 düşmüş, yani 95.000.TL'den daha aşağısını görmedim. Aynı dönemde TCD'de olduğumu varsayarsak en derin noktasında %35 aşağıda. Yani yatırım hesabımı o dönem kontrol ettiğimde portföyümün 65.000.-TL olduğunu kontrol edecektim.

Mart ekstrem bir durum, dediğimiz gibi 3-4 yılda bir olacak bir durum, ama Ağustos ve ekim ayında yaşadığımız şeyler daha sık karşımıza çıkıyor. O döneme baktığımzda da IBB sadece yüzde 2 düşerken TCD'nin düşüşü %10 olmuş.

Tabi burada karşı argümanlar belirir. TCD çok daha hızlı toparlandı gibisinden, zaten kimse IBB'de oturup, diğer fırsatlardan yararlanmayın demiyor. Benim uygulamam birşeylerin ters gideceğini hissettiğim anda IBB'nin oranını arttırıp TCD'nin oranını azaltmak. Burada kolay anlaşılması için iki varlığa indirdim. Ben ağustos ayındaki düşüşte IBB'deydim, sonra kademeli olarak TCD'ye geçtim. En fazla zarar ettiğim nokta %2 terste TCD'yi de dipte yakalayıp, karımı maksimize etmedim, bunun için büyücü, kahin olmak gerekir. Ancak düşüşlerde TCD toplayıp, TCD'de sürekli kalan birinden daha fazla kar ettim.

Tersi de olabilirdi, borsa hiç düşmeyebilir, ben de IBB'de çok daha azına tamah edebilirdim. Zaten bu işin güzel tarafı da bu değil mi? Ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Bunu size yazmıyorum, özellikle belirteyim, genel bir yatırım stratejisi olarak dikkate alın.

Mesela son 1 yıldır IBB'de oturan biri maksimum en fazla %23 kazanabilir.
Yine aynı şekilde son 1 yılda TCD tutan biri en fazla %115 kazanabilir. Ama doğru zamanda doğru yerde IBB'den çıkıp, TCD'ye geçen ve tekrar düzenli olarak bunu tersini yapan biri % 115'in de daha fazlasını kazanabilir. Ama hepimizin bildiği gibi papaz her zaman pilav yemez. Teoride mümkün, ama pratikte yapanın elini öperim.