ar-ge süreci tamamlanan ve fikri mülkiyet tespiti neticelenmiş ürünlerin, ruhsat aşamasında Deva yerine, Saba'ya verilmesi konusunda, bist deva yatırımcısının kıskanç olması olağan ve hayırlıdır.

Anadoludaki deyimle; "eve lazım olan, camiye haramdır".

Deva'da ar-ge teşvikleri, vergi teşvikleri, yatırım teşvikleri, üretici olduğu için kullandığı KV indirimli olan faydaları varken, bizim minor %18den dolayı ürünü Saba'ya vermesi aşırı küçük hesaptır.. Saba'da bu teşvikler ileri derecede kısıtlıdır.

Ruhsatı, Saba'ya almasının başka ticari faydaları ve/veya mevzuatsal konuları (ki az sayıda vakada bunu da gözlemledim) da olabilir ama yaygın bir zaruret olduğunu görmüyorum.. acaba, abdi ibrahim, devaya "ar-geden çıkan bir ürünün ruhatını bana verir misin?" dese, deva verir mi? tranffer fiyatlaması, spkya uygunluk için KPMGden rapor falan filan bla bla bla..

o nedenle, firmayı sıkıştırmak, sorgulamak, bilgi beklemek yatıcımcının hakkıdır, ikna olmayan yatırımcı için de şikayet haktır, kutsal olan mülkiyet hakkının korunmasına yönelik bir insani reflekstir.

şunu da unutmayalım ki, grup şirket işleri bistte yaygındır ve her zaman şüphe ile yaklaşılması gereken alanlardandır..