Alıntı Originally Posted by Tarkan. Yazıyı Oku
Amerika'daki şirketler düzenli temettü verirken, bizde neden bu standart olarak uygulanamıyor? Geçen sene de Ereğli temettü vermemişti. O zaman elimdeki hisselerin tamamına yakını Ereğli'deydi. Hem enflasyon karşısında değerini kaybettiği için hem de temettü vermediği için sepet yapmaya karar verdim. Ben bir vatandaş olarak şirket kursam karın bir kısmını amortisman, yatırım, ar-ge için ayırırım ama bir kısmını da hayatımı idame ettirebilmek için kullanırım. Dünya borsalarında hisse alan, şirketlere ortak olan yatırımcıların da aynı şekilde düşündüğünü tahmin ediyorum, alsatçıları kastetmiyorum. Az da olsa şirketler karlarının bir kısmını temettü olarak dağıtsa bence yatırımcılar şirketlerini daha da sahiplenecektir. Mesela ben yaz sonu gibi beyaz eşyaları değiştireceğim. Daha çok beğendiğim başka bir marka olmasına rağmen Arçelik'ten almayı düşünüyordum, bundaki tek motivasyonum da küçük de olsa şirkette hissedar olmamdı. Şirket iyi yönetiliyorsa hissenin değeri de artacaktır diye düşünülebilir, fakat hisse fiyatları arz-talep dengesine bağlı olduğu için sığ piyasalarda uzun süre olmaması gereken pd/dd oranları görülebiliyor. Borsada yatırım yapanlar için yatırımlarının karşılığını almanın en iyi yolu bence dağıtılan temettüler.
Temettü konusunda tamamen katılıyorum ama arçeliğin glabol çapta yeni yatırımlarını göz önüne alınca bu seneki istisnai durumunu şahsım adına hoş görüyorum. Zira Whirlpool ve mısır fabrikası yatırımı hem şirketin mali yapısına hem de hisse fiyatına ziyadesi ile çok büyük katkı sağlayacağı inancındayım