Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
Bence ilaç şirketinin değerlenmesini doğru yapmıyorlar. Özsermayenin %60 i holding değerlemesinden geliyor, üstelik %20 holding iskontosundan sonra. %30 a yakın değerlemede ilaç'ta kayıtlı gayrımenkullerden geliyor. Burada bir abartı var mı diye bakınca Kanyon yaklaşık 6 milyar değerlemeyle yer almış. Bir abartı yok. Ayazağa arazisi bence bir miktar düşük değerlemeyle girmiş, proje başladığında ek değerlemeyle gelecek. Bunların yanında Lüleburgaz yaklaşık 500 milyon lira değerlemeyle girmiş, demek ki potansiyeli olan bir arazı. Gensenta, bu arada kendi yolunda yürüyor, geçtiğimiz yıl 54 milyon dolar ihracat yapmış. Holdingin 49 milyar değerlemesinin alt kırımları nereden geliyor, bunu bilmeden hisseler hakkında gerçekçi bir değerleme yapmak zor, Kartal arsasının değerlemeye girmediği açık gibi. Ben bu konuda Gcm veya diğerleri ne derler bakmam, kendileri ne diyorlar ona bakarım.
Ben Kanyon un değerlemesini düşük ve 49 milyar ile Holding'in değerlemesini çok çok düşük bulurum. Yalnız şu an AVM ler düşüşte , Kanyon, 200 mlyn USD değer inşaat artı arsa değeri ile çok alakasız geldi. İlk Toyotasa kurulduğunda 250 milyon dolara mal olmuştu ve Tokyo'da veya Manhattan'da bir mağaza fiyatı denmişti. Bu kadar yıl sonra Levent'in merkezinde 200 e bir kompleks sahibi olmak ucuza gelir. İşgyo ya bakacağım müsait bir zamanda o kaç liraya fiyatlamış.

.
Holding'e gelince 1.4 mlyr dolara satsınlar bakalım alan olur mu görelim hatta 2.5 istesinler talip çıkar mı yurtdışından görelim.

Bu yaptığım /inandığım değerlendirmeler hatalı da balon da olabilir. Ancak önemli olan GCM, İntegral vb eğer parayı buraya kanalize ediyorsa veya edecekse ne dedikleri önemli olur. Aksi takdirde hisseleri fiziki olarak ele alıp naftalinle sandığa koymamız gerekir ki bu benim işime pek gelmez.

Kendileri de , patronlar,piyasa tarafından ne dedikleri çok dikkate alınmayan bir grup üzülerek bu durumu kendileri inşa ettiler bilerek ve isteyerek.