Sayfa 10/33 İlkİlk ... 8910111220 ... SonSon
Arama sonucu : 261 madde; 73 - 80 arası.

Konu: ALTIN.S1 - Darphane Altın Sertifikası

1.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Herkes bir marj dır tutturmuş gidiyor ama herkesin marjı kendine

Biri Darphane altın sertifikasının alım satım aralığına marj diyor
    Biri Darphane altın sertifikası ile banka fiyatı aralığına marj diyor
    Biri Darphane altın sertifikası ile fiziki altın fiyatı aralığına marj diyor.

Bence en büyük problem: Darphane altını ile fiziki altın arasındaki büyük fark. Eğer kısa vadelerde trade amaçlı darphane altını alıp satarsan sorun yok, fizikiye göre hem spread avantajı var hem de saklama problemi yok.

Ama darphane altınını uzun vadeli tasarruf amaçlı alırsan riski yüksek. Nedeni: Şu anda Kuyumcuda 1 gram altın 1133 TL , Darphane altını 11,83 (1183 TL) . 6 ay sonra borsa ile piyasa arasındaki bu fark kapanırsa büyük zarar yazar.
    100 gr alsanız 113.300 tl yapar ---100 gr darhane alsanız 118.300 yapar...%5 ..fark yapar % 5 ın borsa yatırımcısı için büyük zarar kategorisinde olup olmadığını bilmiyorum.. kendi açımdan çok kucuk bır zarar olarak kabul ederim
    ''Yatırım Tavsiyesi Değildir'' görüşlerim tamamen şahsi düşüncelerim olup beni bağlar

2.  Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    100 gr alsanız 113.300 tl yapar ---100 gr darhane alsanız 118.300 yapar...%5 ..fark yapar % 5 ın borsa yatırımcısı için büyük zarar kategorisinde olup olmadığını bilmiyorum.. kendi açımdan çok kucuk bır zarar olarak kabul ederim
    Benim bildiğim tüm borsacılar onbinde 2 lik alım satım komisyonunu onbinde 1 e indirmek için 40 takla atıyor. Eğer sizin için %5 lik zarar önemsiz ise size borsa yatırımcılığında başarılar diliyorum.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Benim bildiğim tüm borsacılar onbinde 2 lik alım satım komisyonunu onbinde 1 e indirmek için 40 takla atıyor. Eğer sizin için %5 lik zarar önemsiz ise size borsa yatırımcılığında başarılar diliyorum.
     Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku

......................Ama darphane altınını uzun vadeli tasarruf amaçlı alırsan riski yüksek. Nedeni: Şu anda Kuyumcuda 1 gram altın 1133 TL , Darphane altını 11,83 (1183 TL) . 6 ay sonra borsa ile piyasa arasındaki bu fark kapanırsa büyük zarar yazar.

Darphane altının fiziki teslim almayı tartışmak bile saçma. Sıfır komisyonla bile fiziki teslimat yapsalar aynı paraya piyasada 100 gram alacağın yerde borsadan 95 gram altın almış olursun.

...........6 ay sonra borsa ile piyasa arasındaki bu fark kapanırsa büyük zarar yazar....şeklinde bir ıfadenız var

yukardakı sekılde yazılan yazıya cevap olarak verilmiş bir yazı, yazınızınızn her satırına, açıklama zorunluluğum yok..6 ay sonra , 6 ay içinde,veya kısa surede, aldıgınız hısse zarar ederse bır stop lossunuz varsa uygularsınız...buyuk zarar eder demenıze ıstınaden yazılmıs bır yazdır..kaldıkı bende bu farkın neden oldugunu anlamakta gucluk cekmekteyım..

komısyonu ındırmek için 40 taklada atanlardan degılım..taklayla , parandeyle işim olmaz.. 3- 5 kademeye hısse almam....yuzde 5 lık zararın buyuklugu veya kucukulugude gorecelıdır...borsa gıbı bır yatırım enstrumanında kar edeksın dıye bır garantı yok, kaldıkı benım ıcın %5 zarar ongorulebılır yazdım, başkaları için bu öngörülebilirmi bilmiyorum şeklinde de ifade ettim ..

Eğer onbınde 2 yı onbınde 1 e dusurmek ıcın 40 takla atanlardansanız..sizede borsa yatırımcılığında üstün başarılar dilerim...
    Son düzenleme : palmet; 04-01-2023 saat: 19:11.
    ''Yatırım Tavsiyesi Değildir'' görüşlerim tamamen şahsi düşüncelerim olup beni bağlar

4. Darphane Altın Sertifikaları'nı ne zaman teslim alabilirim, bu hizmet için masrafım olacak mı?

Fiziki dönüşüm talebinin Darphaneye iletilmesini takip eden dördüncü iş günü yatırımcı fiziki altını teslim alabilecektir. Yatırımcı ikamet adresine gönderilmesini talep ettiği takdirde, talebi takip eden dördüncü iş gününde fiziki altın taşıma firmasına verilecek, taşıma maliyetleri yatırımcıya ait olacaktır. Fiziki altın talebinde bulunulmasının ardından 10 iş günü içerisinde altınlar alınmazsa yatırımcılardan 50-500 gram için her gün 50 lira, 500 gram üzeri için her gün 75 lira saklama masrafı tahsil edilecektir.

5. İlk çıktığında piyasa altın gram ile darphane altın arasında 5 fark vardı, 10, 20 derkrn şu an 60 fark var ve sürekli artıyor. Benim anlamadığım bu hisse değilki talepten dolayı sürekli artsın, böyle giderse 100 birim fark olur. Heralde o zaman talep düşer diye bekliyolar, ilginç bir durum.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Bence bu kadar fark olunca ürün amacından saptı.

Uğraşacak halim olsa satar gider bankadan altın alırım, ama benim maliyetim 10.60 o zaman gram altın 1055 idi yani 5 kademe farkla aldık böyle fark gidecekse elimdeki durur ama ek alınmaz bana göre.

Avantajıma bir durum dahi olsa, bence böyle olmaması gerekir enstrümanın sağlığı açısından.

Bugünkü hareketinden anlıyoruz ki, altın sertifikasının altın fiyatı ile de ilişkisi yok! Peki neye göre fiyat belirleniyor bilen beri gelsin!

Altın çıksa da düşse de fark etmiyor, ALTINS1 hep çıkıyor.

İzahı manipülasyon değil de nedir? Piyasa yapıcı varmış, külahıma anlatsınlar.

Fiziki almak daha doğru demek ki.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

8.  Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Bugünkü hareketinden anlıyoruz ki, altın sertifikasının altın fiyatı ile de ilişkisi yok! Peki neye göre fiyat belirleniyor bilen beri gelsin!

Altın çıksa da düşse de fark etmiyor, ALTINS1 hep çıkıyor.

İzahı manipülasyon değil de nedir? Piyasa yapıcı varmış, külahıma anlatsınlar.

Fiziki almak daha doğru demek ki.
    altın degilde hisse senedi alınıyor sanki. firmanın gelecegıne yatırım yapılıyor defter degeri uzerınden sankı altının geleceğine yatırım yapılıyor.. bu konuya tam olarak anlam veremedım.???aceba pıyada dolar bulunmuyorda altınmı alıyorlar.
    ornegın alfas ve dıger yenı halka arzlar gıbı değeri 50 tl hesap kıtap yapmıs fırma,, ama 300 tl ye gıdıyor..firma sahıbı cok uyanık değilmi , firmasının degerını bılmıyormu.. sankı altın degılde halka arz olmus bır fırma gıbı..cok anlamsız......

Sayfa 10/33 İlkİlk ... 8910111220 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •