Sayfa 10/95 İlkİlk ... 891011122060 ... SonSon
Arama sonucu : 754 madde; 73 - 80 arası.

Konu: TH ile Lebalep

1. AKBNK GARAN İSCTR HALKB de radarımdadır. Defter değerlerine göre anormal derecede yüksek iskontolarla işlem görüyor tüm TR bankaları ama henüz bunlarda alım zamanının gelmediğini düşünüyorum.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. HALKB'nin durumu çok özel ve münferittir. Bu kağıt uzun vade alım fırsatı vermesi açısından takip edilmeli ancak asla acele edilmemelidir çünkü köprünün altından daha çok sular akacak. ABD'de yıllardır süregelen bir mahkeme süreci var. Önceki sayfalarda belirttiğim gibi TC makamları ABD'li makamlarla bu süreci çok kötü yönetti (şahsi düşüncemdir) ve işlerin bu mertebeye gelmesine neden oldu. İşte bu yüzden HALKB almaya karar verirken son derece seçici davranmak lazım bana göre ve asla aceleci davranmamak gerekiyor. Para sizin olduğuna göre alım kararını verecek olan da sizsiniz. Ek olarak şunu da söyleyeyim: Bir kamu şirketi olduğu için profesyonelce yönetilen bir şirket değildir. Ayrıca ticari amacı kârını maksimize etmek de değildir, ki bunu bir kaç yıl önce üst düzey bir devlet adamı söylemişti. Böyle bir şirketin hissesi ancak ve ancak şartlar son derece lehinize olduğunda alınmalıdır.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. HALKB almaya karar verirken şartların son derece lehimize olup olmadığını nasıl anlarız? Dolar bazında hisse fiyatının nereye geldiğine bakarız, yıllar önce dolar bazında gördüğü tarihi zirveye oranla ortaya çıkan iskonto oranına bakarız, DD'ye göre iskonto oranına bakarız, F/K oranına bakarız, velhasıl tamamen temel rasyolara bakarak karar vermemiz gerekir bana göre. Ancak bu karar asla aceleye getirilmemelidir.

4. Borsanın 3 ana saç ayağı var: Strateji Disiplin Sabır. Bu gerçeğin altını ne kadar kalın çizsem yine de yeterli olmaz.

5. Şunu da asla ve asla aklınızdan çıkarmayın çünkü çok önemlidir:

Borsalar için modus operandi (işletim sistemi) caveat emptor olmaktadır yani risk her zaman alıcıya aittir. Tüm borsalar için bu geçerlidir.

6. Borsada işlem gören HALKB için bir devlet yetkilisinin çıkıp da "ticari amacımız kârımızı maksimize etmek değildir" demesi gerçekten de çok üzücüdür. Bırakın borsayı ticari faaliyeti olan her şirketin 1 numaralı amacı kârını maksimize etmek olmalıdır. Madem amacınız kâr elde etmek değil o zaman neden halka arz ettiniz bu bankayı?

7. Aslında sadece HALKB değil tüm kamu şirketleri benzer mantalite ile yönetiliyor. Bu yüzden kamu kağıtlarına çok özel koşullarda yatırım yapılmalıdır (şahsi düşüncemdir). Profesyonelce yönetilmeyen bir şirketin hissesi alınmamalıdır.

8. 31.12.2020 itibariyle toplam aktifleri 700 milyar tl olan, 2021 sonu itibariyle de aktifleri muhtemelen 800 milyar tl yi aşacak olan Halk Bankası nasıl olur da 2020 yılında sadece 2.6 milyar tl net kâr elde etti? Aktiflerinin binde 4 ü kadar bir net kâr yazmış. Buna da şükür demek lazım herhalde.

Sayfa 10/95 İlkİlk ... 891011122060 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •