Sayfa 10/575 İlkİlk ... 891011122060110510 ... SonSon
Arama sonucu : 4598 madde; 73 - 80 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Borsada döngüsellik vardır. Bir hissenin tek senelik artışına göre yorum yapamayız. O zaman 2020 yılındaki yüksek getiriyi ne yapacağız? Her sene rutin ve daha stabil bir artış tabi ki daha iyidir ama bir önceki sene ciddi prim yapan bir hisse ertesi yıl yükselmedi diye borsa yatırım yeri değil diyemeyiz. Ama mesela 5 yıllık bir ortalamada prim yoksa o zaman sıkıntı var demektir.
    Öncelikle herkese tüm borsadaşlara hayırlı yeni yıllar. Allah herkese sağlık sıhhat versin
    Sanırım yazdığım isyana cevap vermişsiniz, müsadenle iki kelam edeyim
    -İlla ki değilsindir lakin, şirketin sahibine kızsak eleştirsek, ancak bu kadar savunmacı cevap verilirdi. Patronun akrabası olsan ancak bu kadar savunabilirdin))
    -Borsada döngü vs bunlar boş iş, öyle bişey yok. Bi sene önce zam alan fabrika işçisi de bi sene önce zam aldı diye bu sene almasın senin mantığınla
    Ya da her sene 2-3 kat artan Sasa da, Ford ta, Hektaş , Etegli, Otokar vs vs bunlarda yok mu borsa döngüsü))
    -Borsada şirket kar ederse büyürse çarpanları ucuzlar, eski orana çıkması için de hissenin fiyatı artar
    Zarar etmiş küçülmüşse de, çarpanlar pahalılaşır, fiyat düşer. Normal işleyen Borsanın mantığı budur
    -Bu şirket 2021 her çeyreği kar etmiş büyümüşse fiyat artar. 2020 de arttı diye, 2021 de artmamazlık yapmaz
    Niye artmadı peki? Onu şirkete sormak gerek: cevap ta; bizim bi dahlimiz yok, piyasa şartları
    Lakin; külahıma anlat şekli
    Her şahıs patronlu şirketin borsada lotları dolaylı vardır. Amcasının oğlu, halasını torunu, teyzesinin kızı, kankası vs bu şekil uzaktan kumanda ederler. Spk mevzuatlarına uymak için yan yollara saparlar
    -Peki sonuç? Benim ki alayına gider, senin ki öğrenilmiş çaresizlik. Netice; 2021 de hissede bekleyen yatırımcı madur, dolara karşı parası 2 kat erimiş. Şirket her çeyrek kar etmiş , büyümüş. Zarar etse küçülse anlarım
    -Senin gidiş yolun, mantığınla hep eziliriz. Benim ki ile eziyosunuz ama farkındayız, sabrımızı taşırmayın, ağlamayana emzik yok şekli
    Yani yatırımcıların kesinlikle sizin kafada olmaması lazım. O zaman her sene kafamıza vurup ekmeğimizi alırlar. Hep mağdur oluruz.
    -2021 ocak ta 28 tl, 2021 Aralıkta 100 tl olsa, ki isteseler yaparlardı, bilanço ve çarpanlar müsaitti, fiyatı desteklerdi. O zaman borsa döngüsü olmamış mı olacaktı?��
    Saygılar
    Tekrar mutlu seneler
    Yatırım tavsiyesi değildir.

2. Dün tarihli 10 tane yeni marka tescilimiz var:

https://online.turkpatent.gov.tr/tra...ademark_result

ençok satan 10 ürün listesi ile karşılaştırdım ve herhangibirine benzetemedim (listedeki "veni vidi" göz/oftalmoloji ürünü olabilir)...

Sağlık bakanlığı ruhsat başvuru ve tamamlanma süreci 1-3 yıl sürer. nadiren 12 ayın altına düşer (fast track registration.. hasta sağlığı ve hazineye/SGKya daha düşük maliyet dolayısıyla bu imkan sağlanabiliyor). şirketler ruhsata ilk başvurduklarında bakanlığa bir de marka bildirirler. ancak, ruhsatı almadan hemen önce dilerlerse markayı değiştirirler. ama ruhsatlama sürecinde bakanlık nezdinde takip amaçlı bir marka olur.

Deva gibi ketum bir şirketin ortağı iseniz (ki bilgiyi sadece bizden sakladığını düşünmeyelim; rakiplere de molekül isimlerini duyurmama gibi bir tutumları var. bkz eski entrylerde endüstriyel casuslukla Deva'dan bilgi çalmaya yeltenen yöneticilerin davası....), bilgi konusunda şüpheci olmalısınız. yani; ruhsat başvuru süreci başlayacak 10 ürün söz konusu olabilir ama nihai isimler bunlar olmayabilir.

ayrıca, daha önceki entrylerimde yazdığım gibi; marka, bazan "kenarda dursun; işimize yarar" şeklinde bir motivasyonla da alınır. ama ilaç işinde bu durum çok sıklılıkla olmaz..

3.  Alıntı Originally Posted by temelreisim Yazıyı Oku
    Öncelikle herkese tüm borsadaşlara hayırlı yeni yıllar. Allah herkese sağlık sıhhat versin
    Sanırım yazdığım isyana cevap vermişsiniz, müsadenle iki kelam edeyim
    -İlla ki değilsindir lakin, şirketin sahibine kızsak eleştirsek, ancak bu kadar savunmacı cevap verilirdi. Patronun akrabası olsan ancak bu kadar savunabilirdin))
    -Borsada döngü vs bunlar boş iş, öyle bişey yok. Bi sene önce zam alan fabrika işçisi de bi sene önce zam aldı diye bu sene almasın senin mantığınla
    Ya da her sene 2-3 kat artan Sasa da, Ford ta, Hektaş , Etegli, Otokar vs vs bunlarda yok mu borsa döngüsü))
    -Borsada şirket kar ederse büyürse çarpanları ucuzlar, eski orana çıkması için de hissenin fiyatı artar
    Zarar etmiş küçülmüşse de, çarpanlar pahalılaşır, fiyat düşer. Normal işleyen Borsanın mantığı budur
    -Bu şirket 2021 her çeyreği kar etmiş büyümüşse fiyat artar. 2020 de arttı diye, 2021 de artmamazlık yapmaz
    Niye artmadı peki? Onu şirkete sormak gerek: cevap ta; bizim bi dahlimiz yok, piyasa şartları
    Lakin; külahıma anlat şekli
    Her şahıs patronlu şirketin borsada lotları dolaylı vardır. Amcasının oğlu, halasını torunu, teyzesinin kızı, kankası vs bu şekil uzaktan kumanda ederler. Spk mevzuatlarına uymak için yan yollara saparlar
    -Peki sonuç? Benim ki alayına gider, senin ki öğrenilmiş çaresizlik. Netice; 2021 de hissede bekleyen yatırımcı madur, dolara karşı parası 2 kat erimiş. Şirket her çeyrek kar etmiş , büyümüş. Zarar etse küçülse anlarım
    -Senin gidiş yolun, mantığınla hep eziliriz. Benim ki ile eziyosunuz ama farkındayız, sabrımızı taşırmayın, ağlamayana emzik yok şekli
    Yani yatırımcıların kesinlikle sizin kafada olmaması lazım. O zaman her sene kafamıza vurup ekmeğimizi alırlar. Hep mağdur oluruz.
    -2021 ocak ta 28 tl, 2021 Aralıkta 100 tl olsa, ki isteseler yaparlardı, bilanço ve çarpanlar müsaitti, fiyatı desteklerdi. O zaman borsa döngüsü olmamış mı olacaktı?��
    Saygılar
    Tekrar mutlu seneler
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Duygularıma tercüman olmuşssunuz.

Teşekkürler

4.  Alıntı Originally Posted by ERCAN 77 Yazıyı Oku
    Duygularıma tercüman olmuşssunuz.

Teşekkürler
    Saolun
    Aslında çok daha ağır şeyler yazılır lakin, anca bu kadar kibar eleştirebiliyoruz
    En çok ta yukarda ki hissedaşın emeklerine üzülüyorum
    Her gün böyle ilaç ruhsat vs yazıyor, araştırıyor, müthiş iyi niyetli. Lakin Borsanın bunlarla hiçbir alakası yok
    -Sizleri bilmem lakin ben kendimi yalan yok eşşek gibi hissediyorum. Resmen yıllaeca hisseyi taşıtıp hamallığını yaptırdılar ))) beni eşşek yerine koydular
    Hiç bu kadar zoruma gitmemişti)
    Şirket zarar etse, küçülse, fiyatı düşse daha mutlu olurdum. Derdim ki zarar var, küçülme var, fiyat düşmesi makul
    Lakin, devasa kar lar edip, fiyatın 1 yıldır artmaması, dolara karşın da paramızın 2 kat erimesi zoruma gidiyor
    -Şirkete sorsan, der ki, zorla mı al, 1 yıl taşı dedik kardeşim. onlar da haklı. Benim gibi eşşeği bulmuşlar))) taşıtırlar tabii
    -Zihni sinir nasıl yara veririz diye düşünüyorum. Madem benim gibi düşünenler var
    İlk aklıma gelen Cimere yazmak. Suya ve ilaca ulaşım bireysel ve doğal insani haktır, engellenemez. 2022 yılında ülke genelinde ilaca zam yapılmasın diye dilekçeler yazalım. Madem şirket kar edince hisse fiyatı artmıyor, ülkede herşeye nerdeyse %50 zam geldi, dolar 2 katına çıktı
    2022 de ilaca zam yapılmasın diye Cimere yazalım
    Ben gibi yatırımcı madem eşeğiz
    Kar sız ilaç satınlar)))
    Ne diyelim. İnşallah 2022 de ilaca zam yapılmaz. Varmıdır bilmiyorum lakin İlaç çalışanları Sendikası vs varsa ne bilim 3-5 ay grev yaparlar, inşallah ilaç şirketleri 2022 de kar edemezler.
    Tek temennim bu
    Bize yaşatılanı misliyle yaşasınlar
    Yatırım tavsiyesi değildir

5. Kesinlikle katlıyorum , pozisyonumu 2/3 oranında indirmiş olmama rağmen ( ki iyi ki yapmışım ) halen hatırı sayılı bir para buraya bağlı ..ve yarı yarıya erimiş durumda ..! Benim anladığım şu ; patron henüz hisseyi götürmek istemiyor ..tahtaya kim dadandıysa perişan ve de pişman olarak çıkıyor ..ilk fırsatta kurtulmak nasip olsun bu tahtadan ..isterse uzaya çıksın , ben böyle rezil bir şirketin ortağı olmak istemiyorum artık ..

6. deva öteden beri borsa performansı olarak kötü bir hissedir. yıllarca 3/5 liralarda sürünmüş, 2000 li yıllarda defalarca bedelli sermaye toplamış... reelde ne döviz ne emlak ne de başka bir varlık karşısında eski yatırımcısına para kazandırmış değildir. bundan kelli ne olur bilemem. eskiden sürekli borçlanır ve kârlı göstermezlerdi. o kadar teşvik aldı hâlâ azalsa bile burnu borçtan çıkmış değil. Şimdi mızrak çuvala sığmıyor ama yine de yurtdışı operasyonlarını tam olarak yansıttığına ikna olmus değilim. o kulvardaki birkaç Türkiye potansiyeli saklanıyor. Her an satılabilir, gündeme getirilmiyor. sağlık sektörü... bu konjonktürde isterse fezaya gider fakat spek tahtada ky yolma peşinde..KOC şirketleri gibi ilkeli değiller. . sahibi yabancı olanlar icinde en acımasızı.... diye düşünüyorum. umarım patron şirket 70 inden sonra huy değiştirir. degişmese ne olur.. eninde sonunda o potansiyel patlama için bir mitarla bekliyorum ben de. buna piyango gibi bakıyorum. karakteri bu çünkü. ytd.

7. Sayın Maslak, Nilipec adlı başvurunun Nilotinib molekülü yani lösemi ilacı olan Tasigna muadili olma ihtimali mevcut. Pahalı bir ilaç

8.  Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    Sayın Maslak, Nilipec adlı başvurunun Nilotinib molekülü yani lösemi ilacı olan Tasigna muadili olma ihtimali mevcut. Pahalı bir ilaç
    Sayın Sayilar10,

çok teşekkürler. Çok faydalı bilgi.. Büyük ihtimalle de doğru tespit. Çünkü;

1-ürün Deva da var; aktif maddesini sentezlemiş:

https://www.pharmacompass.com/pdf-do...g-as/nilotinib

2-ayrıca, ürünü uluslararası iş geliştirmecilerin talebine sunmuş:

https://www.cphi-online.com/nilotinib-prod1263845.html

üstelik dozajlardan biri (yine başka örneklerde de gördüğümüz gibi); Novartiste de yok. 50 mg dozaj Novartis Türkiyede yok.. toplam 3 dozajda formumuz var (50, 150, 200).. bu ayrımlar, medikal fark yatarıyor ve bu farklar da satış ve pazarlamada avantaj oluşturuyor (kısa özeti budur).

3-Avrupa patenti de yakında doluyor (2023):

https://clarivate.com/drugs-to-watch...sting/tasigna/

özetle; muhtemelen doğru tespit. paylaşım için teşekkürler. isimden molekül tahmin konusunu hekim ve eczacı ortaklarımız çok iyi yapabilirler. tespit ettikleri varsa ve bizle paylaşırlarsa çok memnun olurum.

ilacın raf fiyatı 15 ktl civarı..bu yıl 9 aylık küresel cirosu şurada:

https://www.novartis.com/sites/novar...release-en.pdf , usd bazında %7 büyüyor..

bu da tek başına bir rivelime etmez.. ama bu kategori ciroda son 1-2 yılda epey onkoloji ürünümüz oldu / oluyor.. bunlar bir araya geldiğinde "bir rivelime eder".. şirket onkoloji yeni nesil ilaçlarda (akıllı ilaç, hedefe yönelik tedavi, solid onkoloji) açık ara ön plana çıkıyor...

yeni ürünler hakkındaki bilgiler, işimizin gelecek yıllardaki sürekliliği hakkında bilgi vermesi bakımından önemlidir (tüm bilgiler arasında açık ara birinci derecede önemlidir).. bist fiyatlaması bakımından KVde değeri muhtemelen yoktur. ancak, benim 2012den beri hissede beklememi ve hatta her fırsatta alım yapmamı da sağlayan bilgi budur (yeni ürünler ve parasal potansiyeli).

Sayfa 10/575 İlkİlk ... 891011122060110510 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •