Sayfa 101/440 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon
Arama sonucu : 3520 madde; 801 - 808 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. tahtaya resmen ölü toprağı serpilmiş.. fonlar, hsbc ve iş bankası alım yapmadığı zaman hissenin + kapattığı çok nadir.. endeks +2.5 arena -2.5.. tebrik etmek lazım..

2. Güzel başladık haber mi var? :))

3. Paynet ile ilgili haber gelmiş hadi hayırlısı olsun Emirhan abi yorumlarını bekliyoruz Kap ile ilgili

4. Paynet satış veya ortaklık için bir firmaya yetki vermiş.

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Hayırlı olsun arkadaşlar herkese. Süper haber.

Halka arz için erken diyorduk ama 1-2 sene sonraki değerini şimdi veren biri çıkarsa %100'ü satılıbilir diyorduk bu oldu.

Paynet satışı veya ortak alınması şirketi finansal açıdan çok rahatlatır. Finansal borçların ödenmesini sağlar böyle faiz ödemekten kurtuluruz. Şirket de karlılık oranını yükseltir.

Bizim başkalarından farkımız Paynet diyorduk. O fark artık kendini gösterecek. Paynet resmiyette 6-7 senelik bir şirket ama temelleri 20-22 sene öncesinde atılmış bir şirket. Bu işi Türkiye'de ilk yapanlardan.

Geçem CEO da söyledi bir yerde , lisans almak için bekleyen 50 şirket var dedi. Bunların içinden bazıları mutlaka bu süreci beklemek istemeyecek ve lisansını almış , hazır işi olanlara yönelecek. Bunlardan biri de Paynet.

Yüksek bir bedel ile satılacağını düşünüyorum. Taliplisi çok olur. Ortak alınırsa , hem büyümesindne faydalanırız hem de şirkete taze para girişi olur.

Ama tamamı satılırsa da , eğer 1-2 sene sonra ulaşmasını düşündüğümüz bedele satılırsa bu da güzel olur.

Bu para ile şirketin eli finansal açıdan çok rahatlar. Banka kredilerinin büyük kısmı ödenir.

Hadi hayırlısı olsun. Hedeflere daha hızlı çıkarız.

HSBC alışları ve fon ilgisinin sebepleri ortaya çıkıyor.

6. #ARENA KAP gelmiş. Normalde şu habere tavan olması lazım. Geçen sene bedelsiz verdiğinde yapılanları unutmamış kimse sanırım, güven sıfır!

twitter kullanıcısı birinin yazdıkları.. sonuna kadar katılıyorum..

7. Adoproble siz neden temkinlisiniz bu kadar eğer buradan yazmak istemezseniz biri etkilenir al tut sat yönlendirmesi olmasın diye bana özel mesaj atabilir misiniz rica etsem

8.  Alıntı Originally Posted by ADORABLE Yazıyı Oku
    #ARENA KAP gelmiş. Normalde şu habere tavan olması lazım. Geçen sene bedelsiz verdiğinde yapılanları unutmamış kimse sanırım, güven sıfır!

twitter kullanıcısı birinin yazdıkları.. sonuna kadar katılıyorum..

Bence ondan ziyade piyasa henüz haberin büyüklüğünü anlamadı.

İşi profosyonelleri yada yatırım danışmanları 1-2 güne daha açıklayıcı bilgi verirler bu konuda.

Burada senelerdir yazıyoruz , Paynet'in kendisinin değeri gün gelir Arena'nın değerini geçer diyorduk. Bunun için hedef tarihler 2024 ve sonrası idi ama zaten bu tür şirket satışları , geçmişi değil geleceği referans alınarak yapılır.

Yani şirketin değerini hesaplamak için geçmiş senelerde elde ettiği karlardan çok , gelecek 10-15 sene boyunca elde edeceği karlar ve nakit akışının bugüne indirgenmesi formülü ile elde edilecek fiyat konuşulur.

Paynet 7 senelik bir şirket. Zaten ilk 4-5 sene emkekliyordu. Son 1-2 senedir biraz ayağa kalkıp sallana sallana yürümeye başladı , 2023 ve sonrası ise koşmaya başlayacak diye konuştuk burada. Satılırsa veya halka arz edilirse 2023 ve sonrası olur bu diye defalarca yazdık. Demek bu süreci 1 sene öne çektiler.

Çünkü açık bankacılık devreye girince , bir sürü insan lisans için sıraya girmiş. CEO 50 şirket sırada dedi. Bunlardan bazıları , lisans sürecini ve sonrasında sıfırdan şirket kurup senelerini vermek istemeyecektir. Mutlaka hazır lisansını almış olan ve pazarda pay sahibi olan var bunu alalım diyeceklerdir.

Fiyat konuşmak istemiyorum. Böylesine sektörlerde , olması gerekenin çok üstünde fiyatların çıktığını biliyoruz.

Ama ben 50 milyon USD'dan aşağı satılacağını sanmıyorum. Bunu daha sağlıklı hesaplamak için Paynetin 2020 ve 2021 finansal tablolarını görmek lazım. Ama biz en fazla 2019 yılına kadar gördük . O dönemde emekleme dönemi olduğu için bilanço büyüklüğü düşüktü.

Son 2 senedir biraz daha elle tutulur kar ve öz sermaye oluşmuştur. Ama dediğim gibi satış fiyatını 2021 bilançosu bile belirlemez , satış fiyatını şirkerin önümüzdeki 10-15 yıl , bu büyüme hızıyla nereye ulaşacağı belirler.

Bir de bu işe sinerji dahil olacağını düşünürsek , Paynet için 50 milyon dolar fiyat hayal olmaz. ma bu konuda süper yanılıyor da olabilirim. Yani bunun çok altı yada üstü bile çıkabilir fiyat. Çünkü teknoloji sektöründe 3-5-10 sene kurulmuş şirketlerin ne kadar büyük paralara satıldığını biliyoruz.

Paynet de 2022 itibari ile yaklaşık 10-12 milyar liralık bir ödemeye aracılık edecek. Buradan gelecek olan net kar 50-60 milyon TL'yi bulabilir , bu işlem hacmi de her sene %50-100 arası büyüyor. Türkiye bu işte daha yolun çok başında. Bu hızla gidilirse Paynet 3-4 sene içinde belki de 100 milyar liralık ödemeye aracılık edecek ve net karı belki de birkaç yüz milyon lirayı geçecek.

Rakamların getmetrik olarak arttığı bir şirketin bugünkü değerini bulmak hakikaten zor. Ama bu paranın Arenanın tüm kredi borcunu ( Brightstar için alınan dahil ) kapatacağından eminim.

Arena da asıl işine odaklanır. Arenanın 2021 9 aylık gelir tablosunda finansal gideri 73 milyon. 420 milyon TL banka kredisi var. Yılı da en az 100-110 milyon ile kapatır. Buna Brightstar için alınan 26,5 milyon USD kredinin faizi dahil değil. O 2022 bilançolarına yansıyacak.

Yani Arena tüm kredi borcunu kapasa yaklaşık 100 milyon liralık kredi faziznden kurtuluruz ve bu miktar net kara eklenir.

100 milyon fazla kar etmek , hisse başı 1 lira fazla kar demektir. Bunu da 15 F/K ile fiyatlasanız , Paynetin satışının hisseye en az 10-15 lira etkisi olur önümüzdeki 1 sene.

Yani sırf PAYNET satışı ile bile bu sene sonu 30 lira olabiliriz ( tabi satışın 50 milyon USD seviyesinde sonuçlanacağını varsayıyorum ) .

Normal ciro ve kar artışından gelecek olan hisse fiyatı artışı buna dahil değil.

Yani bu sene sonu 30 lira hatta daha üstü bir fiyat çok daha kolay ulaşılabilir bir fiyat oldu.

Tabi Paynetin tümden satışı yerine ortak da alınabilir. Bu da bir opsiyon ve hatta sinerji olacaksa daha da güzel bir opsiyon olabilir. Ama ben ya çoğunluk hissesinin yada tamamının satılacağını düşünüyorum. Bir şirketi iyi paraya satmak istiyorsanız yönetim hakkını devretmeniz lazım. Bu da en az %51'ini satmakla olur.

Hintlilerin yarın öbür gün Arena'yı da satmak istemeleri gündeme gelebilir ama önce Paynet işinin bitmesi laızm.

Herkes malına sahip çıksın derim. Önümüzdeki 2 sene çok şeylere gebe.

Sayfa 101/440 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •