Sayfa 103/1011 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203603 ... SonSon
Arama sonucu : 8088 madde; 817 - 824 arası.

Konu: ViOP XLIX

1. Abd de banka batarken O esnada 2008den daha düşük rasyolara sahip msci endeksimiz.
    YTD

2.  Alıntı Originally Posted by CAKIR24 Yazıyı Oku
    İttifaka alınma nedeni ekonomi. Babacan ekonomi ile ilgilenir, meral abla iç işleri dış işleri. CHP beşli çeteden paraları toplar. Ve muhtemelen beklenmeyen ölçüde uyumlu giderek erken seçime ihtiyaç duymayacaklar. Kısa sürede bir iç anlaşmazlık öncelikle 6.lı masaya zarar verir. Bu arada bazıları dış güçler falan diyor ya, mevcut hükümetin yaptıklarını dış güçler bile yapamazdı.
    En son cümlen için tebrik ediyorum. Olay budur.

3.  Alıntı Originally Posted by stonhand Yazıyı Oku
    Ekonomide Ali Babacan gelecek diye 1 yıl.beklentiyle götürdüler, damat geldi ekonominin içinden geçti 2 TL ye aldigin dolari 8 yaptı gitti.
    Alimbabacan gerçekten gelse ülke dışardan gelen yatırıma boğulur öyle hantal falan değil Ali Babacan yeterki ekonominin başına gelsin yeterli.
    Bugün den iyi oluruz ama çok umutlanma reel olarak iflasa yakın bir ekonomiyi değil kısa sürede mükemmel yönetim olsa bile beş yılda mümkün değil. 100 milyar dolar koşa koşa gelse rezerv sıfır. Üstüne ABD faizi cds hiç cari açık verme 40 milyar dolar lazım.

4. Daha en büyük sorun heybede duruyor. En az 60 milyon ve ilaveten küçük esnaf sayısını ilgilendiren düşük gelir düzeyi ile küçük esnaf çarkı dönemez. Hepsinin gırtlağına kadar kredi ve kredi kartı borcu var. Bunlar bir umutla yüzüyor okyanusta. Bir de yakında asgari ücret kadar olacak kiralar var. Bu çalışan ve emekliler küçük esnafın ekonomiden aldığı pay minimal düzeyde. Belki 5-10 milyon insan sefasını sürerken 75 milyon insan ekonominin dibinde yaşıyor.

5. Pembe hayallere çok dalmayalım.....Gerçekler farklıdır....Muhalefetin iktidara geldiğini varsayalım...Hükümetin mevcut ekonomi politikasını küçük revizyonlar dışınd en az 2 yıl sürdürür....Belki yurt dışından vur kaç yapan sıcak para girişine izin veririr... Ama bu orta ve uzun vadede getirdiğinden fazlasını götütür...

Faizleri çok yükseltip bağımsız MB safsatası adı altında devletin senyoraj hakkını sınırlayacağını çok ihtimal vermiyorum......Fakat burası Türkiye...geçmişte de olduğu gibi...her an her şey olabilir diyelim...Ola ki yeni iktidar reel faiz politikasına geçti ve parasal genişlemeyi durdurdu.....Bu tam anlamıyla ekonomide intihara doğru adım adım politikası olur.....Üretim, büyüme, iç tüketim ve ihracaat düşmeye başlar...Kısa vadede sıcak para giriş yapar ve ardından belki kur geri çekilmeye başlar....Büyüme durduğu için enflasyon düşmeye başlar ama işsizlikte artmaya başlar......Hükümet IMF ile yeni kredi anlaşması yaparken özel sektör içerde yüksek TL faizinden dolayı yeniden dış borçlanmaya yönelir ve dış borç yeniden yükselmeye başlar....Bu politika ile max. 2 yıl gidilebilir.....

Artık ne devletler nede özel şirketler için dışarda borçlanmak eskisi gibi kolay değildir.....IMF ile bir anlaşma yapılması durumunda ilk şartından biride MB nin parasal genişleme politikasını durdurlması olacak...Yani bir devletin en önemli bağımsızlık araçlarından biri olan devletin beylik hakkına sınır getirilmesi....Bunun süslü ve kandırmaca adıda MB bağımsızlığıdır.........2001 de bir hiç uğruna ülkeyi TL likitide krizine adım adım götüren politika.....

ister mevcut iktidar devam etsin ister yeni iktidar gelsin....ülkenin yüksek ithal enerji maliyetlerini düşürmek için yerli enerji kaynaklarını kullanımı artırıp ihracata dayalı katma değeri yüksek mal ihracatını artırmadan hiç bir model geçici pansuman tedavisi dışında ülkenin kronikleşmiş cari açık hastalığını ortadan kaldırmaz....

Cari açık yarası kapanmadığı sürece bu ülke asla kalıcı olarak gün yüzü göremez...

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    ihracatçı şirketler raid yeiş hahambüceği gibi ters dönüp can çekişir... şimdisiye bile cepten yiyorlar... heee diyecen ki yılanoğlu düşünce ihracatçı şirketlerin kullandığı ithal ara malların da fiyatları düşecek ... evet de , o gün gelene kadar ellerinde ithal mal var , stok var. likiditeyi nasıl çevirecekler ?

şirketteki üç top hikayesi işte... bir işletme ne kadar güçlü olursa olsun, o bi top füştü mü yere zıplamaz... kar tenis topu pinpon topu basketbol topu her ne zıplayan topsa işte öyle iner çıkar, zarar da aynısı... emma velakin cümbür cemaatin diline düşer şirket ne zaman ? likidite denilen topu elinden düşürdü mü... niye çünkü o top düşünce zıplamaz şangırdar, narin kristal toptur o...
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    Halit Cıngıllıoğlu'nun demirbankı o dönem Türkiye'deki en iyi altyapıya sahipti... Halit , Sülman DEmirelciydi... hani bir tabir vardır ceketimle sizleyim gibi bi şey hatırlayamadım şimdi işte Halit, donuna kadar sülman bey'in yanındaydı... çok güvendi bankasını tıka basa devlet tahvili ile doldurdu... sonra bankalar arası borç piyasasında bunu herkeş pas geçti kimse borç mangır vermedi demirbanka , gıcıklık yaptı diğer bankalar... o demirelciyse bi de karşı tarafta olan patronların bankaları var di mi ... eee ağa pokeri oynuyorsan önce ve hep kendi elinin şansına bakacan, masaya değil... halit pokerden anlar mıydı bilmem hiç de tanımam, bir tek bildiğim honey money diye bir yatı vardı ... yatın ismini duyunca buraya kadarmış dedim , bir de vehbi koç'un böyle ışıldayan çabuk parlayan iş insanlarının haberlerini gazeteden itinayla kesip arşiv yaptığını hatırladım... o arşive aldıklarının hepsi ya iflas etmişti ya da işleri darmadağın olmuştu ... biliyordum yanılmadım... gerçi cıngıllılar babası falan eski köklü kayserili tacirdirler de kontrolsüz hırs ataklık tekamülsüzlük hata yaptırır...
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    Halit Cıngıllıoğlu'nun demirbankı o dönem Türkiye'deki en iyi altyapıya sahipti... Halit , Sülman DEmirelciydi... hani bir tabir vardır ceketimle sizleyim gibi bi şey hatırlayamadım şimdi işte Halit, donuna kadar sülman bey'in yanındaydı... çok güvendi bankasını tıka basa devlet tahvili ile doldurdu... sonra bankalar arası borç piyasasında bunu herkeş pas geçti kimse borç mangır vermedi demirbanka , gıcıklık yaptı diğer bankalar... o demirelciyse bi de karşı tarafta olan patronların bankaları var di mi ... eee ağa pokeri oynuyorsan önce ve hep kendi elinin şansına bakacan, masaya değil... halit pokerden anlar mıydı bilmem hiç de tanımam, bir tek bildiğim honey money diye bir yatı vardı ... yatın ismini duyunca buraya kadarmış dedim , bir de vehbi koç'un böyle ışıldayan çabuk parlayan iş insanlarının haberlerini gazeteden itinayla kesip arşiv yaptığını hatırladım... o arşive aldıklarının hepsi ya iflas etmişti ya da işleri darmadağın olmuştu ... biliyordum yanılmadım... gerçi cıngıllılar babası falan eski köklü kayserili tacirdirler de kontrolsüz hırs ataklık tekamülsüzlük hata yaptırır...
    Süreci hızlandıran AKBANK..
    (Demirbank'ın bankalar arası kredi kullanımını kesti, açıkça batmalısın dedi..)
    Asıl,2001 krizinin taşlarını döşeyen dönemin eski maliye bakanı BDDK başkanı ZEKERİYA TEMİZEL oldu..

ECEVİT iyi,hoş,dürüst adam ama iş ÜLKE yönetimine gelince maalesef donanımlı olmayan biriydi.
    İDEOLOJİK kadroları..2001 krizinde rol oynadı..

ZEKERİYA TEMİZEL, demirbank'ın batışında oynadığı rol dolayısıyla görevden atıldı. Almanya'ya sürgüne gönderildi.
    Ecevit'e bankalar ile durum ve zekeriya temizel'in yanlış kararları anlatılınca,anladı.Ama iş işten geçmişti.
    IMF para verdi. KEmal Derviş'i nöbetçi koydu.
    BATAN PARALAR; devlet garantisine alındı. IMF verdiği paralarla ,
    Yabancı BAnkalar paralarını aldı..

Cumhuriyet tarihinin en ağır bankacılık krizlerinden birini yaşamamıza ECEVİT Sebep olmuştur.
    Arkasından onlara rahmet okutacak bir iktidar geldi..

Onların akibetide meçhul..

74 Kıbrıs harekatında da, Ecevit
    Durması gereken yerde, yürümesi...Yürümesi gereken yerde durmasıyla verdiği yanlış kararla
    AMBARGO yememize sebep olduğu söylenir..

CHP'ye oy vermem..
    Ama bu SİYASAL İSLAMCILAR'dan kurtulmak adına , kılıçdaroğlu'na vereceğim..
    Bu SUÇ ÖRGÜTÜnü yargılayacağına ,hesap soracağına inanmıyorum ama olsun..
    Son düzenleme : keremalkm; 12-03-2023 saat: 08:40.

Sayfa 103/1011 İlkİlk ... 35393101102103104105113153203603 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •