Sayfa 104/293 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon
Arama sonucu : 2340 madde; 825 - 832 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    'Swing trade'in mantığını anlamak basit de, salınımların dibi ve tepesini çözmek için iz süren bir takip sistemi lazım.. Onun için de ya sezgileri çok güçlü, deneyimli bir trader olmalısın (ki bu da çoğu zaman yeterli olmuyor), ya da swing dönüşlerini tespit için OTT, MOST, SuperTrend göstergelerinden birisini ya da Heikin Ashi mumlarını baz alarak bir algoritma kurman lazım. Sonrasını da algoritmaya teslim etmen..
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    '1 ay civarı nakitte kalmayı planlıyorum.' sözlerimin üstünden 1 ay geçmiş durumda. Geçen bu zamanda kendimle bir muhasebe yapma fırsatı buldum. 20 küsur yılı aşkın yatırım hayatımda scalping'den day-trading'e, swing-trading'den bilanço odaklı kısa-orta vade yatırımcılığa kadar çokça şeyi tecrübe etmiş olduk. Bu kadar zaman içerisinde, çok kısa süreli coin piyasası tecrübemi hariç tutarsam, borsa haricinde hiç bir yatırım enstrümanına alternatif olarak bakmadım. Bunun dezavantajlarını yaşadığımız dönemler olsa da, borsası olan bir ülkede, bizzat bir işletme kurup sabırla onu büyütmek haricinde, borsadan daha iyi istikrarlı büyüme imkanı sunan bir alternatif olduğuna inanmıyorum.

Borsa dünyası bir çok gerilimin var olduğu, insanların çokça sabır ve sinir testinden geçtiği, ve bir çoğunun bu testte hırpalandığı ya da oyun dışı kaldığı yıpratıcı bir ortam gibi görünse de, belli tecrübeler edindikten sonra sakin kalabilenin ve soğukkanlı hareket edebilenin içinde bulunmaktan çokça keyif aldığı bir ortama da dönüşebiliyor. Şahsen ben ne trading amaçlı teknik analizler yapmaktan, ne şirketlerin bilançolarını ve satışlarının ve kârlarının ve de rasyolarının trendini ve mali analizini yapmaktan hiç yorulmadım, sıkılmadım. Bu bana göre oldukça keyifli bir süreç. Ancak sonuçta 'sadede gelme' gibi bir durum var. İşin sadedine geldiğimizde keyifli de olsa, sıkıcı da olsa, 'harcanan emeklerin ve zamanın karşılığı iyi alınmış mı?' sorusu için verilecek cevabın pozitif olması şart.

Kendimce değişik simülasyonlar yaparak, son 5 yılımı 'şöyle olsa nasıl olurdu?', 'böyle olsa nasıl olurdu?' kabilinden karşılaştırmalar ile muhasebeye çektim son 1 ay içerisinde. Elbette bu geçen zamanda seçimlerin bitmesini ve piyasanın belli bir yere oturmasını bekleme gibi bir niyetim vardı. Bu durumda son 2 haftalık kısa ralliden de çokça istifade edemediğimi belirtmek durumundayım. Borsanın bir tren yolculuğu olduğunu ve binilecek tek bir tren istasyonu olmadığının bilincine varalı çok uzunca bir süre geçtiği için, bu durum çok da rahatsız edici bi durum değil benim açımdan. Totalde 'geçen sene bu vakitler nerede idim, şimdi neredeyim ve gelecek sene nerede olabilirim? sorusuna cevap vermek işin en realist olan tarafı. Sonuçta onca emek ve analizle ve alım satım kararıyla geçilen zamanları iyi yönetilen bir fonla karşılaştırdığımda üç aşağı beş yukarı benzer sonuçlar elde edildiğini görüyor olmak 'bu kadar zamana ve emeğe değer miydi?' sorusunu aklıma getiriyor. Cevap; işin hazzı ve alınan keyfi bir tarafa bırakıldığında, zaman zaman yaşanan sinir harplerini dikkate alırsak, çok da değmez olduğunu görüyorum. Bu durumda onca değerli zamanı buna feda etmek yerine, kendi kriterlerime uyan ve iyi yönetildiğini düşündüğüm fonlara geçiş yapıp, analizleri ve sinir ve sabır testlerini onlara devretmeyi an itibariyle daha makul bulduğumu söylemeliyim. Kendi açımdan aktif piyasadan psikolojik olarak kopabilmenin kolay olmayacağının farkındayım. Ancak birilerinin kendi adıma portföyümü yönettiğini ve fena da yönetmediğini biliyor olmanın vereceği rahatlığı dikkate aldığımda, hayatımda borsa yatırımı için ekstradan harcanan çokca zamanı fazladan ailemle, dostlarımla ve kitaplarımla geçirmeyi daha huzur verici bulduğumu itiraf etmeliyim. Buna bağlı olarak, alım emirlerini dün vermiş olsak da, eşleşme zamanı T+1 olması sebebiyle bugün itibariyle tüm portföylerimizi bir fona giriş yaparak bağlamış durumdayız. Önümüzdeki zamanda, elim ayağım rahat durursa, bu kararın hem finansal hem de kişisel huzur açısından, orta-uzan vade getirisinin daha iyi olacağını öngörmekteyim. Zaman umarım bizi yanıltmaz.

Elbette benimle hemfikir olmak zorunda değilsiniz, ancak böyle bir muhasebeyi bu sayfayı takip eden her bir dostuma da öneririm. Herkesin kriterlerine uygun yönetilen fonlar mevcut. Benim ilkesel olarak seçeneklerimi sınırlayan kişisel kriterlerim alternatiflerimi daraltsa da, bu alternatifler içerisinde dahi çok çok iyi sonuçlar elde edilebildiğini görüyor olmak benim açımdan fazlasıyla tatmin edici. Fonları karşılaştırabilmek ve değişik kriterlere göre seçebilmek açısından piyasada alternatif yerler mevcut. Ama işin en temelinden başlayıp TEFAS websitesinde fonları incelemekle olaya başlayabilirsiniz, şayet böyle bir niyetiniz varsa. Ancak seçeceğiniz fonların mutlaka portföy içeriklerini ve geçmiş yıl performanslarını incelemenizde fayda var. Bu durumu da gözardı etmeyiniz.

Bu sayfada yine ara sıra kendimce faydalı gördüğüm bazı paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğim. Arkamızda hoş bir sada bırakabilmekti maksadımız, bunu becerebildiysek ne ala.
    Deva hocam selamlar, yazınızı okurken deva hocaya bunları düşündürten piyasa bana neler yapmaz diye aklımdan geçirdim.

Kararınız hakkınızda hayırlı olsun.

Selamlar, saygılar...
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by temettuverimi Yazıyı Oku
    Deva hocam selamlar, yazınızı okurken deva hocaya bunları düşündürten piyasa bana neler yapmaz diye aklımdan geçirdim.

Kararınız hakkınızda hayırlı olsun.

Selamlar, saygılar...
    Aleyküm selam Hocam.. Aslında yazım piyasadan bir şikayet içermiyor. Nimete nankörlük de etmeyelim. Borsa bir çok insan için erişilebilecek ve en iyi büyüyebilecek yatırım ortamı. Şahsen borsa ile ilgilenebilme noktasında bir çok dostumdan daha esnek ya da esnetilmiş zamana da sahibim. Ancak tüm bunlara rağmen ve bu işten epeyce keyif de alıyor olmama rağmen, bunca zaman ve emeğin karşılığını algoritmik bir sisteme teslim ettiğimde ya da bir fona teslim ettiğimde benzer ya da daha iyi bir sonuç alabiliyor isem, o zamanı başka şeylere harcayabilir, emeği de başka şeylere yönlendirebilirim. Yazımdaki maksat bu idi. Kimseyi kendisini kategorize etmeye ve ona göre bir çözüm yolu bulmaya bir teşvik de yok aslında. Sadece bu konuda bir muhasebe yapılabilir, değiyor mu değmiyor mu şeklinde, ona göre yatırım kararlarımız da revize edilebilir. Sonuçta nasibimizde olanı yiyeceğiz, o da öyle ya da böyle geliyor, nasibimizde olmayan da gidecek bir yer mutlaka buluyor. Hakkımızda hayırlısı. Tekrar selam ve hürmetler.
    Clausewitz

4. 1.
    https://www.youtube.com/watch?v=4Ff59JV5M9g&t=2s
    2.
    https://www.youtube.com/watch?v=0h-E-zIRPSk
    3.
    https://www.youtube.com/watch?v=-d9pHXo01xI&t=1s
    4.
    https://www.youtube.com/watch?v=f4v46irHKaY

Türkiye'de algoritmik trading'in alt yapısının oluşturulmasında en büyük pay sahiplerinden birisi olan ve algoritmik trading'de en çok tercih edilen indikatörlerden MOST ve OTT'nin ve bunların türevlerinin bizzat geliştiricisi olan Anıl Özekşi'den Teknik Analize ve uygulamalarına nasıl bakılması gerektiğini ve bunun olabildiğince nasıl sadeleştirebileceğini ve istikrarlı bir kazanç sistematiğinin nasıl oluşturulabileceğini bizzat kendi ağzından anlatan bir kaç video.

Teknik analizi görüntüsü karmaşıklaştırılmış ve ortaya boca edilmiş onlarca göstergeden ya da onlarca çizgiden ibaretmiş gibi gösterip insanları teknik analiz kavramından ürküten yaklaşımlardan ziyade, işi 'tuval üzerinde resmedilen bir sanat'a benzeten, ve bunu çok basitçe yöntemlerle kurabileceğiniz algoritmalarla sizin için bir refah kapısına dönüştürebilecek sadeliğe indirgeyen bu videoları seyretmekten keyif alacağınızı umuyorum.

Bunlar elbette algoritmik işlem yapma sistematiğini oluşturmak isteyenler için sadece olayın mantığını kavrama açısından bir 'giriş dersi' niteliğinde. Böyle bir karar verdiğinizde bunun uygulamaya nasıl geçirilebileceğini anlatan piyasada çokça yazılı ve görsel kaynak da mevcut, ve bu kaynaklardan yararlanarak hayatınızda çokça şeyi pozitif şekilde değiştirme fırsatınız da doğabilir.
    Clausewitz

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,338
    Çalışıyorsanız hayrlı çalışmalar dilerim sn deva_i dert hocam iyi geceler.

Pek yazmıyorsunuz bu aralar ama alıştık işde bir yazınız var mı diye bakınıyoruz hocam.
    Allah'a emanet olunuz.
    Saygılar
    Yatırım uzmanı değilim .Aracı kurumlarda bolca uzman ve uzman görüşleri var.

6.  Alıntı Originally Posted by pisyedili01 Yazıyı Oku
    Çalışıyorsanız hayrlı çalışmalar dilerim sn deva_i dert hocam iyi geceler.

Pek yazmıyorsunuz bu aralar ama alıştık işde bir yazınız var mı diye bakınıyoruz hocam.
    Allah'a emanet olunuz.
    Saygılar
    Test yapıyordum hocam.. Alım satım yapan makinanın insanı yenip yenemeyeceğini, yenerse ne kadar üst üste yenebileceğini test ediyorum uzun süredir. Bu testte insani olarak çok fazla bir dahlim yok, sadece kriterleri belirleyip sıralı belli parametre aralıkları verince yaklaşık 10 dakika içerisinde 15000 adet değişik kombinasyonun verimliliğini ölçebiliyor makina! Makina dediysek sözün gelimi elbet.. Matriks'in hep gözardı ettiğimiz, çok da ciddiye almadığımız, daha iyisini yaparız diye belki de küçümsediğimiz faydalı yönlerinden birisi işte.. Kullananlar bu yönünü ciddiye alsalar iyi olacak zannımca. Hürmetler.
    Clausewitz

7. Daha önce MOST ile yaptığım testleri şimdi EMA ile yaptım. Test THYAO hissesi üzerinde.

Test Kurgusu: Fiyat EMA (Üssel Hareketli Ortalama)'nın üstüne çıkarsa AL, altına inerse SAT.

Kullanılan Periyotlar: 1 Dk, 5 Dk, 10 Dk, 20 Dk, 15 Dk, 30 Dk, 60 Dk, 120 Dk, 180 Dk, 240 Dk
    Periyot Parametresi : 1 EMA ile 50 EMA arası tüm parametreler
    Test Tarih Aralığı :17 Şubat 2023-14 Haziran 2023 (17 Şubat'ın özel bir özelliği yok, 1 dakikalık barların test edilebileceği en erken tarih o olduğu için o tarih baz alındı. Aynı tarih aralığında tüm alternatifler, aynı dönem fiyat hareketleri karşısında eşit şansla test edilsin diye)

Test Edilen Kombinasyon Sayısı: 500
    Test için Kullanılan Toplam Hisse Sayısı: 1000
    Test Edilen Başlangıç Bakiye Miktarı: Testin Başlangıç Tarihindeki 1000 Hissenin karşılığı olan Tutar
    Komisyon Oranı: 1000'de 0.6 (bu rakamı ne çok yüksek, ne çok düşük tuttum, benim trade komisyonlarım çok düşük. Ancak rakamın herkesçe gerçekçi olması için ortalama bir komisyon oranı koydum. 10.000'de 2'lerle trade yapanlar olduğu gibi 1000'de 2'lerle trade yapanlar da mevcut, piyasa ortalamasının bu olduğuna dair almış olduğum duyumlara göre bu rakamı seçtim)

En iyi 3 Performans :

1. Periyot :30 Dk Parametre: EMA 9 Getiri: % 37.05 THYAO Al-Tut Getirisi : %27.64
    2. Periyot :30 Dk Parametre: EMA 12 Getiri: % 36.59 THYAO Al-Tut Getirisi : %27.64
    3. Periyot :30 Dk Parametre: EMA 8 Getiri: % 36.00 THYAO Al-Tut Getirisi : %27.64

Getiri uçup kaçmamış. Ancak tarih aralığı THYAO'nun en iyi performans gösterdiği bir aralık da değil, belli aralıklarla yatayda kaldığı bir dönem. Yatayda algoritmaların ekstradan çok fazla işlem yaptığı ve görece düşük performans gösterdiği de malumumuz.
    Ayrıca ekran görüntüsünde görüldüğü üzere çok ciddi bir miktar da komisyonlara gitmiş. Çok düşük komisyonlarla işlemler yapanlar için belki bir %8-10 daha yüksek bir getiri yakalamak da mümkün. Aynı testi bir de düşük komisyonla yapacağım.

Potansiyel itirazlar: 'Ben dipten alırım, tepeden satarım daha çok kazanırım..' 20 küsür senedir bu işin içinde olarak tesadüfler haricinde o dip ve tepeleri kendim de dahil tam anlamıyla yakalayan göremedim. Aşağı giderken 'daha aşağı gitsin oradan alırız' deyip dönüşleri kaçıran ve dönüş olduğuna inanmayan, tepeden döndüğünde satmayıp 'daha yukardan satarım' diye tepeden dönüş olduğunu kabullenmeyen biz insanlar mı daha iyi performans sergileyeceğiz? Ya da kısa zamanda % 20 kârı görünce her tarafımız kaşınmadan o kârın % 60-70'lere çıkmasına kadar sabırla biz mi bekleyeceğiz? Gerçekçi olalım bu karakterle yaratılmamışız. O sebeple makinanın ruhsuz al-sat'larından daha iyi performansı ancak çok uzunca bir süre ortamdan uzak kalma şartıyla, ve son derece doğru atta isek becermemiz mümkün.. Duygularından arındırılmış borsa yatırımcı sayısı son derece az, çok büyük çoğunluk piyasa baskısına mağlup oluyor, ama öyle ama böyle.

Neyse sadede gelelim: EMA stratejisi en mükemmel strateji değil. MOST'dan daha iyi sonuçlar aldığım da oldu. Ama işin temel kurgusu olayı doğru parametrelerle duygudan arındırılmış parametrelere teslim etmek.

Not Ekrana Test sonucunun tamamı sığmadığı için sağa kaydırarak Hangi periyotlar ve periyot parametrelerinin kullanıldığı bilgisinin görülmesini istedim. Ekranın sol tarafında ise Sembol adı, Toplam Bakiye, Nakit olarak kalan Bakiye (Alınan ve satılan Hisse sayısı hep sabit tutulduğu için zamanla bir artık bakiye de oluşuyor, onu nasıl dahil edebileceğim konusunda test ortamında bir yöntem geliştiremedim.)
    Son düzenleme : deva-i dert; 14-06-2023 saat: 13:13.
    Clausewitz

8. Şimdi tüm bu yazdıklarımın temel analizle alakası ne diye soran arkadaşlar çıkacaktır. Buna şöyle cevap vereyim: Şirketleri bilanço bazlı takip ettiniz ve işlerinin iyi gittiğini ve fiyatının makul olduğunu düşündüğünüz hisseleri portföyünüze aldınız. Diyelim bunlardan bir tanesi de THYAO. Şimdi bu hisseyi alıp tutmanız ile aynı hisseyi algoritmaya teslim etmeniz arasındaki fark 4 ayda % 10'dan fazla Bu da bana göre oldukça yüksek bir komisyon kurgusu ile. Düşük komisyon kurgusu ile %15 alıp tutmaktan daha iyi bir performans getirdiğinizi varsaysak ve bu 4 ayı 1 yıla değiştirsek bakkal hesabı (gerçekte öyle olmasa dahi ) % 15 x 3 = % 45 daha iyi performans sergileme şansınız olabilecek. (En azından ihtimaller dahilinde bu) % 45 deyip geçmeyelim. Bir birimi her yıl % 45 daha fazla alabiliyor olmanızın 10 yıl sonraki farkını biliyormusunuz?
    100 TL'lik bir rakamı 10 kere arka arkaya 1.45 ile çarpınız (her yıl % 45 ilave ederek bileşik getiriyi hesaplıyoruz), çıkacak rakam 4108,47 TL olur. Yani 41 katlık bir bileşik büyümeden bahsediyoruz.

Not: Bu hesaplama enflasyon maliyeti dikkate alınmadan yapılmıştır. Bu maliyet elde ettiğimiz her şey için hesaplanmalı sadece arada oluşan ekstra bir fark için değil elbette.

Sadece alıp elimizde tutmak ile makineye teslim etmek arasındaki farkın uzun vadede nasıl ekstradan bir getiri sağlayabileceğini görmek açısından bu örneği verdim.

Her şey bu kadar pozitif mi? Elbette değil. Algoritmanın testlerini gerçekçi yapmazsanız, gidişatını takip edip arada tekrar backtest'ler yaparak algoritmadaki bakımı sağlamazsanız, sonuçlar bu kadar parlak çıkmayabilecektir. Ama emin olun en basit bir kurgu ile, basit manuel bir algoritmayı bile kendimiz uygulayabiliyor olsak sonuçlar normalinden çok daha güzel çıkardı. Maalesef ki insanız ve duygularımızdan ayrıştırılmış değiliz.
    Son düzenleme : deva-i dert; 14-06-2023 saat: 13:25.
    Clausewitz

Sayfa 104/293 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •