Sayfa 104/1009 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon
Arama sonucu : 8072 madde; 825 - 832 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. Dolari harcayacaklar matmazel
    Ne olcak bu dolarin hali

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    * Hem Suudilere hem de Katar'a yüksek değerde savaş uçağı satma becerisini gösteren kim?

* Türkiye'nin dahil olduğu bazı ülkelerden ABD'ye uçuşlarda yolcuların cep telefonundan büyük elektronik cihazlarının kabine alınmasına kısıtlama getirten ve sonra yeni teknoloji MR cihazları alınması sonrası sözkonusu kısıtlamayı kaldıran kim? Sahi yeni teknoloji MR cihazlarını Türkiye nereden aldı ve ne kadar döviz ödedi.

* Önce talebini oluşturan sonra satma becerisini gösteren bir ülke.

* Ha bu arada uzun yıllardır çöp denilen piyasaya sürdüğü parası ne kadar çoğalsa kimsenin kabul etmeyip, geri çevirdiğini görmedim. Dünya nüfusu ve ticaret hacmi büyüdükçe uluslararası rezerv para niteliği sayesinde karşılıksız parası ile kendini finanse edebiliyor, hatta enflasyonunu bizim gibi ülkelere dahi ihraç edebiliyor.
    1) Bu savas ucagi satma hikayesinin yalnizca MOU yani memorandum of understanding oldugunu herkes biliyor sen bilmiyorsun. Yani anlasma falan imzalanmadi

2) Imzalansa bile ABD nin yillik butce acigini ve toplam borcunun faizini odemek icin bu miktarin disinin kovuguna bile yetmeteceginide herkes biliyor

3) Suudi Arabistan 5 dolara petrolu maledip 48 dolara satiyor tamam manyak para cok guzel kar. Ama butce acigini kapamasi icin petrolun 100 dolar olmasi gerektigini kimse konusmuyor. Bu 100 dolar gelecek sene 105 sonra 110 diye gidiyor. Neden Suudi Arabistan in butce acigini kapamak icin daha yuksek petrol fiyatina ihtiyaci var? Cunku dunyanin en hizli buyuyen nufuslarindan birine sahip. Seriat geregi kurtaj yasak ve herkese 3-4 kari egitim saglik bedava isin yoksa sana maas.

Hesaplara gore adamlarin 4 sene sonra kasasinda 5 kurus para kalmayacak. Sen boyle bir durumda olsan 110 milyar dolarlik silah alirmisin?

4) Turkiyeden bakinca 110 milyar dolar buyuk gibi gozukebilir. ABD nin borcu 21 trilyon dolari gecti ve son 20 yildir yukselmedigi hicbir sene yok. ABD nin borcunun GDP ye oranininda son 20 yilda yukselmedigi hicbir sene yok. Butun bunlar cokusun belirtisi tabi anlayana.

Neden son 20 sene de 40 sene degil mesela. Cunku arada cok iyi gittigi bir zaman dilimi var. Oda 90 larin sonu. Peki noldu 90 larin sonunda? Dunyada hic olmamis bir sey oldu ve internet ve onunla ilgili sirketler ve kimsenin anlamadigi yeni bir sektor cikti ABD 2. dunya savasindan beri gormedigi muthis bir buyume yakaladi devletin kasasi vergi geliriyle doldu ama bu taskinlik 2000 de sona erdi. Yani geciciydi. Eger bu anomaly i bir kenara atarsaniz soyle bir cumle kurabiliriz.

ABD nin borcu ve borcun GDP ye orani 2. dunya savasindan beri neredeyse her sene rekor kiriyor. Yani eski sistem islemiyor bir seyler degismeli demiyorlar onun yerine FED aciklari karsiliksiz para basarak karsiliyor.

5) Ucretler REEL de asla artmiyor. Issizlik %4 e dusmus 5 e cikmis fasa fiso bunlar. REEL gelir artisi olmadikca gerisi teferruattir. Bir ulkenin zenginligi reel ucretlerin yuksekligiyle belli olur yoksa o suraya silah satmis su kadar okul varmista efendim su kadar patent uretmislerde. Fasa fiso bunlar. REEL ucretler artmiyorsa zenginlesme yoktur.

keske zamanim olsada 500 sayfa yazsam.

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    5) Ucretler REEL de asla artmiyor. Issizlik %4 e dusmus 5 e cikmis fasa fiso bunlar. REEL gelir artisi olmadikca gerisi teferruattir. Bir ulkenin zenginligi reel ucretlerin yuksekligiyle belli olur yoksa o suraya silah satmis su kadar okul varmista efendim su kadar patent uretmislerde. Fasa fiso bunlar. REEL ucretler artmiyorsa zenginlesme yoktur.
    5. madde güzel özet olmuş..söz bitmiş artık:

''REEL ucretler artmiyorsa zenginlesme yoktur''..

Esasen bırak zenginleşmeyi, yeterli büyüme yoktur..

Peki gelirler artmıyor, fakat borçlar daha hızlı artıyorsa ne olur..

Sistem bir gün tıkanır..

Tıkandığında ne olur..şu an gördüklerimiz olur..

ya daha sonra..

Nerdeeee o 70'ler 80'ler..

Artık bitti..

Ha, hala dolar kraldır, o ayrı konu..

Mecburiyet..çaresizlik diyelim..
    Son düzenleme : enki; 12-07-2017 saat: 20:24.

4.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    ....

keske zamanim olsada 500 sayfa yazsam.
    Siz bilgili bir abiye benziyorsunuz...
    Sadece mrraktan soruyorum..son 20 yılda reel ücretlerin arttığı bir ulke biliyor musunuz?
    Fırsatını bulursam oraya yerlesecem de..

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Yellen bugün açıklamalarında bilanço küçültmesine görece yakın bir zamanda geçileceğini söyledi. Bu yıl içinde başlayacağını ÖNGÖRDÜKLERİNİ yineledi.

Daha önce değinmişim, bilanço küçültmesi doların tüm dünyada değer kazanması anlamına gelir. Ve GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER'E kulaklarından dolar fışkıran fonlar yatırım yapmış durumdalar, ellerindeki dolarları FED'e teslim etmeden önce son kozlarını oynayıp para kazanmak için çalışacaklardır yani dolar/TL ve borsada ralliler olacaktır. Görüldüğü üzere oluyor da.

Şu an hükümetin yapacağı yapısal reformlar önemli. Başarırlarsa oh ne ala. Yoksa negatif etkileniriz.

Nedir şu yapısal reform derseniz:

http://www.mahfiegilmez.com/2015/10/...r-rehberi.html

Günü kurtarıcı önlemler:

1-) TCMB geç likidite penceresi yolu ile faizleri artırdı, dolardaki artış kontrol altına alındı

2-)Varlık fonu kuruldu CDS ler 300lerden 180 lere kadar düştü, dolardaki düşüş hızlandı. Ancak CDS yeniden artışta. Şu an 195.

3-)Para basıp bankalara verme yolu yerine kredi vererek yani KGF yolu ve bütçe harcamaları artırılarak 190Milyar TL piyasaya pompalandı. Sonuç: büyüme sağlandı, ekonomi rahatladı, ancak mevduat faizleri coştu, iş yapmak isteyenlerin kullanabileceği krediler haliyle yüzde20 lere vardı. 4. maddedeki önlem sözkonusu oldu.

Kredi geri ödemeleri başlayınca ne olacak. Durum belirsiz.

Eğer bankalara para vererek genişleme sağlansa idi enflasyon şimdikinden çok daha fazla olacak, faizler çok düşecekti.

4-)Şu an banka elindeki gayrimenkuller ile ilgili düzenleme yapıldı/yapılıyor. Öngörüm, bu girişim faizleri düşürebilir.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    2-3 gün önce Bloomberg TV de daralma (bütçe küçültmesi) konu edildi.

5 yılda 300 milyar dolar gibi komik bir şeyden bahsedildi yanlış hatırlamıyorsam.

Komik buldular ki güldüler...

Hani doların değerini yükseltecek sıkılıktan amaçlanan bu olmamalı.

Yukarda verdiğim haber doğru ya da yanlış olabilir.

Ama konu şu:

Daraltma dedikleri hangi tutarda ve de hangi vadede düşünülüyor?

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ben Türkiye'de hiç çöküş beklemedim *periyodik* olarak yaşadım.

1994
    2001
    2009

KGF biter TGF çıkar yorumuna katılmıyorum, zira KGF türkiye cumhuriyetinin 2001 yılından beridir büyük bedeller ödeyerek oluşturduğu maliye politikasının harcanmasıdır. Yani elimizdeki son koz'un kullanılmasıdır.

Tabii ki bundan sonra TGF de çıkar AGF'de ama bunlar mutlaka periyodik olarak gerçekleşen çöküşleri öteleyici etki sağlamayabilir, sadece kuvvetlendirir.

Normal şartlarda 7-8 yılda bir sıkışma gerçekleşiyor, ancak bu sefer 2009 yılında maliye politikası gevşetilerek, 2013-2016 döneminde para politikası gevşetilerek, 2017 yılında da son kalan maliye politikası oyun alanı *aşırı* gevşetilerek tüm ihtiyatlar kullanılmıştır.

Bundan sonra kullanılabilecek bir alan kalmamıştır. Ya da başka bir deyişle her iki alanda da bundan sonraki zorlamalar misliyle reaksiyon oluşturma riskine sahiptir.

Umarım her zamankinden farklı seyrettiğini düşündüğüm bu olağanüstü basınç birikimini verilerle düzgün tarif edebilmişimdir.
    Aynen katılıyorum kusursuz fırtına için alan çol müsait.
    gereken tek şey izin ve trigger.
    Sırtlanlar diyarında yem olma dikkat et.

Sayfa 104/1009 İlkİlk ... 45494102103104105106114154204604 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •