Sayfa 108/325 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208 ... SonSon
Arama sonucu : 2599 madde; 857 - 864 arası.

Konu: AKGRT - Aksigorta A.Ş.

Alıntı Originally Posted by firklover Yazıyı Oku
    Geçen seneye göre prim %19, hasar %10 büyümüş. Düş enflasyonu zarar etmiş.
    Gardaş yüzde 9 büyümüş işte. Ya finansal gelirler?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,127

Bu sigortayı bir çözersem, 50 bilinmeyenli denklem sanki. Gene şu resünans üstünden bir hesap yaptım. Yaw bunlar deli kar yazmış buluyorum. Allah rızası için birisi hatamı söylesin. Heleki şu garan yatırım 85 kar gelecek demişken. Beyler şimdi!
    Biz 2020 9 ayda brüt 1356198 tl hasar ödemesi yapmışız toplamda. Yani -1356198 içerdeyiz. Sonra beyler şu muallak karşılıklar 2778869 tl ama 2019 da muallak karşılık 2348900 tl imiş. Muallak olduğu için bu hesapta duran paraya fark olarak extra 2778869-2348900=429769 tl ek fazla ayırmışız. Bu da eksi o zaman eksiler toplamı -429769-1356198= -1785967 tl eder. Bu bize hasar ödenenler ve extra muallak karşılık ayırma farkı olarak girenler değil mi? Eee ne prim kazanmışız.? 3519863 tl. Çıkarırsak 3519863-1785967= 1 milyar 733 milyon 896 tl eder. Bu adamlar bunu net kazanmış. Tabi bundan acenta payları, elektirk , su , doğalgaz, yazılım giderleri, vergi ( salt iş kazanc vergisi) , konaklama , ağırlama ıvır zıvır düşerek teknik kar zarar oluşacak. Üstüne finansal gelirler eklenecek tabi finansal gelirlerinde bir vergi karşılığı olacak ve net kar çıkacak. Haksız mıyım?

4.  Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Bu sigortayı bir çözersem, 50 bilinmeyenli denklem sanki. Gene şu resünans üstünden bir hesap yaptım. Yaw bunlar deli kar yazmış buluyorum. Allah rızası için birisi hatamı söylesin. Heleki şu garan yatırım 85 kar gelecek demişken. Beyler şimdi!
    Biz 2020 9 ayda brüt 1356198 tl hasar ödemesi yapmışız toplamda. Yani -1356198 içerdeyiz. Sonra beyler şu muallak karşılıklar 2778869 tl ama 2019 da muallak karşılık 2348900 tl imiş. Muallak olduğu için bu hesapta duran paraya fark olarak extra 2778869-2348900=429769 tl ek fazla ayırmışız. Bu da eksi o zaman eksiler toplamı -429769-1356198= -1785967 tl eder. Bu bize hasar ödenenler ve extra muallak karşılık ayırma farkı olarak girenler değil mi? Eee ne prim kazanmışız.? 3519863 tl. Çıkarırsak 3519863-1785967= 1 milyar 733 milyon 896 tl eder. Bu adamlar bunu net kazanmış. Tabi bundan acenta payları, elektirk , su , doğalgaz, yazılım giderleri, vergi ( salt iş kazanc vergisi) , konaklama , ağırlama ıvır zıvır düşerek teknik kar zarar oluşacak. Üstüne finansal gelirler eklenecek tabi finansal gelirlerinde bir vergi karşılığı olacak ve net kar çıkacak. Haksız mıyım?
    Bu hesap doğru olmasa gerek. Çünkü 2. Çeyrek sonu primler - hasar ödemeleri 1.4 milyar gibi çıkıyor ama teknik denge 6 aylıkta 411 milyon gelmiş. Şimdi ise 1.733 milyar hesaplıyorsunuz. Demekki üzerine 333 milyon koymuş. Sadece 2 çeyrek elde edilen teknik denge 263 milyonmuş.

5. Yok ben hesaplamaya çalışmaktan vazgeçtim çünkü yanıltıcı olabilir. Zaten yükümü aldım artık. Pazartesiyi beklemekten başka çare yok.

Geçen hafta Tuncay TURŞUCU beyin iyi gelmesi beklenen bilançolar videosunda akgrt yi de saydı. İyiden kasıt tam ne söylemedi ama.

Zaten çarpanlar ucuz olduğu için vasat bilanço geldi diye çakılacak hali yok. Beğenmezsem satar çıkarım.

6. Her ne kadar yıllık kar artışı güçlü seyrini koruyacak olsa da çeyreklik olarak hayat dışı sigorta şirketlerinde bir önceki karlılık seviyelerine
    göre düşüşler olmasını tahmin ediyoruz. Burada ekonomide kapanmalar nedeniyle hasar frekanslarının çok düşmesi nedeniyle çok olumlu
    etkilenmiş olan teknik karlılıkların, üçüncü çeyrekte artan hasarlar ile beraber daha normalleştiğini göreceğiz. Yatırım gelirleri ise yükselen
    faizler ve aktif fiyatları ile muhtemelen son çeyrekte güçlü bir tablo ortaya koyacak. Hayat ve emeklilik şirketleri tarafında ise Anadolu
    Hayat’ın karının ikinci çeyreğe göre hafif yükselmesini bekliyoruz.

İş yatırım da 88 tahmin etmiş. O zaman 150 milyon gibi bir rakam gelse hisse uçacak demek ki. Çünkü beklentiler düşük.

7. İnfo Yatırım Menkul'e göre de sigorta bilançları iyiymiş. Bunlar içinde Aksigorta da var. Sadece trafik sigortası olarak değil, krediler çoğaldığında herkes sigorta yaptırmak zorundaydı. Oradan da gelirler artmış.

8.  Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Yaw aranozda bi ak sigorta acentesi yok mu? Açıklasın bize. Nasıl bir mıhasebesi var
    Sigorta muhasebesi hakkında öğrenmeye yönelik güzel bir kaynak linktedir.

Bilindiği üzere muhasebe geçmiş kayıtlardan bize yol gösterir.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Selam ortaklar,

Hayat dışı teknik bölümüne aktarılan yatırım gelirleri kalemi bir nevi faaliyet gideri gibi değerlendirilebilir.

Aşağıdaki şekilde kalemlerde bakmak daha kolay olur diye düşünüyorum. Aksi durumda oldukça karmaşık bir teknik muhasebe ile uğraşıp kayboluruz.

Toplam Teknik Gelirler: Brüt Yazılan Primler+ Net Kazanılmış Primler + Diğer Teknik Gelirler
    Toplam Teknik Giderler: Gerçekleşen Hasarlar+ Faaliyet Giderleri+ Diğer Teknik Karşılık Değişim + Diğer Teknik Giderler
    Teknik Kar: Toplam Teknik Gelirler - Toplam Teknik Giderler Burası önemli

Net Yatırım Gelirleri: Yatırım Gelirleri- Yatırım Giderleri + Hayat Dışı Teknik Bölümüne Aktarılan Yatırım Gelirler

Net Kar: Teknik Kar+ Net Yatırım Gelirleri +Diğer Faaliyetlerden ve Olağandışı Faaliyetlerden
    Gelir ve Karlar ile Gider ve Zararlar+ Dönem Karı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülük Karşılıkları

Sektörde bakılan diğer bir oran ise eğer iştiraki yok ise kombine orandır. Bu oran hasar/prim ve masraf/prim oranlarının toplanmasıyla elde ediliyor. Eğer bu oran 1'in altında ise sigorta portföyünden elde edilen gelir ile giderler karşılanıyor diye düşünülebilir.
    Aşağıdaki hesap için yukarıdaki kalemleri tek tek çeyreklik bazda tahmin ederseniz aracı kurumların tahminlerine yaklaşabilirsiniz. Hayat Dışı Teknik Bölümüne Aktarılan Yatırım Gelirler ve karşılıklar konusu karışık olmak ile birlikte linkte bu konuda da bilgi bulabilirsiniz.

Çeyreklik bazda kombine oran ile başlarsanız nispeten daha kolay olur. Bunları bir finansal model ile yapmakta da fayda var. Keşke benim bilgi seviyem bu konuda geleceğe yönelik modelli ve içi dolu tahmin üretebilecek seviyede olsaydı daha iyi olurdu... Umarım Siz başarırsınız.

Alıntı Originally Posted by RLC44 Yazıyı Oku
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 108/325 İlkİlk ... 85898106107108109110118158208 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •