Sayfa 108/130 İlkİlk ... 85898106107108109110118 ... SonSon
Arama sonucu : 1039 madde; 857 - 864 arası.

Konu: TEZOL - Europap Tezol Kağıt Sanayi A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Temettü Bükücü Yazıyı Oku
    Net dönem kârının %70 olan 510 milyon tl yi temettü ve bedelsiz olarak dağıtması gerekiyor.Bu hesaba göre kayıtlı sermayesi olan 500 milyon tl yi yükseltmesi gerekiyor. Önce sermaye tavanı yükseltmek icin spk ya basvurmasi gerekiyor. Yada %100 bedelsiz verir. Kalan 290 milyon tl de temettü verebilir. O da hisse başı 1 tl den fazla temettu yapar. %100 bedelsiz ve 1 tl temettü bence süper tam istediğim büyüme şirketi şekli.
    0,2 0,3 kuruş belki temettü verir bedelsiz asla vermez,bence tabi. patronun yatırımcıyı korumakla uzaktan yakından alakası olmadıgını yaklaşık 6 aydır görüyoruz zaten.

Tezol bu güzel bilanço gelmeden 28-30 fiyatında olmalıydı,
    Bilanço ile de zirvesini geçip 35-40 tl fiyatlarında olmalıydı.

Borsa garip bir yer, siz araştırır temiz bilanço arar ucuz şirketi bulursunuz. Fakat karşılığını bazen hemen alamazsınız. 8 Liralardan başladığım TEZOL hak ettiği hareketi bir türlü yapamadı. Oysa bakıyorsunuz borç içerisinde şirketler, yatırım yapıyor ileride şöyle olacak vs hesaplarla 30-40 çarpanlarla işlem görüyorlar. Özellikle güneş enerjisi sektöründe 3 sene sonra edeceği planlanan kâr rakamına göre fiyatlanan şirketler var. Mesela GESAN, 18-20 liralarda ben de beğeniyordum, ama artık 260 liraları etmesi için 2.5-3 Milyar kâr etmesi 30 milyar ciro yapması lazım. Henüz 2 Milyar cirosu bile yok . İzleyip göreceğiz. Keza kontrolmatik benzer durumda 2-3 yıl sonra edeceği düşünülen kâr rakamına göre fiyatlanıyor.

Tezol ise ettiği kârı bile fiyatlayamıyor henüz. Üstelik yüzde 40 kapasite artışı sağlayacak son teknoloji fabrika montajı bitti, açılışa hazırlanmakta olmasına rağmen. Yüzde 40 kapasite artışı ola da yeni teknoloji yüksek kar marjı demektir. Bunu da göz önüne almak lazım.

Ben borsada şuna inanırım önermelerin doğru ise sonuç da doğru olacaktır. Bu bazen kısa vadede bazen uzun vadede gerçekleşir. Sabretmek önemli. 2 Yıl bekleyip yüzde 200 kazanıp, sadece 3. yılda yüzde 300 kazandığı şirketler olmuştur.
    Bazen kazandık diye hisselerden erken çıkıyoruz, sonra pişman oluyoruz. YATAŞ 2 yıl tutup 1,80 den 5.80 e kadar getirip satmıştım. Sonraki 1 yılda 30 kadar yükselmişti. Özetle, Büyüyen, satış ve kârını artıran şirketler sabır istiyor, sonunda çok memnun ediyor.
    Yeter ki önermeleriniz doğru çıksın

3. günaydın,
    bedelsiz geçen yıl verdi her yıl verir mi sanmıyorum ama güzel bir temettü vermesini bekliyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Tezol bu güzel bilanço gelmeden 28-30 fiyatında olmalıydı,
    Bilanço ile de zirvesini geçip 35-40 tl fiyatlarında olmalıydı.

Borsa garip bir yer, siz araştırır temiz bilanço arar ucuz şirketi bulursunuz. Fakat karşılığını bazen hemen alamazsınız. 8 Liralardan başladığım TEZOL hak ettiği hareketi bir türlü yapamadı. Oysa bakıyorsunuz borç içerisinde şirketler, yatırım yapıyor ileride şöyle olacak vs hesaplarla 30-40 çarpanlarla işlem görüyorlar. Özellikle güneş enerjisi sektöründe 3 sene sonra edeceği planlanan kâr rakamına göre fiyatlanan şirketler var. Mesela GESAN, 18-20 liralarda ben de beğeniyordum, ama artık 260 liraları etmesi için 2.5-3 Milyar kâr etmesi 30 milyar ciro yapması lazım. Henüz 2 Milyar cirosu bile yok . İzleyip göreceğiz. Keza kontrolmatik benzer durumda 2-3 yıl sonra edeceği düşünülen kâr rakamına göre fiyatlanıyor.

Tezol ise ettiği kârı bile fiyatlayamıyor henüz. Üstelik yüzde 40 kapasite artışı sağlayacak son teknoloji fabrika montajı bitti, açılışa hazırlanmakta olmasına rağmen. Yüzde 40 kapasite artışı ola da yeni teknoloji yüksek kar marjı demektir. Bunu da göz önüne almak lazım.

Ben borsada şuna inanırım önermelerin doğru ise sonuç da doğru olacaktır. Bu bazen kısa vadede bazen uzun vadede gerçekleşir. Sabretmek önemli. 2 Yıl bekleyip yüzde 200 kazanıp, sadece 3. yılda yüzde 300 kazandığı şirketler olmuştur.
    Bazen kazandık diye hisselerden erken çıkıyoruz, sonra pişman oluyoruz. YATAŞ 2 yıl tutup 1,80 den 5.80 e kadar getirip satmıştım. Sonraki 1 yılda 30 kadar yükselmişti. Özetle, Büyüyen, satış ve kârını artıran şirketler sabır istiyor, sonunda çok memnun ediyor.
    Yeter ki önermeleriniz doğru çıksın
    Son derece doğru tespitler, 30 yıla yakın borsa tecrübem bana da bunları öğretti.

5. Ben hem bedelsiz hem nakit temettü bekliyorum, oranlarını yönetim bilir.

6. Önermelere dayalı kararlara biat etmemek gerekiyor yine de. Piyasa kaotiktir; ucuz her zaman ucuz, pahalı her zaman pahalı kalabilir.

7. patronu bloomberg tv de konuştu kağıt düştü. neden düşüyorsun? birazına bakabildim çokta olumsuz şeyler demedi.

8.  Alıntı Originally Posted by emperador Yazıyı Oku
    patronu bloomberg tv de konuştu kağıt düştü. neden düşüyorsun? birazına bakabildim çokta olumsuz şeyler demedi.
    Yatırımı deprem nedeniyle ikinci çeyreğe ertelemişler

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 108/130 İlkİlk ... 85898106107108109110118 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •