Sayfa 1087/1230 İlkİlk ... 875879871037107710851086108710881089109711371187 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,689 - 8,696 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yolun ve bahtın açık olsun...kazanmak zorunda hissetmek, en önemli stres kaynağı. Yoksa finans piyasaları çok zevkli. Pozisyonun olmasa da okumaya ve kendini geliştirmeye devam et, bu başlığa da uğramayı ihmal etme.
    Bu iletiyi okuyunca bende 17 aylık borsadan geçinme tecrübemi paylaşmak istedim. 10 yıllık beyaz yakalı olarak ozel sektoru tecrube ettikten sonra, buradaki cogu beyaz yakali arkadasin dusundugu veya dusenecegi gibi mevcut isimden ayrilarak sermaye piyasalarindan gecimimi saglamaya karar verdim. Cok sukur en son isyerimden aldigim maas kadar hatta bazi aylar daha fazla kazandim ve gecinme acisindan bir sikinti yasamadim fakat paradan para kazanmak zorunda olmak ve piyasalardaki belirsizlik beni cok yipratti. Bu zorlu surecin sonunda, Agustos 2020 itibariyle profesyonel is hayatina geri dondum.
    Yapima uygun olmadigindan gunluk al sat yapmadim ve mevcut sermayemi muhafaza edebilmek icin hesabimi dolar bazinda tuttum ve sadece dolar bazinda aylik kazancimi sistemden cikardim. Surec sonunda yaptigim en onemli cikarim, kazanmak zorunda hissetmek ve zaman baskisi insani cok yoruyor. Diger bir gozlemim ise, kazanma baskisi altinda olmadigim donemde daha dogru kararlar veriyormusum ve portfoyun performasi daha iyiymis.
    Sonuc olarak, is hayatindan bikip bu piyasalardan hayatini surdurmeyi dusunen beyaz yakalilara tavsiyem bir daha dusunun Eger illa deneyecegim diyorsaniz da sermayeniz 240 aylik maasinizdan az olmasin. (ben maasimin 120 kati sermayem varken ayrildim.) Normalde bu tur paylasimlar yapmayi sevmem ve ne kadar meblag ile yatirim yaptigimi kardesim bile bilmez fakat bu topigi cok faydali buluyorum ve yasadigim tecrube burayi okuyan bir kisiye bile faydali olursa bana yeter. Beyaz yakali olarak herhangi bir sendikamiz veya birligimiz yok aksine sinav sistemi sebebiyle herkes birbirinin kuyusunu kazmaya calisiyor. Umarim tum beyaz yakalilar birlik olmanin ve dayanismanin gerekliligini gec olmadan fark ederler.
    Son düzenleme : jacksparrow; 30-08-2020 saat: 18:07.

2.  Alıntı Originally Posted by jacksparrow Yazıyı Oku
    Bu iletiyi okuyunca bende 17 aylık borsadan geçinme tecrübemi paylaşmak istedim. 10 yıllık beyaz yakalı olarak ozel sektoru tecrube ettikten sonra, buradaki cogu beyaz yakali arkadasin dusundugu veya dusenecegi gibi mevcut isimden ayrilarak sermaye piyasalarindan gecimimi saglamaya karar verdim. Cok sukur en son isyerimden aldigim maas kadar hatta bazi aylar daha fazla kazandim ve gecinme acisindan bir sikinti yasamadim ama paradan para kazanmak zorunda olmak ve piyasalardaki belirsizlik beni cok yipratti ve Agustos 2020 itibariyle profesyonel is hayatina geri dondum.
    Yapima uygun olmadigindan gunluk al sat yapmadim ve mevcut sermayemi muhafaza edebilmek icin hesabimi dolar bazinda tuttum ve sadece dolar bazinda aylik kazancimi sistemden cikardim. Surec sonunda yaptigim en onemli cikarim, kazanmak zorunda hissetmek ve zaman baskisi insani cok yoruyor. Diger bir gozlemim ise, kazanma baskisi altinda olmadigim donemde daha dogru kararlar veriyormusum ve portfoyun performasi daha iyiymis.
    Sonuc olarak, is hayatindan bikip bu piyasalardan hayatini surdurmeyi dusunen beyaz yakalilara tavsiyem bir daha dusunun Eger illa deneyecegim diyorsaniz da sermayeniz 240 aylik maasinizdan az olmasin. (ben maasimin 120 kati sermayem varken ayrildim.) Normalde bu tur paylasimlar yapmayi sevmem ve ne kadar meblag ile yatirim yaptigimi kardesim bile bilmez fakat bu topigi cok faydali buluyorum ve yasadigim tecrube burayi okuyan bir kisiye bile faydali olursa bana yeter. Beyaz yakali olarak herhangi bir sendikamiz veya birligimiz yok aksine sinav sistemi sebebiyle herkes birbirinin kuyusunu kazmaya calisiyor. Umarim tum beyaz yakalilar birlik olmanin ve dayanismanin gerekliligini gec olmadan fark ederler.
    içten ve detaylı paylaşımınız için sağ olun, ben gelecek yıllardan faizden reel kazanç elde edilebileceği ve nispeten bu geçinme işinin daha kolay olacağını düşünüyorum.

beyaz yaka işi bırakacağı zaman nispeten stabil nakit akışı sağlayan eurobond/kira/mevduat/temettü gibi kalemler olmalı.

tüm hayatını borsaya bağlamak insanı sağlık yönünden çok zorlar.

başlıkta belki çok yazan ama borsada elle tutulur portföyü olmayan biriyim, bir gün profesyonel hayattan çekilsem bile borsayı ana nakit akış kalemlerim arasında ilk sıraya koymam ve kimseye önermem.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by jacksparrow Yazıyı Oku
    Bu iletiyi okuyunca bende 17 aylık borsadan geçinme tecrübemi paylaşmak istedim. 10 yıllık beyaz yakalı olarak ozel sektoru tecrube ettikten sonra, buradaki cogu beyaz yakali arkadasin dusundugu veya dusenecegi gibi mevcut isimden ayrilarak sermaye piyasalarindan gecimimi saglamaya karar verdim. Cok sukur en son isyerimden aldigim maas kadar hatta bazi aylar daha fazla kazandim ve gecinme acisindan bir sikinti yasamadim fakat paradan para kazanmak zorunda olmak ve piyasalardaki belirsizlik beni cok yipratti. Bu zorlu surecin sonunda, Agustos 2020 itibariyle profesyonel is hayatina geri dondum.
    güzel paylaşımlar. Gelecekte hedefinize ulaşmanız dileğiyle.
    ---
    Beyaz yaka için gerçekten durum/koşullar kötü. covid-19 ile daha da zorlaştı iş piyasası. İşi bırakırken çok iyi ölçüp biçmekte fayda var.
    Benimde 2017'de "zorunlu" bıraktığımda maaşımın 36 katı sermaye vardı.
    7 senelik beyaz yakalıkta kazanılanın , 2 katını 3,5 senelik, maaşsızlık zamanında portfoye katsam da ,aylık nakit akışı olan bir standart beyaz yaka geliri, yakın çevre/yakınlar tarafından bekleniyor
    Önemli olan hiçbir zaman umudu kaybetmemek, kazanç olsa da ülkemiz finansal piyasalarında savaş her daim devam ediyor. (USD/TRY vs Porföy Değeriniz)
    syg.

son söz: "Sermayenin azlığına bakarak cesaretiniz kırılmasın! En kuvvetli sermaye, zekâ, dikkat, iffettir; teknik ve metodik çalışmasını bilmektir. Bu inançla işe sarılınız, mutlaka başarırsınız! (M.K.ATATÜRK)
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by jacksparrow Yazıyı Oku
    Bence doğru karar vermişsin. Zira, bir süre sonra geri dönüş de imkansız hale gelebilir. Profesyonel hayata devam ederken, az bir zaman ayırarak, iyi gelirler elde etmek mümkün, zaten bir süre sonra birikimler insana güven veriyor..kafan rahat olduğu için iş yerinde de kimse üstüne gelemiyor.

Bir gün yönetici arkadaşlarımdan birine şunu dedim...bazı yöneticiler çalışanlarına gereksiz baskı uyguluyor,(ki bu kişi hakkında çok şikayetler kuşağıma gelmeye başlamıştı), buradaki kişi eğer işten ayrılmayı göze alırsa, gelse ortalık yerde kafa göz girse yöneticisine..ne kaybeder, zaten işten ayrılacak, zaten sektörden bir beklentisi yok...olan yönetici geçinen adama olur. Benim canımı sıkan çok kimse yok, ama ata sıra 1-2 kişi hakkında içinden böyle şeyler geçiyor, hem de efsane olup ayrılmış oluruz şirketten vs

Bu yüzden benden çekinirdi yönetici tayfası...bazıları zaten yakın arkadaşım..finansal olarak bazı leyleği göze alabileceğimi de bilirlerdi..bu nedenle iş yerinde hiç baskı görmedim diyebilirim, hakkımın yendiğini de hiç düşünmedim...ayrılırken de kimseyle sorunum yoktu.

Demem o ki, finansal açıdan rahat olmak, Sadece erken emeklilik için değil...kaldığın müddetçe iş yerinde rahat etmek için de önemli...özel okula giden iki çocuğun nedeniyle, değil işten ayrılmak, işimi kaybedersem diye tir tir titrediğini hissettirsen..ezmeye çalışan, iş yerinde hayatı zehir eden, hakkını yiyen çok olur.

Not: kendim neden ayrıldım derseniz...yeterli birikime sahip olduğumu düşündüm...işler umduğum gibi gitmese, birikimlerimi harcarım diye düşündüm..bu nedenle kafam da rahat sayılır, belki bu sayede şimdiye kadar umduğundan iyi gidiyor yeni hayatım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sn Cauti sizce tesla bir saadet zinciri mi ?. Sürekli şapkadan yeni tavşan çıkıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    güzel paylaşımlar. Gelecekte hedefinize ulaşmanız dileğiyle.
    ---
    Beyaz yaka için gerçekten durum/koşullar kötü. covid-19 ile daha da zorlaştı iş piyasası. İşi bırakırken çok iyi ölçüp biçmekte fayda var.
    Benimde 2017'de "zorunlu" bıraktığımda maaşımın 36 katı sermaye vardı.
    7 senelik beyaz yakalıkta kazanılanın , 2 katını 3,5 senelik, maaşsızlık zamanında portfoye katsam da ,aylık nakit akışı olan bir standart beyaz yaka geliri, yakın çevre/yakınlar tarafından bekleniyor
    Önemli olan hiçbir zaman umudu kaybetmemek, kazanç olsa da ülkemiz finansal piyasalarında savaş her daim devam ediyor. (USD/TRY vs Porföy Değeriniz)
    syg.

son söz: "Sermayenin azlığına bakarak cesaretiniz kırılmasın! En kuvvetli sermaye, zekâ, dikkat, iffettir; teknik ve metodik çalışmasını bilmektir. Bu inançla işe sarılınız, mutlaka başarırsınız! (M.K.ATATÜRK)
    Bu tarz tecrubeler cok kiymetli. Tesekkurler tradeshark. Sermaye piyasalarindan gelirini saglayan baska forumdaslarda varsa, tecrubelerini paylasmalarini dort gozle bekliyoruz

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,365
     Alıntı Originally Posted by zagos Yazıyı Oku
    Aynen öyle hocam, toplumun yarısının layık olduğu şekilde yönetiliyoruz, kurunun yanında yaş da yanıyor. Selamlar..
    Calisan, ureten, kazanan ve biriktirenden alip bunlari yapmayanlara vererek duzenin devam etmesini sagliyorlar..
    Surdurulebilir bir durum degil kesinlikle..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,365
    Birisi 9 digeri 6 yasinda iki aracim var..
    Bunlar boyle yaptikca ben de otv alabilecekleri hic bir seyi tuketmemeye devam edecegim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 1087/1230 İlkİlk ... 875879871037107710851086108710881089109711371187 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •