Sayfa 110/272 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon
Arama sonucu : 2173 madde; 873 - 880 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Arada tahminler, öngörüler filan yapıyoruz, ancak neye göre olduğunu belirtmezsek çok da altı dolmuyor. Öngörülerin bazıları sonra ters bir hareketle çöp olabildiği gibi, çöp olmayan öngörülerin de bazılarını kendimiz uygulamaktan kaçındığımız için kendimiz dahi faydasını göremiyoruz.

Hangi sisteme göre takip oluşturursak oluşturalım, bir iz süren sistem takibi şart. Bunun için daha önceden bir kaç alternatif vermiş ve bunlardan en sade ve görsel olarak kullanımı en kolay olanının Heikin Ashi mumları olduğunu da belirtmiştim. Falan hüstad şöyle dedi, filan hüstad şuradan döner dedi gibi sağa sola bakmaya da hacet yok. Kendi basit ve takibi kolay sisteminizi kendiniz kurun ve kendi kendinizin üstadı olun. Heiken Ashi mumları ile grafiği açıp mevcut trend yukarı yönlü ise doji oluştuğunda satış için alarma geçip beklemek, mevcut trend aşağı yönlü ise doji oluştuğunda alım için alarma geçip beklemek ve sonraki barda oluşan mum yine doji değilse ve renk trendin tersini işaret ediyorsa ve işaretin gereğini yapmak ve bir önceki trendink aksine hareket etmek ve bu kararı bizzat sizin alması sağı solu dinlemekten sizi kurtaracaktır. (Heikin Ashi için alım satım kurallarını daha önceki yazılarda belirtmiştim.)

4 saatlik periyotta Cuma günü öğleden sonra trendin değiştiği mesajını bize net olarak vermiş aslında. Biz duymazlıktan geliyoruz, belki işimize gelmediği için, belki tembellikten, belki akıl tutulmasından.

Not: Tradingview'ın barlarının başlangıç saatlerinin olması gerekenden 1 saat önce başladığını farkettim. Seans 10'da açılıyorsa 9'da açılıyor gibi barlar oluşmuş. Bunu düzeltmenin yolunu bulabilirsem düzelteceğim. Bu barlara göre işlem yapmak insanı yanıltır. O sebeple Matriks'ten aynı grafiği koydum.
    Son düzenleme : deva-i dert; 19-06-2023 saat: 22:04.
    25

2. Heikin Ashi sisteminin defoları olmayacak mı? Olacak. Yeri gelecek sattığınız yerin % 1-2 daha yukarısından aldıracak, yeri gelecek aldığınız yerin % 1-2 aşağısından tekrar sattıracak, çok sık olmasa da yatay trend döneminde bu tip defolarla karşılaşacaksınız. Ancak yukarı yönlü trend başladığında, iş size kalsa belli bir kârdan sonra pes edeceğiniz yerde, yeri gelecek belki % 40'lık belki daha da fazlalık bir trendin üstünde satmadan oturmanızı sağlayacak. Yeri gelecek % 1-2 zarar etmeyeyim diye satmaktan imtina edebileceğiniz bir yerde sizi % 20'lik ve bazen daha yüksek bir zarara uğramaktan sizi koruyacak.

Tabi ki bu ancak sizin disiplinle bu sisteme sadık kalmanızla olacak. Arada oluşacak ufak tefek defolara sabretmenizle oluşacak. İçinizde 'al' ya da 'sat' diye bağıran duygularınızı devreden çıkarıp sadece mumun rengine bakıp ona göre karar vermenizle olacak. Sabırla sistemi takip etmenizle olacak. Kimseye muhtaç olmadan, kimseye danışma gereği duymadan, yarın ne olur kaygısının cevabını sosyal medyada ya da youtube'da size tavsiyelerde bulunan zevatı dinleyerek bulmaktan vazgeçeceksiniz. Kendi yolunuzu kendiniz çizeceksiniz.

Geriye tek derdiniz kalacak. Olabildiğince fazla yukarı yönlü trend sürebileceğiniz hisseleri bulabilmek. Onlar için de biraz emek harcayacaksınız elbet. Kimse pişmiş armudu ağzınıza koymayacak. (Bu arada armutu pişirmek de nereden geliyor, reçel mi yapıyoruz da armut pişiyor??)
    Son düzenleme : deva-i dert; 19-06-2023 saat: 22:58.
    25

3. Zaman dilimi değişmeli:
    https://tr.tradingview.com/support/s...s/43000476526/

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Arada tahminler, öngörüler filan yapıyoruz, ancak neye göre olduğunu belirtmezsek çok da altı dolmuyor. Öngörülerin bazıları sonra ters bir hareketle çöp olabildiği gibi, çöp olmayan öngörülerin de bazılarını kendimiz uygulamaktan kaçındığımız için kendimiz dahi faydasını göremiyoruz.

Hangi sisteme göre takip oluşturursak oluşturalım, bir iz süren sistem takibi şart. Bunun için daha önceden bir kaç alternatif vermiş ve bunlardan en sade ve görsel olarak kullanımı en kolay olanının Heikin Ashi mumları olduğunu da belirtmiştim. Falan hüstad şöyle dedi, filan hüstad şuradan döner dedi gibi sağa sola bakmaya da hacet yok. Kendi basit ve takibi kolay sisteminizi kendiniz kurun ve kendi kendinizin üstadı olun. Heiken Ashi mumları ile grafiği açıp mevcut trend yukarı yönlü ise doji oluştuğunda satış için alarma geçip beklemek, mevcut trend aşağı yönlü ise doji oluştuğunda alım için alarma geçip beklemek ve sonraki barda oluşan mum yine doji değilse ve renk trendin tersini işaret ediyorsa ve işaretin gereğini yapmak ve bir önceki trendink aksine hareket etmek ve bu kararı bizzat sizin alması sağı solu dinlemekten sizi kurtaracaktır. (Heikin Ashi için alım satım kurallarını daha önceki yazılarda belirtmiştim.)

4 saatlik periyotta Cuma günü öğleden sonra trendin değiştiği mesajını bize net olarak vermiş aslında. Biz duymazlıktan geliyoruz, belki işimize gelmediği için, belki tembellikten, belki akıl tutulmasından.

Not: Tradingview'ın barlarının başlangıç saatlerinin olması gerekenden 1 saat önce başladığını farkettim. Seans 10'da açılıyorsa 9'da açılıyor gibi barlar oluşmuş. Bunu düzeltmenin yolunu bulabilirsem düzelteceğim. Bu barlara göre işlem yapmak insanı yanıltır. O sebeple Matriks'ten aynı grafiği koydum.

4. Kullanacağınız sistemin Heikin Ashi olması şart değil, isterseniz bunu bir hareketli ortalama ya da iz süren/trend takip eden bir indikatör ile de yapabilirsiniz, daha verimli olacağına inanıyorsanız. Ancak basitlikten ve sadelikten yanaysanız, fiyat grafiğine ekstra hiç bir şey eklemeden trendin yönünü tespit için doğrudan sadece grafikteki rengi takip ediyor olmaktan daha kolay başka bir takip sistemi icad etmek pek de mümkün görünmüyor.

Yeşil olunca al, kırmızı olunca sat, dojilerde (ister nakitte ol, ister malda) pozisyon değiştirme..
    25

5.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    Zaman dilimi İstanbul, onda sıkıntı yok, ama grafikte bar başlangıçları olması gerektiği gibi değil. Grafik zaman dilimine uyumlu değil, en azından benimkinde değil.
    25

6. https://www.tradingview.com/x/qUj6Wdu3/

problemi yanlış mı anladım acaba? benim gönderdiğim grafiği bakabilir mşisşn hocam 09:00'da başlayıp 18:00'de bitiyor.

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Zaman dilimi İstanbul, onda sıkıntı yok, ama grafikte bar başlangıçları olması gerektiği gibi değil. Grafik zaman dilimine uyumlu değil, en azından benimkinde değil.

7. Bir de grafikte 4 saatlikte günde 2 bar olması lazım. Matriks IQ bile yanlış, kapanış fiyatını ekstradan bir bar olarak gösteriyor. Klasik Matriks'te onu ekstra bir bar olarak göstermeme opsiyonu var, IQ'da bulamadım.
    25

8.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    https://www.tradingview.com/x/qUj6Wdu3/

problemi yanlış mı anladım acaba? benim gönderdiğim grafiği bakabilir mşisşn hocam 09:00'da başlayıp 18:00'de bitiyor.
    Normal işlem saatleri 10.00 ve 18:00 arası. 10:00 öncesi gerçekleşen işlemlerin 10 barına, 18:00 sonrası gerçekleşen işlemlerin son bara dahil olması lazım, hangi periyot olursa olsun. Küçük periyotlarda fazla anlam kaymaları olmasa da mesela 4 saatlik periyot kullanınca 3 tane bar olması normal değil. Saatlikte de toplam 8 bar olması lazım. 9 bar olduğunda tüm ölçümler aslında kayıyor. Başlangıcı 9:00 aldığında 4 saatlikte 9:00, 13:00 ve 17:00'de başlayan 3 bar oluşuyor ve bu gerçekçi değil.

Bu ağırlıklı ortalamaların hesaplamalarını da indikatörlerin hesaplamalarını da ekstradan 1 bar ekleyerek değiştiriyor demektir. Mesela bir ağırlıklı ortalamada 20 yerine 21 olması belki çok şey değiştirmez yüzdesel olarak, ama 3 yerine 4 olması yüzdesel olarak daha büyük sapma oluşturur.
    25

Sayfa 110/272 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •