Onemli Gunler Banner
Sayfa 1103/2156 İlkİlk ... 1036031003105310931101110211031104110511131153120316032103 ... SonSon
Arama sonucu : 17242 madde; 8,817 - 8,824 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Deniz bey, Fed'in yapacağı faiz artışlarını da göz önünde bulundurursak, sizce A.B.D. borsalarindaki seyir nasıl olur?
    0.25 puanlık küçük adımlarla yapılan faiz artırımları içinde bulunulan şartlarda ABD borsalarında mevcut trendi etkilemez, oluşan balonu söndürmez.Ancak faizler negatif bölgeden çıkıp reel bölüme geçecek kadar yükselirse işte o zaman ABD borsalarına sert düzeltme gelir ve sadece borsalarda değil, emlak piyasası dahil tüm varlık fiyatlarında balonları söndürür.
    Ama bu küçük faiz artırımları bile, gelişmekte olan ülkelerin borçlanma maliyetlerini çarpan etkisiyle yükselteceği için, özellikle yüksek borçlanma ihtiyacında olan ve risk primi yüksek olan ülkelerin piyasalarını olumsuz etkilemesi beklenir.
    Son düzenleme : deniz43; 13-01-2022 saat: 13:06.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    0.25 puanlık küçük adımlarla yapılan faiz artırımları içinde bulunulan şartlarda ABD borsalarında mevcut trendi etkilemez, oluşan balonu söndürmez.Ancak faizler negatif bölgeden çıkıp reel bölüme geçecek kadar yükselirse işte o zaman ABD borsalarına sert düzeltme gelir ve sadece borsalarda değil, emlak piyasası dahil tüm varlık fiyatlarında balonları söndürür.
    Ama bu küçük faiz artırımları bile, gelişmekte olan ülkelerin borçlanma maliyetlerini çarpan etkisiyle yükselteceği için, özellikle yüksek borçlanma ihtiyacında olan ve risk primi yüksek olan ülkelerin piyasalarını olumsuz etkilemesi beklenir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    "özellikle yüksek borçlanma ihtiyacında olan ve risk primi yüksek olan ülkelerin piyasalarını olumsuz etkilemesi beklenir." böyle bir ülke biliyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ABD'de 0.25 puanlik kucuk adimlar, mevcut trendi etkilemez gerci de, bu faiz artislari sureklilik gosterecek bence, en az 3-4 artis pespese gelecektir.

ABD'liler bunu, "dolar eve don..!" cagrisi seklinde okurlar.

Faizler artmaya baslar ve devam ederse, korkarim Turkiye icin cok yikici olacaktir diye dusunuyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    "özellikle yüksek borçlanma ihtiyacında olan ve risk primi yüksek olan ülkelerin piyasalarını olumsuz etkilemesi beklenir." böyle bir ülke biliyorum.
    Benim de aklıma Almanya geldi. Kıskananlar ülkesi...

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Deniz bey bu durumda altın için konuşursak, usd index ile ters korelasyon olduğundan dolar değer kazanacağı için altının onsunun değer kaybedeceğini söyleyebilir miyiz?

6. Dün gece dolar kurunda yine saçma sapan bir hareket oldu.

Ülkeye büyük bir yabancı yatırımcı/fon girdi parasını bozdu desek anlamlı değil, öyle olsa gündüz piyasa derinken azar azar yüksek fiyattan bozmaları beklenir, örneğin panik durumları hariç borsada yabancı satışları böyle olur. Akşam sığ piyasada kuru indirecek ani satışın açıklaması olarak bu olasılığı göremiyorum.

Bizimkiler (MB, kamu bankaları, varlık fonu veya başka ilişkili kurum veya şirketler) 20 aralık gecesi gibi kura ikinci bir darbe vurmak istediler desek, buna da neden bulmakta zorlanıyorum. 20 aralıkta kur düşürüldü ama hem elinde dolar tutan halk (mevduat sahibinin üçte ikisi) çok kinlendi ve sosyal anlamda olumsuz etkisi oldu, hem de fiyatlar pek düşmedi enflasyona etkisi olmadı. Aynı operasyonu tekrar etmelerini beklemem. Üstelik kurun seviyesinden çok oynaklığın zararlı olduğu söylenirken yine ani bir hareket gelmiş oldu, bunu yerine güçleri yetiyorsa 13.8'de kuru tutmalarını veya yavaş yavaş enflasyon/mevduat oranında artmasına izin vermelerini beklerdim. Belki de buna cephane yetmeyeceğini görünce yine ani bir silkeleme / stop patlatma gibi birşey denemek istediler.

Gerçekten bilmiyorum ama bir ülkenin para biriminin böyle oynaması ekonomiye çok zarar veriyor, bir günde yüzde beş aşağı yukarı gidebiliyor hala.

Deniz hocam veriler çıkınca yorumlar sanırım dün gece ne oldu bitti gerçekten merak ediyorum.

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Deniz bey bu durumda altın için konuşursak, usd index ile ters korelasyon olduğundan dolar değer kazanacağı için altının onsunun değer kaybedeceğini söyleyebilir miyiz?

-Fed faiz artırırsa, diğer majör merkez bankalarının faizi nominal olarak sıfır olduğu için, doların diğer majör merkez bankası paralarına karşı bir miktar değer kazanması dolayısıyla dolar endeksinin de değer kazanması beklenir.

-Ama dolar endeksi değer kazansa da ;Enflasyon yüksek olmaya devam ediyor , bir miktar faiz artırımı olsa da , faizler hala reel olarak negatif olduğu durumlarda altının usd/ons olarak değer kaybetmemesini bekleriz.

-Fakat şu anda,ABD'de enflasyon yüksek,faizler dip seviyede,likidite bol,hepsi birden altın fiyatının yükselmesini destekleyen nedenler olmasına rağmen,altının beklenen çıkışı yapamadığını da bir kenara not edelim.

Sayfa 1103/2156 İlkİlk ... 1036031003105310931101110211031104110511131153120316032103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •