Sayfa 113/607 İlkİlk ... 1363103111112113114115123163213 ... SonSon
Arama sonucu : 4854 madde; 897 - 904 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1.  Alıntı Originally Posted by Rowing Yazıyı Oku
    bu tarihe kadar eurobond için önlemini almadıysa olay bitmiştir zaten dyo petun pnsut anahtar teslimi yapsın bitsin paçoz pinsu ve viking kapıdı da bonus verisin
    yani yaşar holdingin borcu petun ve pnsut den gelecek temettüler ile kapanması zor imkansız o nedenle yaşar holdngin borcu için temettünün 80 civarını dağıtır kısmına katılmak mümkün değil
    ucuz mu evet ucuz ama kar konusunda sıkışmışlık var

Zaten yazımda belirttim bu konuyu. Yaşar Holdingin 250 milyon EUR tahvil borcunu temettü ile ödemesi mümkün değil dedim. O yüzden benim beklentim temettüyü o kadar vermiş bu kadar vermiş konusu değil dedim. Ama dağıtılabilir karın %80'ini dağıtır mı , evet dağıtır dedim. Daha önce de dağıttı.

Bunu yapan ilk şirket olmaz. Tüm oyak ve Koç şirketleri bunu hemen hemen her sene yaparlar. Pınar'lar da temettü kağıdıdır , Pınarlar da yapar dedim.

Yaşar Holding tahvil ihracından gelen 250 milyon Eur'nun büyük kısmını Yaşarbank'tan kaynaklanan borç nedeniyle TMSF'ye ödedi. Bunu neden söylüyorum. Çünkü insanların aklına şu gelebilir. Kardeşim adamlar 250 Milyon EUR tahvil ihraç edip parayı topladılar da parayı çar çur etmediler ya. Ya nakit olarak değerlendirdiler yada yatırım yaptılar yada varlık aldılar. Dolayısıyla onlar o parayı 300-400 milyon EUR yapmışlardır , geri ödeme için korkmaya gerek yok diyenler olabilir. Onlara cevap olsun diye yazdım. Maalesef o paranın büyük bölümü borç kapamaya gittiği için , ne yatırıma döndü ne de duran varlığa.

Dolayısıyla bu paranın geri ödenmesi için 3 yöntem belirliyebilir Yaşar Holding.

1- Ya borcu borçla çeviecek. Yani yeni bir tahvil ihracı yapıp , topladığı para ile eski borcu kapatacak ve böylece 4-5 yıl daha kazanacak. Bunu yapabilecek kredibilitesi varsa yapar ama şartlar eskisine göre daha ağır olur. Ve bu dönemde borç bulmak hem kolay değil hem de çok pahalı.

2- Ya mevcut borcunu , kreditörlerle anlaşıp yeniden yapılandırır. Faizi öder ve borcun vadesini uzatır. Yani yapılandırmanın farklı bir versiyonu.

3- Yada iştirak yada duran varlık satacak. Yani holding şirketlerinden bazılarını satacak yada şirketlerin varlıklarından bazılarını satacak. Ama bunda da çeşitli vergisel ve hukuki konular çıkabilir. Sonuçta bunlar halka açık şirketler ve o duran varlıkların hepsi Yaşar Holdingin değil. Dolayısıyla oradan gelen parayı da temettü olarak dağıtması gerekebilir.

Yoksa Pınar et ve sütten 2 senede gelecek olan 20-30 milyon EUR temettü ile o borç ödenmez.

Bu kapsamda en mantıklı olay , şirketlere ortak alımı , yada sahip olunan şirketlerin satışı . Burada da en para edecek olan Pınar et , süt ve su firmaları dedim. Sadece marka değerleri için 200-300 milyon USD'lar konuşuluyor. Buradan gelecek olan para o borcu öder dedim.

Yazı biraz uzun oldu ama derdimi anlatayım istedim. Evet temettü o borcu ödemez ama %80 dağıtamaz demek de yanlış. Bal gibi dağıtır diyorum. Sanırım ayrıldığımız nokta bu.

2. evet ayrıldığımız nokta son cümle temettülerde artık daha cimri olacak

3. refinansman daha mantıklı galiba tahvil için

4. Geldiği yere döndü.petun bilanço ile beraber hareket etmezdi, endeks kağıdı oldu.

Discovery cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
    Biri bizi gözetliyor olabilir mi

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. moody’s bugün en savunmasız şirketlerden doğuş ve yaşar holdngin adını verdi bu durumda petun gerçek değerne ulaşması münkün değil ğzernde 50 milyon garantörlük yükümlülüğü var borçsuz diye aldık ama eurobond olayı can sıkıcı

7.  Alıntı Originally Posted by Rowing Yazıyı Oku
    moody’s bugün en savunmasız şirketlerden doğuş ve yaşar holdngin adını verdi bu durumda petun gerçek değerne ulaşması münkün değil ğzernde 50 milyon garantörlük yükümlülüğü var borçsuz diye aldık ama eurobond olayı can sıkıcı

evet bu tahvil olayında PETUN'un 50 milyon EUR'ya kefil olması ilk bakışta negatif olarak algılanabilir. Kağıtdaki son 3 aydaki düşüsün en büyük nedeni de kurdaki artış nedeniyle bu kefaletin PETUN'un başına bela olacağı olabilir.

Ama diğer taraftan baktığımızda konunun 3 avantajı da var .

1- Piyasanın , PETUN gibi bir kağıdı neredeyse 4-5 senelik karına alabilecek kadar uygun fırsat vermesi ,

2- Bu ödeme olayının bir şekilde çözülmesi ( Yaşar holdingin varlık satışı veya borcu yapılabdırdığına dair bir haber ) kağıda çok büyük bir yukarı ivme kazandıracak olması . Çünkü kağıdın bu borç dışında hiçbir problemi yok .

3- Bu borç , Yaşar Holdingi bir iştirak satışına zorlayabilir eğer başka çıkış yolu bulamazsa. Bu da ya Dyo olur yada Pınar grubu olur. Çünkü her ikisinin de pazar payı ve marka değeri çok yüksek.

DYO'yu bile satsa , bu tahvil ödemesi riski ortadan kalkacağı için PINAR grubu da rahatlar ve yükselişe geçer , PINAR grubunu satsa zaten şu anki piyasa değerinin çok üsütüne satacağı için yine kağıt üstündeki baskı kalkar ve yükseliş başlar.

Yani uzun sözün kısası , bazı şer görünen işlerde hayır olabilir diyorum. Sonuçta Yaşar Holding bu tahvil borcu olayını bir şekilde çözecek. Bu borç yüzünden batacak değil. Bu borcu fazlasıyla ödeyecek mal varlığı var. Bu olay çözülünce de PINAR'lar gerçek değerine ulaşır. O yüzden kararmsarlığa gerek yok diyorum.

YTD

8. yaklaşık %40 lık bir düşüşden bahsediyoruz ve 3 ayda 1.8 milyona cty satışı var ve devam ediyor tabiki sonsuz bşr düşüş olmayacak ama can sıkıcı bşr durum dediğin durumlar olumlu şirket açısından ama gel gör ki hisse durmuyor

Sayfa 113/607 İlkİlk ... 1363103111112113114115123163213 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •