Sayfa 115/1230 İlkİlk ... 15651051131141151161171251652156151115 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 913 - 920 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by wiseinvestor Yazıyı Oku
    Ne anlatıyorsunuz, neyi çok duydunuz anlamadım. Anladığım yukarı beklentiniz var, iyi güzel benim de senetlerim de var, birşeyin arkasından bakmam merak etme memnun olurum. Böyle bir beklentiniz varsa sizde ciddi almışsınızdır o zaman, ne güzel işte yakalamışsınız fırsatı kendi fikrinizce. Koç sahol neden batsın öyle bir öngörüm yok.
    Senetlerin çöp seviyesine geldiğini çok duyduysanız zaten öyle. Ha borsa uzun vadede bekleyince birşey getirmiyor bunu eleştiriyorsan, bu konu matematik konuşulacak bir tarafı yok. Tersini düşünüyorsan al 20 sene bekleyip tecrübe et beklentine göre, sanırım siz uzun vade ile taktik trent yükselişlerini birbirine karıştırıyorsunuz.

Batuhan görüşlerine katılıyorum. Ne alacağına herkes kendi karar verecek ama kriz zamanı işler düzeleceğini gördüğün nokta önemli fırsatlar barındıracağı açık.
    Sn wiseinvestor

Dolar aşırı primlendi ve bu primlenme soda hissesini ciddi manada yukarı taşıdı. Doların bu yükselişi sodanın şimdiki fiyatlarına ne kadar yansıdığı konusunda emin olamıyorum. Doların durulması hatta kısmi gerilemesi sonrası, soda gibi döviz fazlası olan şirketlerin hisse fiyatlarında ne kadar geri çekilme olur %20-25-30 vb. veya ciddi satış yer mi ?

Borsada kriz tecrübesi yaşamış sizlerin öngörüleri bizler için önemli.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

2.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Sn wiseinvestor

Dolar aşırı primlendi ve bu primlenme soda hissesini ciddi manada yukarı taşıdı. Doların bu yükselişi sodanın şimdiki fiyatlarına ne kadar yansıdığı konusunda emin olamıyorum. Doların durulması hatta kısmi gerilemesi sonrası, soda gibi döviz fazlası olan şirketlerin hisse fiyatlarında ne kadar geri çekilme olur %20-25-30 vb. veya ciddi satış yer mi ?

Borsada kriz tecrübesi yaşamış sizlerin öngörüleri bizler için önemli.

Batuhan
    Sayın batu34, çok kriz yaşadığımız doğru, ama sorun şu ki bunların hiçbiri birbirine benzemiyor. Hergün TL'nin %4-5 değer yitirdiği bir kriz hiç görmedim mesela, 2001'de bile kurlar zaten yıllarca sabit tutulmuştu, sonra kısa sürede birkaç katına çıktı, o hep bahsettikleri %1000 faizler sadece birkaç gün oldu, bileşik faizi binlere geliyordu, kimse bir yılda %1000 faiz falan almadı. Dolar çok yükseldi doğru, ama nereden döneceğini bizim tahmin etmemiz bana göre mümkün değil. Onu yukarı taşıyan sebep her ne ise, ki bana göre de objektif bakabilen herkese göre de belli. Bunların tersi olursa düşer, değilse yükselmeye devam eder.
    Dolayısıyla burada takip etmemiz gereken belli fiyat seviyeleri değil belli gelişmeler bence. Burada bir yatırım tavsiyesi vermemiz sözkonusu olamaz elbette, ama dolarla yükseldiyse dolar düşerse de düşecektir gayet tabi ki. % Kaç satış yer müneccimliik olur ama %20 vs. son zamanlardaki düşüşlere göre solda sıfır kalır. Mesela petkim en beklentisi yüksek bir yılda %50 değer kaybetti, bunu tahmin etmemiz mümkün değildi ama oldu.

En mantıklı yaklaşım portfoy yaklaşımı. Temel değişimleri izleyip bu dönemlerde fırsatları izleyip portfoyu buna göre ağırlıkları değiştirmek lazım.
    TL istikrara kavuşmalı önce, yoksa ne konuşursak konuşalım boş, bir an önce bu tatsız durumdan çıkarız umarım.
    Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.
    “invest only if you would be comfortable owning a stock, even if you had no way of knowing its daily share price.” ― Benjamin Graham

3. 1 TL 1 milyon olmuş 2001e kdr TL her zmn böyle. Alışın

4. 1924 (1.68), 1938 (1.26) usd imiş TL. Yani 14 yılda devalüasyon değil %33 revaluasyon olmuş. Her zaman böyle değilmiş demekki. O altı sıfırları tekrar bu millet görmez inşallah ve alışmak zorunda kalmaz. Görecekse de kimse yüzlerce sıfır olmayacağını da garanti edemez, merak eden 1922 Weimar Almanya'sına bir baksın da neden Almanlar enflasyon konusunda bu kadar hassas anlasın.

Neyse ya zaten ortam sıkkın, yoruma girmeden rakamla birşeyler karalayalım diyoruz hemen sataşma vs. size hayırlı sıfırsız günler dilerim.
    Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.
    “invest only if you would be comfortable owning a stock, even if you had no way of knowing its daily share price.” ― Benjamin Graham

5.  Alıntı Originally Posted by wiseinvestor Yazıyı Oku
    Sayın batu34, çok kriz yaşadığımız doğru, ama sorun şu ki bunların hiçbiri birbirine benzemiyor. Hergün TL'nin %4-5 değer yitirdiği bir kriz hiç görmedim mesela, 2001'de bile kurlar zaten yıllarca sabit tutulmuştu, sonra kısa sürede birkaç katına çıktı, o hep bahsettikleri %1000 faizler sadece birkaç gün oldu, bileşik faizi binlere geliyordu, kimse bir yılda %1000 faiz falan almadı. Dolar çok yükseldi doğru, ama nereden döneceğini bizim tahmin etmemiz bana göre mümkün değil. Onu yukarı taşıyan sebep her ne ise, ki bana göre de objektif bakabilen herkese göre de belli. Bunların tersi olursa düşer, değilse yükselmeye devam eder.
    Dolayısıyla burada takip etmemiz gereken belli fiyat seviyeleri değil belli gelişmeler bence. Burada bir yatırım tavsiyesi vermemiz sözkonusu olamaz elbette, ama dolarla yükseldiyse dolar düşerse de düşecektir gayet tabi ki. % Kaç satış yer müneccimliik olur ama %20 vs. son zamanlardaki düşüşlere göre solda sıfır kalır. Mesela petkim en beklentisi yüksek bir yılda %50 değer kaybetti, bunu tahmin etmemiz mümkün değildi ama oldu.

En mantıklı yaklaşım portfoy yaklaşımı. Temel değişimleri izleyip bu dönemlerde fırsatları izleyip portfoyu buna göre ağırlıkları değiştirmek lazım.
    TL istikrara kavuşmalı önce, yoksa ne konuşursak konuşalım boş, bir an önce bu tatsız durumdan çıkarız umarım.
    Bilgilendirme için teşekkür ederim.
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

Alıntı Originally Posted by wiseinvestor Yazıyı Oku
    1924 (1.68), 1938 (1.26) usd imiş TL. Yani 14 yılda devalüasyon değil %33 revaluasyon olmuş. Her zaman böyle değilmiş demekki. O altı sıfırları tekrar bu millet görmez inşallah ve alışmak zorunda kalmaz. Görecekse de kimse yüzlerce sıfır olmayacağını da garanti edemez, merak eden 1922 Weimar Almanya'sına bir baksın da neden Almanlar enflasyon konusunda bu kadar hassas anlasın.

Neyse ya zaten ortam sıkkın, yoruma girmeden rakamla birşeyler karalayalım diyoruz hemen sataşma vs. size hayırlı sıfırsız günler dilerim.
    Yazmaya devam bence güzel yazıyorsunuz. Borsanın büyük bölümü yabancılarda ve adam uzun dönemde kaybetmiş neden dönsün. Kaldıki borsa yerine adam gelip zaten istediği şirketi alabilir. Neden borsaya girsin mey içki borsa üzerinden mi gitti mesela ?. Benimde borsadan beklentim var ama beklentileri makul tutmak gerekli burası Türkiye.

Diğer mevzuya gelince
    Almanlar için enflasyon ne ise amerikalar için büyüme odur.
    Bizim içinde enflasyonla büyüme arasındaki seçim hep büyümeden yana ama hesapsız büyümenin bir bedeli var bunu ödeyeceğiz. Ülkecek yapmamız gereken tek şey var kapasitemizin farkında olmak ne bunun üstünde ne de altında hayaller kurmak. Sonra adım adım kapasitemizi artırmak.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

7. Sn Wiseinvestor, katkınız için teşekkürler. Size itibar puani vermeme sistem izin vermiyor malesef..

8.  Alıntı Originally Posted by wiseinvestor Yazıyı Oku
    1924 (1.68), 1938 (1.26) usd imiş TL. Yani 14 yılda devalüasyon değil %33 revaluasyon olmuş. Her zaman böyle değilmiş demekki. O altı sıfırları tekrar bu millet görmez inşallah ve alışmak zorunda kalmaz. Görecekse de kimse yüzlerce sıfır olmayacağını da garanti edemez, merak eden 1922 Weimar Almanya'sına bir baksın da neden Almanlar enflasyon konusunda bu kadar hassas anlasın.

Sn. wiseinvester

Herkes aynı şeyi düşünmek zorunda değil ? Sizin kimseyi de ikna etmek gibi bir zorunluluğu yok. Siz fikrinizi belirtin faydalanan faydalanır , gerisinin bir önemi yok.

Lütfen yazmaya devam edin. Daha petkimde yapacaklarımız var

Batuhan

Sayfa 115/1230 İlkİlk ... 15651051131141151161171251652156151115 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •