Sayfa 117/1000 İlkİlk ... 1767107115116117118119127167217617 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 929 - 936 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    kızmayın ama daha önce dediğim gibi bu hala bir soru işareti bende malesef. iyi hatırlattınız, şu benim bitirme tezini eurobond üzerine yapan ve böyle olmadığını iddialı şekilde savunan şube müdürü araştıracaktı bunda bir değişiklik olmuş mu diye güya. unuttum.. arayayıp sorayım bir..
    Neden kızayım. Benim yazma seklimden öyle zannediyorsunuz herhalde. Sadece öyle olmadığına eminim. Hem size hem de diğer tüm arkadaşlara bir sey sorayim? Siz bankacılarınıza sorun bizi aydınlatın. Bankalarin size tavsiye ettigi 3-6 aylık banka bonoları var ya TL olanları kastediyorum. Bunlar iskontolu bono mu diye sorar misiniz? Eğer iskontolu bono ise, yani 100'den itfa olacak bonoyu 90'dan size satıyorlarsa(kuponsuz bono) ve şube müdürü arkadaşınız da haklı ise bu iskontolu bonolarda stopaj olmaması gerekir çünkü kupon yok. Herkes tanıdığı MT'ye sorsun burada açıklasın, öğrenmiş olalım.

Diğer taraftan önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bu vergi uygulaması başka ülkeden alınma bence.

Abd'de nasıl oldugu burada yazıyor:

https://www.investopedia.com/article...asis-bonds.asp

Buna göre de itfa gelirinin vergisi alınıyor. Primli alınan da vergiden düşülüyor.

Bütün bu bilgiler olmasaydı da sadece piyasaya bakarak o verginin alındığı sonucuna varabilirdik, çünkü alınmıyorsa hiç kimse kuponlu bono ihraç etmezdi. Hepsi iskontolu bono ihraç ederdi ve hiç kimse bir kuruş vergi ödemezdi. Oysa bir tane bile iskontolu ya da kuponsuz Eurobond yok piyasada.
    Saygılar.

2. Eurobond konusunda Google de ve YouTube daki bilgiler çok sınırlı.bu forumdan yaklaşık 20-30 sayfaya yakın okudum ama yinede bazı konularda insanın aklına bazı sorular geliyor o nedenle öğrenmek isteyen kimselere daha tecrübeli arkadaşların biraz daha sabırlı olunmasını rica ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by maranga Yazıyı Oku
    Eurobond konusunda Google de ve YouTube daki bilgiler çok sınırlı.bu forumdan yaklaşık 20-30 sayfaya yakın okudum ama yinede bazı konularda insanın aklına bazı sorular geliyor o nedenle öğrenmek isteyen kimselere daha tecrübeli arkadaşların biraz daha sabırlı olunmasını rica ediyorum.

Ben sizin yazdığınızdan yıllık kupon ödemesi %5,94 olarak algıladım. Oysa 6 aylık kupon ödemesiymiş. Bu durumda Sn. pilavlı'nın hesabı doğrudur. Yaklaşık %8 gibi bir rakama gelir vergi hesabı da.
    Saygılar.

4. YKB borçlanması konusunda KAP'a yapılan açıklama:
    "08.01.2019 tarihli açıklamada belirtilen talep toplama süreci tamamlanmış olup, bu kapsamda yurtdışında 650 milyon ABD Doları nominal tutarında, BDDKâ€â•nın Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmeliğiâ€â•nin “İlâve Ana Sermaye†başlıklı 7â€â•inci maddesinde belirtilen nitelikleri haiz, vadesi olmayan, BDDK onayına bağlı olarak ihraçtan sonraki her beş yılda bir erken itfa edilebilir nitelikte, ilk beş yıl için yıllık %13,875 getiri oranına sahip ve 6 ayda bir kupon ödemeli, çekirdek sermaye yeterliliği oranının %5,125â€â•in altına düşmesi halinde geçici değer azaltmaya konu edilebilecek, İlâve Ana Sermayeye Dâhil Edilebilir Borçlanma Aracı (AT1) ihraç edilmesi planlanmaktadır.
    İhraç edilecek AT1â€â•in toplam 400 milyon ABD Doları tutarındaki kısmının Bankamız nihai ana ortaklarından Koç Holding A.Ş. ve Unicredit S.p.A tarafından eşit tutarlarda alınması ve alınan bu tutarlar için 180 gün boyunca satmama taahhüdü verilmesi öngörülmektedir."

Bu durumda piyasada işlem görecektir bu kağıt, çünkü 250 milyon $'lık kısmını kendileri almıyor ve aldıklarını da 6 ay sonra satabiliyorlar. Tabii Türkiyeden alma imkanı olur mu orası şüpheli.
    Diğer bir konu sermaye yeterlilik oranı düşerse bononun değerini düşürebiliyorlar, ne kadar bilmiyorum ama yüksek faize bakarken bunu da dikkate alın.
    Bizim sermaye yeterliliğimiz düştü 100 değerindeki bonolarınız 80 ediyor (rakamları afaki söylüyorum) diyebilirler.

Avrupada bireylerin alması yasakmış:

https://www.euromoney.com/article/b1...ou-should-know

Yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : Epicurist; 10-01-2019 saat: 21:19.
    Saygılar.

5. Yani bu ürünün her altı ayda bir 5.90 yılda 11,5 civarında getirisi oluyor.ama bu eurobond 100 dolar değil 138 dolardan alınacağı İçin getirisi 7.46 ya iniyor.ben garantiye sorduğumda bu eurobond vardı.varsa almamı önerirmisiniz.

6.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    ... şube müdürü arkadaşınız da haklı ise ... Herkes tanıdığı MT'ye sorsun burada açıklasın, öğrenmiş olalım.
    yahu sn epicurist arkadaşım falan değil. şubede yüklü param olmasa sokakta tanımaz beni netekim ben de bir kişinin lafından yola çıkmıyorum. rica ederim. daha önce bu yönde birkaç yazı okuduğumdan bu konudaki şüphem. muhtemelen siz haklısınız ama benimki emin olma çabası.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    ..önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bu vergi uygulaması başka ülkeden alınma bence.
    bence'leri birlikte netleştirelim diye.

7.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    yahu sn epicurist arkadaşım falan değil. şubede yüklü param olmasa sokakta tanımaz beni netekim ben de bir kişinin lafından yola çıkmıyorum. rica ederim. daha önce bu yönde birkaç yazı okuduğumdan bu konudaki şüphem. muhtemelen siz haklısınız ama benimki emin olma çabası.

bence'leri birlikte netleştirelim diye.
    Sn. shorts ben devamlı bu işi yapan MT'me bunu anlattığımda, "Biz beyannamelerin hiçbirini öyle vermedik" dedi. Bu iş birinin elinde patlayacak ama kimin bilmiyorum.

Saygılar.
    Saygılar.

8. siz ve sürekli bu işi yapan mt niz bu kadar emin olduğunuza göre sizin elinizde patlamayacağı kesin bu kadar tecrübenizle aksini iddia etmek için yeterli bilgim henüz yok dediğim gibi. olursa paylaşırım. svg.

Sayfa 117/1000 İlkİlk ... 1767107115116117118119127167217617 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •