Sayfa 1174/1312 İlkİlk ... 17467410741124116411721173117411751176118412241274 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 9,385 - 9,392 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Reis ve Külliyeyi Üzen gelişme

Yerel seçim startı veren Erdoğan parti teşkilatlarına ilk hedef İstanbul pozu ile seslenmişti.

İstanbul için su krizi uyarısı: İki ay anca yeter turuncu alarm verilmesi gerekiyor

Artan sıcaklık karşısında yağışın olmaması barajlardaki suyu bitme noktasına getirirken uzmanlardan ise kritik bir uyarı geldi. İstanbulun 68 günlük suyu olduğu ve bir su krizine doğru hızla gidildiğine işaret eden Prof. Dr. Orhan Şen, turuncu alarm verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

https://www.yenisafak.com/gundem/ist...ekiyor-4549802

bu aralar seçilmiş İstanbol şehr-i Emini belediye binasına girip/çıkmadığı bilinmiyormuş...

2. Türk sıradan vatandaşları üzen -kahreden gelişme

Oteller boş kaldı: 5 turistten biri evde...

Turistler günübirlik kiralık evlere yönelince oteller dolmadı. Antalya'da her 5 turistten biri günlük kiralık evlerde konaklıyor. İstanbul'da da durum çok farklı değil.

https://www.odatv4.com/guncel/otelle...evde--86573300

ne yani birazda vatandaş kazansız...

Rab bana hep bana ...

nerede var böyle cennet...

3. Ticaret Bakanlığı: Yüksek kâr alışkanlıklarını terk etmeye direnenlere rağmen fiyatlar 3 haftadır artış göstermemekte, süreç şu anda planladığımız şekilde ilerlemekte ve yer yer fiyatlarda düşüşler de gözlemlenmektedir

02.08.2023 10:41:22 Ticaret Bakanlığı: Yüksek kâr alışkanlıklarını terk etmeye direnenlere rağmen fiyatlar 3 haftadır artış göstermemekte, süreç şu anda planladığımız şekilde ilerlemekte ve yer yer fiyatlarda düşüşler de gözlemlenmektedir

02.08.2023 10:41:08 Ticaret Bakanlığı: İyi niyetli ve ticaret etiğine uygun hareket etmeyen oto satıcılarının piyasayı manipüle etmesi ve sayılarının da bir hayli fazla olması sebebiyle fiyat normalleşmeleri bir süreç içinde gerçekleşmektedir

02.08.2023 10:40:55 Ticaret Bakanlığı: Öte yandan bu düzenlemelerimiz galerilerde sıfır otomobillere ulaşım sorununu da ortadan kaldırmıştır

02.08.2023 10:40:50 Ticaret Bakanlığı: Bu düzelme ve yatay seyir sürecinin fiyatlar düşene kadar bir süre daha böyle devam edeceği umulmaktadır

02.08.2023 10:40:30 Ticaret Bakanlığı: Vatandaşlarımızda fiyatların düşüşe geçeceği beklentisi ağırlık kazandığından, bu aşamada ikinci el araç alım satımında yavaşlama olduğu görülmüştür

02.08.2023 10:40:12 Ticaret Bakanlığı: Araç alım satımında kural ihlalinde araç başına 300 bin lira idari para cezası uygulamasıyla birlikte, kanun dışı ilan sayılarında ciddi düşüş sağlanmıştır
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4. İkinci el otomobil fiyatları konut fiyatları gibi düşmeye başladı.

( Türkiyes Economy Channel )
    Yatırım tavsiyesi değildir.

5. Yukarıdaki arkadaşa sorsanız muhalif gibi görünür.
    Ama paylaştığı haber kaynağı Twitter da bir aktrol hesabı (Türkiye's Economy Channel)
    Öyle bir haber kanalı, televizyon falan yok, öyleymiş gibi algı yapan bir aktrol twitter hesabı yani.

Bildiğiniz twitterda aktrollük yapan ve 2 yıldır konut fiyatları düşecek diye algı kasan bir hesap Türkiye's Economy Channel (nasıl hesap adı ama pek janjanlı ) Bunun gibi onlarca hesap var balina avcısı vb... hepsini engelledim görmüyorum bu aktrol hesaplarını.

Komik olan konut fiyatlarını düşürme hayali olunca muhaliflerin de aktrollerin suyundan gitmesi... Aferin kaptırın bunlara mallarınızı...

He canım konut fiyatları düşmüş müş, hatta yetmemiş araba fiyatları da düşüyormuş.. YERSEN andersen...

------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Babama 50-60 yıl önce yahudi komşusu "Nüfus devamlı artıyor, araziler ise aynı. Ondan arazi ev fiyatları asla düşmez" demiş. Babamda onu hep söyler.

Ben 30 sene beyaz yaka olarak çalıştım. Yakın çalışma arkadaşlarımın tamamının durumu iyi. Sebebi ise aldıkları maaşlar değil o maaşlarla aldıkları evlerin prim yapmasından. Ben aldığım evi satmadan yeni ev alamadığımdan , onlarla aramda ciddi fark oluştu.
    2000lerden sonra ev almayıp parayı vadeli, dolar vb yatırımlarda biriktirenler ev alanlara göre ciddi kayıp yaşadı.

Ancak maaşla ev alabilmemizdeki en büyük sebep düşük konut kredileri idi. 2000lerden önce kredi ile ev alan kimseyi duymamıştım. Genelde müteahhiden senetle ev alınıyordu.

Şu anda herkesin alın gücünün düştüğünü kesin. Bu fiyatlardan maaşla çalışan kesimin ev alabileceğini sanmıyorum. Alsa bile oturacağı evi alır, başka ev alamaz. Yada oturduğu evi satıp üzerine koyup başka eve geçer. Ama yüksek enflasyon ortamında bu bile riskli.

Her yatırım aracında olduğu gibi evlerde zamanlama önemli bence. En azından bir süre ev fiyatların eskiden olduğu gibi dolar bazında uçup kaçacağını sanmıyorum. istanbulda 2014de aldığım 1+1 ev 1.5 sene kadar önce 200 bin dolara yaklaşınca şaşırmıştım. Satıp ne alabilirim derken ben satana kadar seçimden önce 140 bin dolarlara kadar düştü. Aynı sitedeki satılık ilanları şu anda 130 bin doların altında. Bu günden sonra çok düşeş beleş olmadıkça ev almayı düşünmüyorum. Kiracı ile uğraşma , vergi vs. ayrıca deprem riski yüzünden kira geliri amaçlı ev almak bana uygun değil.

Pandemi sonrası artan yazlık fiyatları şu anda da yüksek. Ama satılıyor mu bilemiyorum. İstanbuldan ev satıp yazlık almak imkansız gibi. Ayrıca bana göre kriz zamanında ilk yazlıklar elden çıkarılır gibi geliyor. Burada genelde emekli yaşlı kesimin yazlığı var. Yazlık devamlı masraf çıkartan bir yatırım. Kirayada vermezseniz hiç bir getirisi yok. Durumu iyi esnaf ve gurbetçiler dışında pek hareket olduğunu sanmıyorum.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

7. Paranın sınırsız basıldığı, nüfusun sınırsız arttığı ortamda uzun vadede hiçbir şeyin fiyatı düşmez. Burada milletin derdi önümüzdeki 3-5 senede ne olacağı.

8. Şu reklam her şeyi anlatıyor zaten.

https://www.youtube.com/watch?v=k1o7EJdtyoo

Reklamda takla atan adamda; Baba parası yiyen, sabah akşam elinde ekmek arası nutellayla gezen. Malını anında kaptıracak bir tip yok mu?

Karşısındaki düzgün giyimli bey de pek akıllı birine benziyor.
    "Sen yeter ki malını bana ver bende kağıt paralardan bir sürü var diyor"

Reklam araba için çevrilmiş olsa da bunun aynısını konut için düşünün... Baba parası yiyip mallarını kaptıran o kadar çok kişi var ki...

Mallarınızı kaptırmayın. Hele hele karşılıksız matbaada basılan kağıtlara.. asla...

-----
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Sayfa 1174/1312 İlkİlk ... 17467410741124116411721173117411751176118412241274 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •