Sayfa 121/1000 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221621 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 961 - 968 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by maranga Yazıyı Oku
    Eğer kupon ödemeleri yıılık 40 bin tl yi geçerse diyelimlikki 20 bin tl vergi ödememiz çıktı yıllık.bu ödeyeceğimiz verginin ne kadararını çocukların eğitim giderlerini ve sağlık harcamalarımızı düşebiliyoruz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Vereceğiniz vergi üzerinden değil vergiye konu gelir üzerinden hesap yapılır. %10'u kadar düşebilirsiniz. Sizin örnekten gidersek 20.000 vergi için aşağı yukarı 90.000TL gelir elde etmeniz gerekir. Bunun %10'u yani 9.000 TL'lik düşme hakkınız olur. Dikkat çekmek gereken nokta bu vergiden değil gelirden düşülür yani 9.000 TL az vergi verme gibi bir durum yok. 9.000 TL X vergi diliminizdir kazanacağınız para. Yani %27`lik dilimde iseniz 9000X%27 ≠ 2,430 TL'lik kazancınız olur.

Saygılar.
    Saygılar.

2. Sn. 40YILLIKSANAYICI'nin yaptığı analiz konusundaki görüşlerimi açıklayayım.

Öncelikle bu başlığı okuyanlar hatırlayacaktır. Eurobond'a ilginin azlığı olarak vergi miktarının yüksek olması ve dolar bazında - (negatif) getiri olma ihtimalinden bahsedilmişti.

Bugün madalyonun diğer yüzünü konuşacağız.

Diyelim yaz sonu olan hareketlilikte 65 fiyatı ile 650.000$'lık Eurobondu dolar kuru 6.55 iken aldınız.
    Bugün fiyat 85'e çıkmış olsun. 850.000$'lık Eurobondunuz var demektir.
    İtfanın 5 yıl sonra olduğunu düşünelim. İtfaya kadar beklerseniz 5 yıl sonra son kupon ile birlikte bu 200.000$'ı(850.000 - 650.000) alacaksınız(toplamda daha fazla alacaksınız ama örneği basitleştirmek için onu hesaba katmıyorum).
    Kaba bir hesapla %35'den 70.000$ karşılığı kadar bir vergi ödeyeceksiniz.

Peki şimdi satarsanız bu Eurobond'u ne olur?
    Önce alım fiyatına üfe endekslemesi uygularsınız, bu uygulama için aradaki üfe farkı %10 ve üstünde olmalı. Şu an %7 (2 aydır üfe - geldiği için) ama Kasım ayında satmış olsa idiniz %10'un üstünde idi. Bir kaç aya yine üstüne çıkacaktır.
    Bizim örnek için diyelim ki alım-satım arası üfe %10 olsun. Bunu alışın üstüne ekleriz.
    Alış fiyatımız 65 iken oldu 71,5.
    Satış fiyatımız dolar 6,55'ten 5,5 düştüğü için aynı oranda geriledi ve oldu 71.4.
    Alım satım karı = 71.4 -71.5 = 0
    Yani, itfayı beklesek, 5 yıl sonra elde edeceğimiz 200.000 doları bugünden cebe koyduk ve 70.000$ vergi vereceğimize 1 kuruş vergi bile vermedik.
    Tek konu sat tekrar al işlemindeki komisyonlar, onda da MT yardımcı olmayacaksa ne işe yarar.

Sonuç olarak; eli tetikte, bir gözü üfe'de, diğer gözü spot kurda olan (tercihen şaşı) bir Eurobond yatırımcısı 0 vergi ile ciddi paralar kazanabilir.

Notlar: Normalde tam %35 vergi ödemezsiniz basitleştirmek için öyle yazdım.
    Vergileri TL toplamdan ödemek gerekirken fiyata indirgedim. Sonucu değiştirecek bir şey değil.
    Yine basitleştirmek için kuponları hesaba katmadım vergide de kazançta da.
    Son düzenleme : Epicurist; 14-01-2019 saat: 16:28.
    Saygılar.

3. Vergi meselesi çok yazıldı da fakir yatırımcıları ürkütmemek için ben şunu tekrar hatırlatayım: yıllık 40 bin liradan az eurobond faizi alırsanız vergi yok, kemiksiz yüzde yedi civarı yıllık dolara faiz alıyorsunuz.
    Çok parası olanlar vergi konusuna kafa yormaya devam ...

4. Bu gün iş yatırımı aradım .yeni satışı yapılan 10 yıllık eurobond sordum.fiyatı 99.680 tl faizi 7.69.yılda iki defa Nisan ve Eylül’de kupon ödemeleri.ilk kupon ödemesini vermiyorlar.eylülden itibaren alınmaya başlanacak.neden diye sordum genelde böyle oluyormuş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Sn. 40YILLIKSANAYICI'nin yaptığı analiz konusundaki görüşlerimi açıklayayım.

Öncelikle bu başlığı okuyanlar hatırlayacaktır. Eurobond'a ilginin azlığı olarak vergi miktarının yüksek olması ve dolar bazında - (negatif) getiri olma ihtimalinden bahsedilmişti.

Bugün madalyonun diğer yüzünü konuşacağız.

Diyelim yaz sonu olan hareketlilikte 65 fiyatı ile 650.000$'lık Eurobondu dolar kuru 6.55 iken aldınız.
    Bugün fiyat 85'e çıkmış olsun. 850.000$'lık Eurobondunuz var demektir.
    İtfanın 5 yıl sonra olduğunu düşünelim. İtfaya kadar beklerseniz 5 yıl sonra son kupon ile birlikte bu 200.000$'ı(850.000 - 650.000) alacaksınız(toplamda daha fazla alacaksınız ama örneği basitleştirmek için onu hesaba katmıyorum).
    Kaba bir hesapla %35'den 70.000$ karşılığı kadar bir vergi ödeyeceksiniz.

Peki şimdi satarsanız bu Eurobond'u ne olur?
    Önce alım fiyatına üfe endekslemesi uygularsınız, bu uygulama için aradaki üfe farkı %10 ve üstünde olmalı. Şu an %7 (2 aydır üfe - geldiği için) ama Kasım ayında satmış olsa idiniz %10'un üstünde idi. Bir kaç aya yine üstüne çıkacaktır.
    Bizim örnek için diyelim ki alım-satım arası üfe %10 olsun. Bunu alışın üstüne ekleriz.
    Alış fiyatımız 65 iken oldu 71,5.
    Satış fiyatımız dolar 6,55'ten 5,5 düştüğü için aynı oranda geriledi ve oldu 71.4.
    Alım satım karı = 71.4 -71.5 = 0
    Yani, itfayı beklesek, 5 yıl sonra elde edeceğimiz 200.000 doları bugünden cebe koyduk ve 70.000$ vergi vereceğimize 1 kuruş vergi bile vermedik.
    Tek konu sat tekrar al işlemindeki komisyonlar, onda da MT yardımcı olmayacaksa ne işe yarar.

Sonuç olarak; eli tetikte, bir gözü üfe'de, diğer gözü spot kurda olan (tercihen şaşı) bir Eurobond yatırımcısı 0 vergi ile ciddi paralar kazanabilir.

Notlar: Normalde tam %35 vergi ödemezsiniz basitleştirmek için öyle yazdım.
    Vergileri TL toplamdan ödemek gerekirken fiyata indirgedim. Sonucu değiştirecek bir şey değil.
    Yine basitleştirmek için kuponları hesaba katmadım vergide de kazançta da.
    Sayin epicurist forumdaki bilgilendirmeniz icin cok teşekkürler,
    Usd 6,55 iken 650 k lik usd yi satip,
    5,5 iken tekrar alındığında da 175/200 k kadar(alis fiyatina gore degisebilir),komisyonsuz ve vergisiz net gelir olmazmi?
    Fiyatlar olalardayken alabilmek ve satabilmek öngörüsü sanirim en önemlisi,
    Birde bankalar ciddi komisyon koymaktalar üstüne,
    Bu isin pazari ve islem hacmi dar oldugundan sanirim,
    Bist de de öyleydi komisyonlar seneler önce,simdi adam gibi oranlarda,
    Umarim burada da düzelir

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by cumba kuka Yazıyı Oku
    Sayin epicurist forumdaki bilgilendirmeniz icin cok teşekkürler,
    Usd 6,55 iken 650 k lik usd yi satip,
    5,5 iken tekrar alındığında da 175/200 k kadar(alis fiyatina gore degisebilir),komisyonsuz ve vergisiz net gelir olmazmi?
    Fiyatlar olalardayken alabilmek ve satabilmek öngörüsü sanirim en önemlisi,
    Birde bankalar ciddi komisyon koymaktalar üstüne,
    Bu isin pazari ve islem hacmi dar oldugundan sanirim,
    Bist de de öyleydi komisyonlar seneler önce,simdi adam gibi oranlarda,
    Umarim burada da düzelir

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Doğrudur ama dolar düşerse, dolar çıkarsa, dolarsız kalırsınız. Burada dolarınızdan olma şansınız yok ve yüksek kupon getirisi elde etmeye de devam ediyorsunuz. Tabii riski nasıl almak istediğinizle ilgili. Yanlış anlaşılma olmasın ben Eurobondu övmeye çalışmıyorum, sadece daha iyi anlayalım diye açıklamaya çalışıyorum. Bu anlattıklarımın tamamen tersi de olabilir, zarar da edebilirsiniz. Bu sadece senaryolardan biri.

Bir şey de Sn.pilavlı'nın yazdığı için söyleyeyim. Beyan sınırının altında kalacak kadar almış olsanız da söylediğim geçerli. 65 fiyatla 50.000$'lık Eurobondu aldıysanız itfada kupona ek 27.000$ itfa geliri elde edersiniz, bu da her türlü beyan sınırını ve %35'lik vergi dilimini aşacaktır. Ayrıca yazdığım senaryonun bana göre en önemli kısmı vergiden kurtulmaktan çok 5 yıl sonraki itfada alacağınız yüklü parayı bugünden almak. Benim verdiğim örnekte 200.000 doları 5 yıl boyunca değerlendirebiliyorsunuz. İster o parayla tekrar eurobond alın, ister döviz mevduat isterse TL'ye çevirin. Önemli olan 5 yıl bunun ekstra gelirinden faydalanmak çünkü normalde 5 yıl sonra sadece 200.000$ alacaktınız, şimdi ise 5 yıllık getirisi ile birlikte düşünmek gerekir. Düşük miktar alım satım yapanlar için bu yöntemin fazladan bir getirisi daha var. O da şu; itfada alacağınız parayı şimdi vergisiz aldığınız gibi, itfada alacağınız miktarı düşürerek itfanın olduğu yıldaki beyan sınırının altında kalmak ya da düşük vergi dilimine girmek yönünde ciddi bir avantaj elde ediyorsunuz. Yüklü miktarda alım yapanın böyle bir avantajı yok. Bu senaryoda düşük miktarın tek dezavantajı komisyonlar ile ilgili olabilir. Ona bir şey diyemiyorum. Ben rakamları çarpıcı olsun diye yükselttim.
    Son düzenleme : Epicurist; 15-01-2019 saat: 00:02.
    Saygılar.

7. arkadaşlar dün burada yazdım.iş bankasını aradım 2029 vadeli eurobond için satış fityatlarını 99.6 usd olduğunu ve yıllık %7.69 kupon ödemesi olduğunu söylüyorlar.yılda iki defa kupon ödemesi varmış nisan ve eylülde. genelde kuralmış ilk yıl birinci kupon ödmesini yapmayıp eylüde olan kupon ödemesini yapacaklarmış .bu böylemi oluyor.birde diyelimki 99.6 usd de 1000 lot eurobond alındı.bir yıl sonra bir ihtiyaç oldu bunun bir miktarı 500 lotunu satmak istedim. 1000 lotun hepsini satmammı gerekiyor yoksa ihiyacım kadar olan 500 lotu diğerini bozmadan satabiliyormuyum.

8.  Alıntı Originally Posted by maranga Yazıyı Oku
    arkadaşlar dün burada yazdım.iş bankasını aradım 2029 vadeli eurobond için satış fityatlarını 99.6 usd olduğunu ve yıllık %7.69 kupon ödemesi olduğunu söylüyorlar.yılda iki defa kupon ödemesi varmış nisan ve eylülde. genelde kuralmış ilk yıl birinci kupon ödmesini yapmayıp eylüde olan kupon ödemesini yapacaklarmış .bu böylemi oluyor.birde diyelimki 99.6 usd de 1000 lot eurobond alındı.bir yıl sonra bir ihtiyaç oldu bunun bir miktarı 500 lotunu satmak istedim. 1000 lotun hepsini satmammı gerekiyor yoksa ihiyacım kadar olan 500 lotu diğerini bozmadan satabiliyormuyum.
    Abi işyatırım kazık mı atıcak sana cok pimpirsin, 100 yerine 99,6 yani ucuz olmasının sebebi zaten ilk kupon ödememesi olması...Istediğin zmn istediğin miktarda eurobond bozabilirsin...

Al şu eurobondu sen de kurtul biz de kurtulalım : D

90k dolara aldıgın eurobondlarla vergi de ödemezsin (kira gelirin yoksa) vergi de ödesen mevduat döviz faize göre yine avantajlı...

hadi al şu eurobondu..: D

Sayfa 121/1000 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221621 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •